;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Yurttan ve Dünyadan Haftanın Fotoğrafları

Yurttan ve dünyadan fotoğrafların derlendiği, ilginizi çekebilecek birbirinden güzel yaşam ve insan fotoğraflar.

Yurttan ve Dünyadan Haftanın Fotoğrafları

Kars'ta ilkbaharFotoğraf İsmail Kaplan - Kars'ta havaların ısınıp karların erimesiyle yüksek kesimlerdeki yaylalarda açan çiçekler güzel görüntü oluşturdu. 

Hindistan ve Bangladeş'te etkili olan Amphan KasırgasıFotoğraf: EPA-EFE / STR - (Sadece Türkiye içinde kullanılabilir) Bengal Körfezi'nde oluşan Hindistan ve Bangladeş'in kıyı kesimlerini vuran Amphan Kasırgası nedeniyle yaklaşık 3 milyon kişi tahliye edildi, hayatını kaybedenlerin sayısı ise  89’a çıktı. Hızı saatte 270 kilometreye kadar ulaştığı bildirilen kasırgada çok sayıda ev ve ekili alan zarar gördü, ağaçlar köklerinden söküldü ve birçok köyü su bastı. 

İzmir'de yeşil alanlarda "çemberli sosyal mesafe" dönemiFotoğraf: Mehmet Emin Mengüarslan - İzmir'de yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralına uyulması için özellikle yaz aylarında binlerce kişinin uğrak yeri olan Kordonboyu’nda çemberli sosyal mesafe uygulaması başlatıldı. Bu kapsamda bölgeye gelen vatandaşlar, sosyal mesafe kuralına uygun olarak söz konusu çemberlerde oturmayı tercih etti.  

İstanbul'da "Evde kal" çağrısına kısmen uyuluyorFotoğraf: Şebnem Coşkun - Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında İstanbul'da "Evde kal Türkiye" çağrısına kısmen uyulurken Salacak Sahil sakinliğini koruyor. Çok fazla kişinin geçmediği sahilde martılar Kızkulesiyle güzel görüntü oluşturdu.  

Çay üreticileriyle 65 yaş ve üstü vatandaşlar, İstanbul'dan ayrılmaya başladıFotoğraf: Onur Çoban - İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında seyahat izin belgesi alan ÇAYKUR'a kayıtlı üreticiler ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda yoğunluk oluşturdu.  

Antalya'da üretilen balıklar Türkiye'nin akvaryumlarını süslüyorFotoğraf: Mustafa Çiftçi - Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü (AKSAM) tesislerinde yetiştirilen süs balıkları, Türkiye'nin her tarafında akvaryumları süslüyor. AKSAM bir yandan ülkenin göl, gölet ve akarsu kaynakların balıklandırılmasına katkı sağlarken, bir yandan da süs balıklarının üretimini yaparak ülke ekonomisine katkı sağlıyor.  

Marmara Üniversitesi Pandemi Hastanesi kovid-19 hastalarına şifa oluyorFotoğraf: Arif Hüdaverdi Yaman - Anadolu Ajansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının görülmeye başlaması ile hizmete alınması talimatını verdiği ve pandemi hastanesi olarak kullanılan Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başıbüyük Ek Hizmet Binası'ndaki çalışmaları görüntüledi.  

İlkbaharla canlanan Çağlayan Şelalesi doğaseverleri ağırlayacağı günleri bekliyorFotoğraf: Mahmut Ahmet Yeles - Giresun'da kar sularının erimesiyle su seviyesi artan ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sessizliğe bürünen Çağlayan Şelalesi, yeniden ziyaretçilerini ağırlayacağı günleri bekliyor. Şebinkarahisar ilçesi Çağlayan köyü sınırları içinde yer alan şelale, kayalık alanın ortasından yaklaşık 50 metre yükseklikten dökülüyor. Her yıl özellikle mayıs ayında kar sularının da erimesiyle canlanan şelale, doğal güzelliği ve su sesiyle ziyaretçilerine huzur vadediyor.  

