Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Yeşilden vazgeçmeyen İzmir için adayım”

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Sefa Taşkın'dan Önemli Açıklamalar

“Yeşilden vazgeçmeyen İzmir için adayım”

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Sefa Taşkın, yerel yöneticilikte insana ve doğaya dokunmanın önemine dikkat çekerek, “Siyaseti ve yerel yöneticiliği iyi biliyorum. İzmir'i ve çevresini iyi tanıyorum. İyi bir eğitim aldım. Katılımcı demokrasiyle kentimizin sorunlarını çözebileceğimize inanıyorum. Yerel yöneticilikte insana ve doğaya dokunabilmek önemlidir” ifadelerini kullandı.

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Sefa Taşkın, sözlerine Batman'da şehit düşen askerlerimize Allah'tan rahmet dileyerek başladı. Taşkın, “Ateş düştüğü yeri yakıyor ama ateşin düştüğü yer bütün yurdumuz. Bergamalılar şehitlerini büyük bir saygıyla uğurladılar. Allah, ailelerine sabır versin. Ülkemizin başı sağolsun. İnşallah kararlılıkla bu terör belasını yok edeceğiz” ifadelerini kullandı. Bergama belediye başkanlığı görevinin ardından siyasetten uzak durmadığını ve yerel yöneticilere katkı sunmak adına çalışmalar yaptığını aktaran Taşkın şöyle konuştu, “ Belediyeciliğin ardından siyasetten uzak durmadık. Bergama'da göreve gelen yönetici arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalıştık. Göreve geldiğimizde Bergama sessiz bir Anadolu kasabasıydı. Bergama'nın tarihsel birikimini ayağa kaldırmak, canlandırmak, dünyanın dikkatini çekmek bizim en büyük görevimizdi. Günlük altyapı çalışmalarının yanı sıra kentte farkındalık yaratmak adına projeler ürettik. İnsanlar yaşadıkları çevreyle birlikte varlar. O çevreyi ne kadar iyi tanırsanız, kendinizi o kadar geliştirirsiniz. 1860'larda Bergama'dan Berlin'e götürülen, Pergamon Altar da denen tarihsel Zeus Sunağı'nın geri getirilmesi konusunda kampanya başlattık.

TARİHSEL  FARKINDALIK YARATTIK

Kampanya dünyada büyük yankı uyandırdı. Bu süreçte öğrencilerimizle birlikte iki kez Berlin'e gittik ve gösteri yaptık. Tarihi değerlerin önemine ilişkin bir farkındalık yarattığımızı düşünüyorum. Tabii bir ilçe belediyesinin tapınağı buraya getirmesi kolay değildi. Daha sonra kaçırılan tarihi eserler yavaş yavaş geri gelmeye başladı. Umarım bir gün Zeus Sunağı da Bergama'ya geri gelir. Buna yürekten inanıyorum. Berlin'deki müzeye yılda 10 milyona yakın ziyaretçi gittiğini duyuyoruz. Bu insanlar neden Bergama'ya gelmesin? Bunun ekonomik bir karşılığı da var.”

BERGAMA'DA  ÇEVRE BİLİNCİ

Bergama'daki çevre bilincinin herkese örnek olduğunu belirten Taşkın, “Bergama'da bazı çevresel sorunlarla da karşılaşıldı. Çevresel sorunlara Bergama halkıyla, köylülerle birlikte karşı çıkıldı. Bu mücadeleler kültürümüze büyük katkılar sağladı. Bu süreçe Bergama'da kooperatif eliyle sağlıklı, ucuz konutlar yapıldı. Belediye başkanlığı görevinin ardından zeytin ağaçlarımızı büyütmeye yönelik çalışmalarımız oldu. Yeni yeni bahçeler kurduk. Modern tarımcılık noktasında örnek olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

KATILIMCI DEMOKRASİ VURGUSU

Tarihe büyük bir ilgisinin olduğunu aktaran Taşkın, “Benim tarihe büyük bir ilgim var. Bunun üzerine çeşitli çalışmalarım oldu ve halen sürüyor. Yerel yöneticilikten de kopmadım. Bu süreçte yerel yöneticilerimizi gördüğüm eksiklikler noktasında uyarmaya çalıştım. İzmir'deki bir grup arkadaşımızla birlikte 'daha iyi yerel yönetim nasıl olur' sorusuna cevap aradık. Yerel sorunlara çözüm bulabilmeniz mümkün. Bu bakış açısıyla yerel demokrasi, katılımcı demokrasi nasıl olur, insanlar yönetime nasıl katılır diye araştırmaya başladık. Halkı yönetime daha fazla katarak, sözde ve usülen değil, interaktif bir katılımla alınan kararlar uygulanmalı; buna katılımcı demokrasi diyoruz” dedi.

DAHA YEŞİL  İZMİR İÇİN

Neden aday olduğuyla ilgili de açıklamalarda bulunan Taşkın, “Siyaseti ve yerel yöneticiliği iyi biliyorum. İzmir'i ve çevresini iyi tanıyorum. İyi bir eğitim aldım. Katılımcı demokrasiyle kentimizin sorunlarını çözebileceğimize inanıyorum. Yerel yöneticilik sadece çöp toplamak, kaldırım yapmak değildir. Yerel yöneticilikte insana ve doğaya dokunabilmek önemlidir. Dolayısıyla yerel yönetimler yeşilden ve doğadan asla vazgeçmemelidir. İzmir, her şeyden önce demokratik bir şehir olmalıdır. Bu anlayışla göreve talip oldum” dedi.

Sefa Taşkın kimdir?

Sefa Taşkın, 1950 yılında Bergama'da doğdu. İlk ve orta okulu Bergama'da, Lise'yi İzmir Atatürk Lisesi'nde okudu. 1973 yılında Ankara ODTÜ'den İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. Çeşitli işlerde mühendislik yaptıktan sonra 1989'da SHP'den Bergama Belediye Başkanı seçildi. 1994'de, bu kez CHP'den yeniden Başkan seçildi. Başkanlığı sırasında 1860'larda Bergama'dan Berlin'e götürülen, Pergamon Altar da denen tarihsel Zeus Sunağı'nın geri getirilmesi konusunda kampanya başlattı. "Taş yerinde ağırdır" düşüncesiyle başlayan bu kampanya bütün dünyada yankı buldu. Bergamalı gençler 1990'larda iki kez Berlin'e giderek "Sunak" önünde gösteri yaptı. Bu istem, Türkiye'de tarihsel mirasa karşı ilk sahiplenişlerden biri sayıldı. Aynı dönemde Bergama yakınlarında "siyanür" kullanılarak işletilmek istenen "altın madenine" karşı, çevrenin korunması düşüncesiyle yöre insanlarıyla birlikte büyük bir direniş başlattı. Bu davranış Türkiye'de çevre bilincinin gelişmesi konusunda bir kilometre taşı olarak kabul edildi. Bu olayda yaşananlar tüm Türkiye'ye ve dünyaya örnek oldu. Olaylarla ilgili olarak, Harvard, London SE dahil birçok üniversite tarafından doktara düzeyinde araştırma çalışması yapıldı. Türk ve Yunan halkları arasında dostluğun ve barışın gelişmesi ve kalıcı hale gelmesi konusunda çalışmalarda bulundu. Bu çabalarından dolayı 1996 yılında "Abdi İpekçi Barış Ödülüyle" ödüllendirildi. 1999'da belediye başkanlığından ayrıldı.

Doğukan Fikri FİDAN

 

Next page

Gazete Yenigün