Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Yılbaşı eğlencesi cep yakacak

Bu yıl 2020'yı karşılama eğlencelerinin haftaiçine denk gelmesi nedeniyle cep yakacağını söyleyen ETİK Başkanı Mehmet İşler, vatandaşları rezervasyon ve kaçak içki konusunda uyardı

Yılbaşı eğlencesi  cep yakacak

YENİGÜN Bu yıl 28 Aralık Cumartesi ve 29 Aralık Pazar gününün ardından 31 Aralık 2019 Salı günü yapılacak olan yeni yıl eğlenceleri pahalıya mal olacak. Cumartesi, pazar tatilinin ardından, pazartesi günü herkesin iş başı yapacağını, salı günü ise yılbaşı olacağını, çarşamba günü dinlenileceğinin altını çizen Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, insanların tatil veya eğlenmek için kente yakın yerleri tercih edeceklerini ve dolayısıyla arz-talebin artması sebebiyle, maliyetlerin de artacağını ifade etti. Kentin içerisindeki işletmelerin tercih edileceğinden, doğal olarak arz-talep dengesinde bir gecenin getirdiği bir bereketin de olacağını anlatan İşler, “Doluluk oranı hemen hemen yüzde yüze ulaşacak. Rezervasyonlar şimdiden gayet iyi. Oranlar çok hareketli. Özellikle çalışan kesim çok fazla ve bu kesim bulundukları şehrin dışına çıkmayacak. Bu da şehir içerisindeki otelleri veya şehre yakın olan otelleri çok cazip hale getirecek. Bu sene yılbaşı böyle görünüyor. Bu da potansiyel olarak fiyatların artmasına sebep olacak” dedi.

VAKİT BULANA 
OTELLER CAZİP

Özellikle İzmir, Antalya, İstanbul, Ankara gibi yerlerde, termal otellerde ve kayak merkezlerinde işleri serbest olanlar yılbaşı gününü cumartesi, pazar ve pazartesi günüyle birleştireceklerini de ifade eden Mehmet İşler, “Dört gün tatil yapma fırsatı olanlara bu yerlere gitmesini tavsiye ediyorum. Burada fiyatlar biraz daha cazip olacak ama vatandaşların büyük bir kesimi yılbaşını tek gecede kutlayacak. Bu açıdan dolayı cepleri biraz yakacak. Maliyetleri kurtarması için fiyatlar biraz yukarıya çekilecek, sektör için bereketli bir yılbaşı ön görüyoruz. Bir günlük olacak ama gerçekten dolu dolu bir yılbaşı olacak. Eğlencesi bol, sanatçılı programlar da oldukça ilgi görecek. Genelde vatandaşlarımız sanatçılı tesisleri ve termal ile kayak otellerini tercih edecek” diye konuştu.

ÇOCUKLARA 
ÖZEL PROGRAM

Yılbaşı denilince akla eğlence geliyor. Evli ve çocuklu bireyler, program yaparken çocuklar için ayrı organizasyon yapan yerleri daha çok tercih ettiğini söyleyen İşler, “Yılbaşında bir çok tesis, hem çocukların yılbaşını geçireceği oyun alanları, mini kulüplerde onların eğlenebileceği, animasyon programları, menüler hazırlıyor. Hem de büyüklere göre menüler ve eğlence hazırlıyorlar. Bir günü kapsayan tatilde, hem çocuklar yılbaşı yapacak hem de büyükler. Tesisler özellikle çocuklar için özel programlar hazırlıyor. Buna göre de her iki gruba da tesisler ayrı programlar hazırlıyor. Bu da iki organizasyon yapan işletmeler, çocuklu ailelere daha cazip gelebiliyor” dedi.

REZERVASYON VE 
KAÇAK İÇKİYE DİKKAT

Otel rezervasyonunu daha ucuz olduğu için internet siteleri üzerinden yapan vatandaşları uyaran ETİK Başkanı Mehmet İşler, “Özellikle, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'ne (TÜRSAB) bağlı, bakanlığa bağlı seyahat acentalarından rezervasyon yapılmalı. Özellikle internet sitelerinden rezervasyon yapacak olanlar buna dikkat etmeli. Ayrıca otel rezervasyonunu şirketlerin internet sitesinden yapanlar, mutlaka rezervasyon yaptığı oteli de aramalı. Rezervasyonun yapılıp yapılmadığı kontrol edilmeli.
Yılbaşı eğlencelerininin en önemli risklerinden biri de kaçak, sahte içki. Bu noktada da itibarlı, şöhreti olan ve aynı zamanda yıllardan beri hizmet veren eğlence mekanları ve iyi tesisler tercih edilmeli. Çünkü esnaf da bilemiyor, aldanabiliyor. Bu nedenle vatandaşların yılbaşında kaçak içkiden mağdur olmalarını da kesinlikle istemiyoruz. Bu ikisine çok dikkat edilmeli” diye konuştu.

Tesislerin her sene olduğu gibi bu yıl da özel güvenlik birimleriyle gerekli tedbirleri alacağını belirten İşler, “Eğlence merkezlerinin kendi özel güvenlik birimleri var. Yasa gereği güvenlik konusunda yetkilendirme yapıldığı için şirketler burada gerekli güvenlik birimlerini kuruyor. Bunun için tecrübeli oldukları için aşırı alkol veya aşırı harekette bulunanlara karşı tesisin güvenlik birimleri müdahale ediyor. Bu konuda işletmeler hazırlıklı ve tecrübeli. Vatandaşlar, kendileri için itibarlı, iyi hizmet alacakları tesisleri tercih etsin, buna dikkat edilmeli. Vatandaşlar, itibarlı, kültür bakanlığına bağlı, belgeli ya da yıllardan beri işletmecilik yapan yerleri tercih etsin” dedi.

SEKTÖR 2020'DEN UMUTLU

Türkiye'de her geçen gün turizmde büyüdüğünü, artık turizmle birlikte eğlence sektörünün vatandaşlar için yoğun iş hayatından bir kaçış, soluklanma alanı olduğunu ifade eden İşler, “Yılbaşı yeni bir yılın başladığı, eski yılın kapatıldığı, yeni umutların, yeni ümitlerin olduğu bir yıl anlamına geliyor. Dolayısıyla biz Türkiye Otelciler Federasyonu, Türk turizmcileri olarak, yeni yılın halkımıza, milletimize ve tüm herkese sağlık, huzur, mutluluk getirmesini temenni ediyoruz. Hem camiamız için, hem sektörümüz için, hem ülkemiz, vatanımız, milletimiz için bunu diliyoruz. Ben yılbaşında ailemle beraber olacağım. Yeni yılı annemlerle birlikte karşılayacağız. Her Türk ailenin yaptığı gibi televizyonu açıp, ya hindi ya da tavuk yiyeceğiz. Genelde süslemelerle beraber hediyeler verilir. Yeni yıl için eski yılın terk edilip, yeni yılda birbirimize sarılıp, kaynaşırız. Bizler yılbaşını başka bir dinin, başka bir milletin eğlencesi olarak değil, yılbaşını eski bir yılın kapanıp, yeni bir yılın yeni umutlar ve sevgiyle bize gelmesini karşılamak amacıyla eğleniyoruz. Biz Hristiyanların kutladığı Christmas veya Noeli kutladığı gibi kutlamıyoruz. Dolayısıyla eski bir yıl kapanıyor, yeni bir yıl başlıyor, eğlencelerle eski yılın yorgunluğunu, stresini bir günlük eğlenceyle atıyoruz ve yeni yıla moral depoluyoruz” dedi.

Aydın ÇETİNKAYA

Next page

Gazete Yenigün