Çamurdan oluşturdukları havuzlarda doğal yöntemlerle çeltik üretiyorlarFotoğraf: Şener Toktaş - Bitlis'in Hizan ilçesinde büyük emek verilerek asırlardır doğal yöntemlerle pirinç ekimi gerçekleştiriliyor. Hizan'a bağlı Karbastı köyü ve 9 mezrasındaki verimli arazilerde üretilen çeltik, uzun uğraşlar sonucu pirinç haline getiriliyor. Yüksek rakımlı dağların dik yamaçlarında yer alan köy ve mezralardaki vatandaşlar, atalarından kalma geleneksel yöntemlerle güneşin altında imece usulüyle pirinç ekiyor. Tarlalarda dizlerine kadar battıkları çamurlardan havuzlar oluşturarak içini suyla dolduran köylüler, büyük emek vererek köyün eski adını taşıyan ve bölge halkından ilgi gören Kursunç pirinci ekiyor.  

Kolombiya'daki Mariachi gruplarının Kovid-19 sürecinde ekonomik mücadelesiFotoğraf: Juancho Torres - Kolombiya'nın başkenti Bogota'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında getirilen kısıtlamalar ve karantina nedeniyle çalışamayan Mariachi grubu sokaklarda serenat yaparak geçimlerini sağlamaya çalışıyor.  

Ovacık'ta yıldızların görsel şöleniFotoğraf: Sidar Can Eren - Tunceli'nin Ovacık ilçesinde gece karanlığında gökyüzü uzun pozlama tekniğiyle görüntülendi. 

Muğla'da orman yangınıFotoğraf: Durmuş Genç - Muğla'nın Milas ilçesinde orman yangını çıktı. Yangına 4 helikopter 28 arazöz, 14 su tankeri, 8 ilk müdahale aracı ve 6 dozer ile 200'e yakın yangın söndürme işçisi müdahale etti. 

Endonezya'da bambudan inşa edilen Saka Buana CamisiFotoğraf: Eko Siswono Toyudho - Endonezya'nın Banten kentinde yapımında bambu kullanılarak inşa edilen Saka Buana Camisi mimarisi ile dikkat çekiyor. Sanskrit dilinde "Sütun Dünyası" anlamına gelen, 260 metre karelik bir alanı kaplayan ve yapısının yüzde 60'ı bambudan oluşan Saka Buana Camisi, Endonezya'da bambudan yapılan camiler içerisinde en büyüğü olarak yer alıyor.  

İstanbul'da genelinde "Evde kal" çağrısına kısmen uyuluyor
Fotoğraf: Onur Çoban - Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında İstanbul'da "Evde kal Türkiye" çağrısına kısmen uyuluyor. Sokağa çıkma kısıtlamasının ardından yasak olduğu halde sokağa çıkan birkaç çocuk Karaköy Sahil'de denize girdi.  

Gazze'de bal hasadıFotoğraf: Mustafa Hassona - İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde zor şartlar altında üretim yapan Filistinli kardeşler, bal hasadına başladı. Semer ve erkek kardeşi Sami el-Bu, Gazze'nin kuzeyinde yer alan Beyt Hanun beldesindeki aile bahçesinde bulunan arı kovanlarını kontrol etti. 

Bursa'da tepeye Atatürk'ün dev imzası çizildiFotoğraf: Musa Öztürk - Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün imzası, Bursa'nın Gemlik ilçesindeki tepeye çizildi. Gemlik Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, imza Şahinyurdu mevkisinde, yangın sonucu orman vasfını kaybetmiş arazide yaklaşık 10 gün süren çalışmanın ardından tamamlandı. 70 metre eninde ve 216 metre boyunda bir alanda çizilen imza, İstanbul güzergahında seyreden uçaklardan görülebiliyor.  

Pakistan'da tren seferleri yeniden başladıFotoğraf: MUHAMMAD REZA - Pakistan'da koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında durdurulan tren seferleri 2 ay sonra kısmi olarak yeniden başladı. Rawalpindi kentinde Ramazan bayramını ailesi ve akrabalarıyla geçirmek isteyen vatandaşlar memleketlerine gitmek üzere trenle şehirden ayrılıyor. 

İstanbul'da parklar, sahiller ve sokaklar çocuk sesleriyle şenlendiFotoğraf: Onur Çoban - İstanbul'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 14 yaş altı çocuklar, 11.00-15.00 saatlerinde getirilen serbestlik ile dışarı çıktı. İstiklal caddesi'nde bir araya gelen çocuklar futbol oynadı.  

Kato Dağı'ndaki üs bölgesinde askerlere moral ziyaretiFotoğraf: Fadıl Aslan - Beytüşşebap Kaymakamı İsmail Pendik, Kato Dağı'nda görev yapan askere moral ziyaretinde bulundu.  

