Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Yoğun bakım ziyarete açıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla yayımlanan, yoğun bakım servislerinin ziyaretçilere açılacak olması hakkındaki genelgenin, sağlıkta şiddeti körükleyeceğini savunan sağlık çalışanları ve sendika başkanları, kararın uygulamaya geçilmeden önce bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiğini savundu

Yoğun bakım ziyarete açıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla yayımlanarak tüm illere gönderilen genelgeyle, tüm yoğun bakım servisleri hasta ziyaretçilerine açıldı. Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yoğun bakımlarda hasta ziyareti genelgesini yayımladıklarını belirtti. Genelgeyle, vatandaşların yoğun bakım servislerinde yatan yakınlarını ziyaret edebilmeleri için gerekli esasların belirlendiğini ve 81 il müdürlüğüne gönderildiğini aktaran Koca, burada tedavi gören hastaların, hastane yönetiminin ve sorumlu hekimin belirleyeceği koşullar çerçevesinde ziyaret edilebileceğini vurguladı. Koca, genelgeyle belirlenen esaslara göre yeni doğan dahil tüm yoğun bakım servislerine hasta ziyaretçisinin kabul edilebileceğini belirterek, hastaların sağlık durumu dikkate alınarak hekim tarafından ziyaret kısıtlamasının getirilebileceğinin altını çizdi. Hekimlerin birinci önceliğinin hastanın zarar görmemesi olduğunu kaydeden Koca, hekimin ilgili hasta veya yoğun bakımdaki diğer hastalar için bir sakınca gördüğü durumlarda ziyaret için ısrar edilmemesi gerektiğine dikkati çekti.


“KARAR SAĞLIKTA ŞİDDETİ KÖRÜKLER”

Genelgenin sağlıkta şiddeti körükleyeceğini savunan sağlık çalışanları ve sendika başkanları, kararın uygulamaya geçilmeden önce bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiğini savundu. Türk Sağlık-Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin, kararın sağlıkta şiddeti artıracağını savunarak şunları söyledi “Yoğun bakımdaki hastaların durumu kritik. Enfeksiyon açısından risk oluşabileceğini düşünüyorum. Konuyla ilgili zaten bir sıkıntı yok. Uzun süredir yatan hastalarla ilgili zaten oradaki hekim ve hemşire, bugüne kadar hiçbir zorluk çıkarmadan hasta yakınlarını içeriye alıyordu. Bunun bu kadar açıkça belirtilmesinin sıkıntıya yol açacağını düşünüyorum. Yoğun bakıma girmek isteyen çok sayıda hasta yakını var. Yarın hekim veya hemşire, hasta yakınının ziyaretini uygun görmediğinde birtakım çatışmalara neden olabilir. Çünkü böyle bir genelge var ve siz izin vermek zorundasınız gibi bir algı oluşabilir. Sağlıkta şiddet bu kadar tırmanmışken, her gün bir sağlık çalışanı şiddet görürken, bu kararın sağlıkta şiddeti körükleyeceğini düşünüyorum. Yoğun bakımlar özellikli birimler. Gerekli önlemleri alarak hasta yakınlarını içeriye alsanız bile, bana göre enfeksiyon riski artar. Böyle bir durumda yine sağlıkçı suçlanacak. Kararın mantığını anlayamadım. Bana göre gereksiz bir genelge oldu.” 

DR. RODOPLU: DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE YOK

Herkes İçin Acil Sağlık Derneği Kurucu Başkanı Uzman Dr. Ülkümen Rodoplu, genelgenin mantık dışı olduğunu savunarak “Bu karar, yıllardan beri süren göz boyamanın bir devamı. Hastaya, hasta yakınlarına, vatandaşa hoş görünürken; enfeksiyon, hastanenin temiz tutulması, hastanede güvenliğin sağlanması gibi konuların göz ardı edilmesidir. Dünyanın hiçbir sisteminde yoğun bakıma hasta yakını girmez. Yoğun bakım ünitesi, enfeksiyondan arınmış bir ünitedir. Hasta yakınları doğal olarak bilgi almak ister. Ama kimse 'ben izin verdim gir' diyemez. Çünkü o alanlar steril alanlardır. Dışarıdan yoğun bakıma girdiğimizde ne kadar steril olabiliriz ki... Bu karar pratikte uygulanmaz. Çünkü bizim için öncelik hastalarımız. Ancak uygulanmadığında kavga çıkacak. Bu karar bilimsel, etik, yasal ve mantıklı değil. Avrupa'da hiçbir ülkede böyle bir şey yok. Tartışılacak bir konu bile değil. Belli ki Türkiye'de sağlığı yönetenler hastane görmemiş” diye konuştu. 

AHMET DOĞRUYOL: DOĞRU BİR UYGULAMA DEĞİL

Demokratik Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, hastane yoğun bakımlarının hasta sağlığı açısından sterilizasyonun önemli olduğu yerler olduğunu hatırlatarak, “Buraya ziyaretçi alınmasından daha önemli olan o hastanın sağlığıdır ve aldığı sağlık hizmetleridir. Türkiye şartlarında, hastane yoğun bakımlarına ziyaretçi alınması çok doğru bir uygulama değildir.  Bu karar, hasta yakınları ile sağlık çalışanlarını karşı karşıya getirebilir. Zaten sağlıkta şiddet almış başını gidiyor. Uygulamaya geçmeden bunların çok iyi düşünülmesi lazım” ifadelerini kullandı. 

“HASTALARA MORAL OLABİLİR” 

Psikolog Mevlüt Ülgen, kararın hastalara moral verebileceğini ifade ederek şöyle konuştu, “Hastaların tıbbi, psikolojik durumları göz önünde bulundurularak yoğun bakımlara ziyaretçi alınması, hasta açısından bir moral kaynağı olabilir. Özellikle uzun süre yoğun bakımda yatanların morali açısından yararlı olabilir. Ancak bu ziyaretler tüm koşullar gözetilerek doğru planlanmalıdır. Bu noktada sağlık okur yazarlığı oldukça önemli. Hasta sağlığı açısından özenli olunmalı ve ziyaretçiler bilgilendirilmelidir.” 


"ZİYARETÇİ KISITLAMASI YAPILABİLECEK"

Bakan Koca'nın imzasıyla yayımlanan genelgeye göre, hasta ziyaretleri 24 saat esaslı olabileceği gibi ziyaret saati uygulaması servisten servise değişebilecek. Sağlık personeli, hasta yakınına, hastanın durumuna dair gerekli bilgilendirmeyi yapacak. Ziyaretçiler, yoğun bakım servislerine görevli sağlık personelinin refakatinde, başta el hijyeni olmak üzere gerekli görülen tedbirlere riayet ederek alınacak. Ziyaretler, diğer hastaları rahatsız etmeyecek şekilde ve mahremiyetlerine dikkat ederek yapılacak, makul ve mümkün olan en kısa sürede sonlandırılacak. Ziyaretçi kendi hastası dışında hastaya ve hasta bakım malzemelerine temas etmeyecek. Toplumda bulaşıcı hastalık sıklığında artış olduğu durumlarda, hastane idaresi tarafından ziyaretçi kısıtlaması yapılabilecek.


Doğukan Fikri FİDAN 

Next page

Gazete Yenigün