Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Zeytin ağaçları burs olacak

İzmir'de bir okulun öğrencileri, kampüslerindeki asırlık 151 zeytin ağacının bahçeye dökülen zeytinlerinin değerlendirilmesi için örnek bir proje geliştirerek hayata geçirdi. Daha önce atıl halde kalan zeytinler, ağaçların güçlendirilmesine ve öğrencilerin burs fonuna kaynak olacak

Zeytin ağaçları burs olacak

YENİGÜN / İzmir'de bir okulun lise 3. sınıf öğrencileri, sosyal proje yarışmasında, büyüklerin takdirlerini toplayan bir proje geliştirdi. Okullarının kampüsü içerisinde yer alan 151 adet asırlık zeytin ağacının ürünlerinin dallarda kaldığını, yerlere döküldüğünü fark eden öğrenciler, atıl haldeki zeytinlerin değerlendirilmesine yönelik çevreci, sosyal bir proje geliştirdi. Öğrenciler Demir Lübiç, Deren Cengiz ve Arjen Yumuk projeleriyle, hasat edilerek zeytinyağı haline getirilecek zeytinlerden gelir elde edilmesini, bu gelirle de asırlık zeytin ağaçlarının güçlendirilebileceğini ve öğrencilerin eğitimine burs olabileceğini ortaya koydu. Okul yetkilileri tarafından birinci seçilen projeye, büyük bir destek de İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli'den geldi. Aynı okulun mezunu olan Kestelli hasadına teknik destek verdiği zeytinlerin TARİŞ'te sıkım ve şişelenmesini sağladı. 


FONA AKTARILACAK
TARİŞ'in tesislerine ulaştırılarak şişelemesi yapılan ürünlere, okul öğretmenlerinin tasarladığı etiketler yapıştırıldı. Okulda satışa sunulacağı bildirilen zeytinyağlarından elde edilecek gelirin bir bölümünün kampüsteki asırlık zeytin ağaçlarının güçlendirilmesine bir bölümünün ise öğrencilere burs verilmek üzere fona aktarılacağı bildirildi. Okul Müdürü Didem Erpulat da, öğrencilerin duyarlı projesinden onur duyduklarını dile getirerek, “Şehirde tarıma bu kadar güzel bir örnekle katkıda bulunmaktan çok mutluyuz” dedi, desteklere teşekkür etti. 

Next page

Gazete Yenigün