Salgın havuzları kapatınca, buzul gölünde antrenman yapmaya başladılarFotoğraf: Mustafa Öztürk - Bosna Hersek'te yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında yüzme havuzların kapatılmasının ardından iki aydır antrenman yapamayan üç genç sporcu, bir süredir Konjic şehri yakınlarındaki Boracko Gölü'nde çalışıyor. Başkent Saraybosna'da ikamet etmelerine rağmen haftada birkaç kez doğal güzellikleriyle ünlü bu buzul gölüne giden Muhammed, Mustafa ve Omar isimli gençler, gelecekteki yarışlara burada kulaç atarak hazırlanıyor. 

Etiyopya'da koronavirüs tedbirleriFotoğraf: Minasse Wondimu Hailu - Etiyopya'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) çocukların hayatına daha önce alışmadıkları yenilikler getirdi. Başkent Addis Ababa'daki çocuklar, tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19'dan korunmak için sokakta maske takıyor. 

Bursa'nın Marmara sahilindeki incisi Tirilye'de "en sessiz" mayısFotoğraf: Sergen Sezgin - Bursa'da, birçok tarihi esere ve binaya ev sahipliği yapan, normalde özellikle hafta sonları binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Mudanya ilçesine bağlı Tirilye (Zeytinbağı) Mahallesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle en sessiz günlerini yaşıyor.  

İstanbul'da Kadir gecesiFotoğraf: Muhammed Enes Yıldırım - Diyanet İşleri Başkanlığının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında camilerdeki toplu ibadet ve faaliyetlerin olmaması nedeniyle, Kadir gecesinde İstanbul'daki camiler sessizliğe büründü. Büyük Çamlıca Camisi'ne Kadir gecesi dolayısıyla mahya asıldı. 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor BayramıFotoğraf: Mahmut Serdar Alakuş - 19 Mayıs Atatürk'ü anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında İzmir'de 27 milli sporcu Göztepe Gürsel Aksel Stadı'nda İstiklal Marşı okudu.  

Keşmir'de Hindistan karşıtı çatışmalarFotoğraf: Faisal Khan - Hindistan'ın Keşmir bölgesindeki Srinagar kentinde Hint güçleri tarafından iki direnişçinin daha öldürülmesi üzerine çatışmalar arttı. Hindistan karşıtı çatışmalar, Srinagar kentinin farklı bölgelerinde patlak verdi. Hint güçlerinin göz yaşartıcı gaz ve ses bombaları kullandığı silahlı çatışmalarda birçok ev tahrip oldu. Emniyet Genel Müdürü Dilbagh Singh, silahlı çatışmada öldürülen iki kişiden birinin Tahrik-i Hürriyet başkanı Muhammed Eşref Sehrai'nin oğlu Hizbul Mücahidin Örgütü Keşmir Bölge Komutanı Cüneyd Sehrai olduğunu açıkladı. 

Kafkas keleri Van'da görüntülendiFotoğraf: Mesut Varol - Nadir görülen sürüngenlerden Kafkas keleri, (Paralaudakia caucasia) Van'nın Gürpınar ilçesinde Anadolu Ajansı ekibi tarafından görüntülendi. 

İstanbul'da motorize polis ekiplerinden 19 Mayıs'a özel şehir turu
Fotoğraf: Muhammed Enes Yıldırım - İstanbul Emniyet Müdürlüğüne ait 101 motorize ekipten oluşan kortej, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla şehir turu yaptı. "Yunus" ve "Şahin" olarak adlandırılan motosikletli polis ekiplerinin oluşturduğu kortej, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinden geçti. 

19 Mayıs'ı Van Gölü semalarında kutlayan yamaç paraşütçüleri, "Evde kal" çağrısı yaptı
Fotoğraf: Özkan Bilgin - Van'ın Tuşba ilçesindeki Ayanıs Kalesi yakınındaki tepelere gelen bir grup yamaç paraşütçüsü, valilikten aldıkları özel izinle uçuş yaparak, hem 19 Mayıs'ı kutladı, hem de tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına dikkati çekti. 

Başkentte 65 yaş ve üzeri vatandaşlar güzel havanın tadını çıkardıFotoğraf: Metin Aktaş - Ankara'da, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması 6 saatliğine kaldırılan 65 yaş ve üstü vatandaşlar, Kurtuluş Parkı'na gelerek güzel havanın keyfini yaşadı. Parktaki bazı yaşlı vatandaşların dans edip eğlendiği görüldü. 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
Fotoğraf: Mehmet Ali Özcan

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Anıtkabir'de tören düzenlendi. 

Yunuslar İstanbul Boğazı'nda şov yaptı Fotoğraf: Emrah Yorulmaz - İlkbaharda balıkların Marmara Denizi'nden Karadeniz'e doğru göç etmeleriyle birlikte İstanbul Boğazı'nda yunusların görünülürlüğü arttı. Balık sürüsü kovalayan ya da yük gemilerine eşlik eden yunuslar, boğazdan geçerken adeta şov yapıyor. 

İnci kefalinin engel tanımayan yolculuğu başladı
Fotoğraf: Necmettin Karaca - Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde suyun akışının tersine yüzerek tatlı sulara göç eden inci kefalinin engel tanımayan "zorlu yolculuğu" başladı. Balıkların göç ettiği akarsuların çevresine akın eden martılar, yumurtalarını bırakmak için göç eden balıkları avlayarak besleniyor.  

Öksüz karacaların "Nimet annesi"Fotoğraf: Gültekin Yetgin - Giresunlu hayvansever Nimet Dizdar, 2012'den bu yana gönüllü olarak bakımını üstlendiği 35 karaca yavrusunu sevgi ve şefkatle yaşama bağladı. Dereli ilçesinin Sarıyakup köyünde yaşayan 2 çocuk annesi Dizdar, vatandaşlar tarafından bulunarak Doğa Koruma ve Milli Parklar Giresun Şube Müdürlüğü'ne teslim edilen yavru karacaların bazılarının bakımını üstleniyor. Dizdar, annelerinden uzak kalmış yavruların büyük özveriyle bakımını yapıyor.  

Nevşehir'de "açık hava sineması" etkinliğine katılanlar gösterimdeki filmi araçlarından izlediFotoğraf: Behçet Alkan - Nevşehir Belediyesince, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sinema salonlarına gidemeyenler için düzenlenen "açık hava sineması" etkinliği devam etti. Bekdik Mahallesi'ndeki tır garajında düzenlenen ücretsiz etkinliğe katılanlar araçlarının içinden "Türk İşi Dondurma" filmini izledi.  

Bursa'nın Marmara sahilindeki incisi Tirilye'de "en sessiz" mayısFotoğraf: Sergen Sezgin - Bursa'da, birçok tarihi esere ve binaya ev sahipliği yapan, normalde özellikle hafta sonları binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Mudanya ilçesine bağlı Tirilye (Zeytinbağı) Mahallesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle en sessiz günlerini yaşıyor. 

Sıcaklık rekoru kırılan Antalya'da derece 42,7'ye yükseldiFotoğraf: Mustafa Çiftçi - Meteorolojik verilerin kayıt altına alındığı 1929'dan bu yana ilk defa mayıs ayında hava sıcaklığının 38,8 derece ölçüldüğü Antalya'da, sıcaklık, etkisini arttırarak 42,7 dereceye yükseldi. 

Başkentte 65 yaş ve üzeri vatandaşlar güzel havanın tadını çıkardıFotoğraf: Raşit Aydoğan - Ankara'da, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması 6 saatliğine kaldırılan 65 yaş ve üstü vatandaşlar, Kuğulupark' a gelerek güzel havanın keyfini yaşadı.  

Bolu’da 65 yaş üstü vatandaşlar ikinci kez sokağa çıktı
Fotoğraf: Zafer Göder - Bolu’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında alınan önlemler nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan kişiler, istisna uygulaması kapsamında ikinci kez sokağa çıktı. Vatandaşlar, kentin yeşil alanlarından          Atatürk Orman Parkı ile Karaçayır Parkı’na giderek vakit geçirdi. 

Antalya'da mayıs ayının hava sıcaklığı rekoru kırıldıFotoğraf: Mustafa Çiftçi - Antalya'da meteorolojik verilerin kayıt altına alındığı 1929'dan bu yana ilk defa mayıs ayında hava sıcaklığı 38,8 derece ölçüldü. Vatandaşlar sıcak havadan şapkalarıyla korunmaya çalıştı. 

İran'da koronavirüs gölgesinde Kadir Gecesi
Fotoğraf: Fatemeh Bahrami - İran'da ramazan ayının 19, 21 ve 23'üncü günlerinden biri olarak kabul edilen Kadir Gecesi, koronavirüs gölgesinde ihya edildi. Şeb-i İhya olarak adlandırılan bu gecelerde mescitlerde toplanan İranlılar, toplu halde imsak vaktine kadar dua ediyor. Kovid-19 nedeniyle sosyal mesafe kuralına uyan Tahranlılar, ramazan ayının 23. gecesini aileleriyle birlikte, İmam Sadık Cami'sinde ve dışında ibadet etti.  

Atlı jandarma timinden Sarıyer Gümüşdere Plajı'nda denetimFotoğraf: İsa Terli - Atlı jandarma timi, kentte uygulanan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasına uyulup uyulmadığını Sarıyer Gümüşdere Plajı'nda denetledi.  

19 Mayıs coşkusu, balkonlara taşındı
Fotoğraf: Halil Sağırkaya - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında, saatler 19.19'u gösterdiğinde Başkentliler, evlerin balkon ve pencerelerinden İstiklal Marşı'nı okudu. 

İstanbul'da sokağa çıkma kısıtlamasıFotoğraf: Muhammed Enes Yıldırım - İstanbul'da, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında alınan sokağa çıkma kısıtlamasının başlamasının ardından, Ayasofya ve çevresinin boş kaldığı görüldü. 

Konya'da geceFotoğraf: Yavuz Görür - Konya'nın Karapınar ilçesindeki Milli Savunma Bakanlığı Karapınar Atış Test ve Değerlendirme Grup Komutanlığına bağlı atış alanında bulunan gözetleme kulesi ve gökyüzündeki yıldızlar, uzun pozlamayla tekniği ile fotoğraflandı. 

Nekbe'nin şahidi 81 yaşındaki Filistinli topraklarına dönme ümidini hala koruyor
Fotoğraf: Ali Jadallah - Gazze'nin güneyindeki Beni Suheyla er-Rifiyye kasabasında yaşayan 81 yaşındaki Mahmud Ebu Diyb, Nekbe'nin canlı tanığı olarak, İsrail'in gasbettiği köyüne geri dönme ümidini hala canlı tutuyor. Ailesiyle Gazze Şeridi yakınlarındaki Bi'r Muin köyünden zorla göç ettirilen Ebu Diyb, evlerine ait anahtar, iki eski silah ile 1984'ten kalma köy haritasını hala koruyor. 

Tarihi hastanenin koridorları pandemiye inat bebek sesiyle yankılanıyorFotoğraf: Salih Zeki Fazlıoğlu - Türkiye'nin en köklü kadın doğum hastanesi olan Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele sürecinde de hayata "merhaba" diyen onlarca yenidoğana ev sahipliği yaptı. Anadolu Ajansı ekibi, pandemi sürecinde iş yoğunluğu iki katına çıkan hastanede, yenidoğan servisi başta olmak üzere, tüm birimlerde gayret ve özveriyle çalışmalarını sürdüren personelin bir gününe tanıklık etti. 

Ormanda yalnız yaşayan çobanın yüzü baharın gelişiyle güldüFotoğraf: Abdullah Coşkun - Konya'da, kış aylarının zorlu geçtiği Kestel Ormanı'nda, tek başına yıl boyunca çobanlık yapan Mevlüt Koçak, ilkbaharın gelişiyle hayvanlarını merada otlatmaya başlamanın sevincini yaşadı.  

Antalya'da yetiştirilen milyonlarca sazan yavrusu iç sularla buluşturulacakFotoğraf: Mustafa Çiftçi - Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü (AKSAM) tesislerinde üretilen 6 milyon 200 bin yavru sazan 61 ilin sularıyla buluşacak. Enstitüde, bir yandan ülkenin balık varlığının artırılmasıyla ilgili çalışmalar yapılırken, bir yandan da balıkçılığın gelişmesi için yavru balık üretimi gerçekleştiriliyor.  

Çekya'da Kovid-19 tedbirleri kapsamında ilk açık hava konseriFotoğraf: Lukas Kabon - Çekya'nın Ostava kentinde, koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında ilk açık hava konseri düzenlendi. Çekyalılar, Mirai müzik grubunun sahne aldığı konsere arabalarından eşlik etti. Önlem olarak araçlarını terk etmeyen dinleyiciler, gruba korna, sinyal ve farları ile destek verdi. 

Tunuslu güreşçi evini spor salonuna dönüştürdüFotoğraf: Yassine Gaidi - Tunuslu güreşçi Abdürrahman el-Derdiri (29), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle antrenmanlarına devam edebilmek için evini spor salonuna dönüştürdü. Dünyadaki birçok sporcu gibi Kovid-19 nedeniyle antrenman yaptığı spor salonundan mahrum kalan Derdiri, evinin çatısı ve diğer yerlerini kullanarak formunu korumaya çalışıyor.  

15-20 yaş arasındaki gençler uzun zaman sonra ilk kez sokağa çıktıFotoğraf: Onur Çoban - İstanbul'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 15-20 yaş arasındaki gençler, uzun bir aradan sonra ilk defa sokağa çıktı. Gençler Esenler'de basketbol oynadı. 

Malezya'da sosyal mesafe kurallarına uyularak Cuma namazı kılındıFotoğraf: Syaiful Redzuan - Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında sosyal mesafe kurallarına uyularak Cuma namazı kılındı. 

"Saklı cennet" ziyaretçilerini yeniden ağırlayacağı günü bekliyorFotoğraf: Ömer Ürer - Son dönemde yapılan projelerle güzelleştirilerek gezilebilir hale getirilen Türkiye'nin en önemli mağaraları arasında yer alan Düzce'deki Sarıkaya Mağarası, koronavirüs tedbirlerinin sona ermesinin ardından yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak 

15-20 yaş arasındaki gençler uzun zaman sonra ilk kez sokağa çıktıFotoğraf: Onur Çoban - İstanbul'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 15-20 yaş arasındaki gençler, uzun bir aradan sonra ilk defa sokağa çıktı. Gençler, Beşiktaş Meydanı'nda arkadaşlarıyla buluştu. 

İzmir'in kadın dezenfekte timi Kovid-19'a savaş açtıFotoğraf: Mahmut Serdar Alakuş - İzmir'in Narlıdere ilçesinde belediye bünyesinde görev yapan 7 kişilik kadın dezenfeksiyon timi, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleye katkı sağlıyor. 

ABD'de "Ramazan ışıkları" yarışmasıFotoğraf: Halal Metropolis - ABD’nin Michigan eyaletinde Müslümanlar, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında uygulanan sosyal mesafe kurallarından dolayı bu yıl sessiz geçen ramazan için farkındalık oluşturmaya çalışıyor. Ülkede Müslüman toplumunun en yoğun olarak yaşadığı Detroit şehrinin Dearborn bölgesinde, ramazan ayına özel ışıklı ev süsleme yarışması düzenlendi. 

Van Gölü'ndeki eski iskelenin izleri zamana direniyorFotoğraf: Ahmet Okur - Bitlis'in Ahlat ilçesinde Van Gölü'nün içinde kalan eski iskelenin ahşap direkleri güzel görüntü oluşturuyor.  

Pendik'teki Hatice Ana Camisi İmamı Mehmet AydınFotoğraf: Emrah Yorulmaz - Pendik'teki Hatice Ana Camisi İmamı Mehmet Aydın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında dışarı çıkması kısıtlanan 65 yaş ve üstü cemaati görüntülü konuşmalarla buluşturup hasret gidermelerini sağlarken, sosyal medya üzerinden Kur'an-ı Kerim hatim çalışmaları da yaptıklarını anlattı.  

Gazze'de buğday hasadı başladıFotoğraf: Ali Jadallah - Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde Filistinliler, buğday hasadına başladı. Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı maske ve eldiven giyen çiftçiler, mahsullerini topladı.  

Umudunu kesmediği oğlu için her iftar sofrasına tabak ekliyor
Fotoğraf: Muhammed Said - Suriye'de Beşşar Esed rejiminin düzenlediği saldırılarda iki oğlunu kaybeden birisi de rejimin hapishanelerinde tutuklu olan Halepli anne Meryem Ubeyd (ortada), çocuklarının hasretiyle yaşamına devam etmeye çalışıyor. Halep'in Etarib beldesinde eşi ve torunuyla yaşayan Ubeyd, ramazan ayında orucunu çocuklarıyla açmak için sofrasını mezarlığa götürüyor.  - AA

Next page

Gazete Yenigün