;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Yerli turiste 'Ara tatil' piyangosu

Nisan ve Kasım aylarında ara tatil yapılacağının açıklanması turizm sektörünü sevindirdi.

Yerli turiste 'Ara tatil' piyangosu

Sektör temsilcileri, “Yaz aylarında artan yabancı turist nedeniyle Türk tatilci yüksek fiyatlara tatil yapıyordu. Sömestr döneminde de 3 haftalık süreçte ciddi yığılma oluyordu. Bazı oteller fiyatı 3 katına kadar çıkarıyordu. Şimdi ise talebin daha düşük olduğu bir dönemde Türk tatilci daha uygun fiyata tatil yapabilecek” dedi.

Hürriyet'ten Burak Coşan'ın haberine göre Türkiye’de uzun yıllardır tartışmaları süren tatil dönemleriyle ilgili ilk somut adım atıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ara tatiller hakkında yeni bir yapılanmanın söz konusu olduğunu, 13 haftalık yaz tatilinin iki haftasının nisan ve kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak planlandığını söyledi. Buna göre 18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil, 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında da ikinci ara tatil yapılacak. Böylece turizm sektörü için tatil süreleri uzarken, tüketiciye de daha uygun fiyatlarla tatil yapma olanağı sağlanacak. Özellikle son yıllarda artan yabancı turist sayısı ve yaz aylarına sıkışan tatil süreleri nedeniyle fiyatlar da büyük artışlar yaşanmış, Türk tatilci tatilini satın almakta zorlanmaya başlamıştı.

Okulların yaz tatiline girmesi, yabancı turistin de daha çok yaz aylarında Türkiye’nin kıyı bölgelerine gelmesi sebebiyle yaşanan yoğunluk, Türk tüketiciye fiyat artışı olarak yansıyordu. Ancak açıklanan ara tatil dönemleri ile birlikte Türk tatilci daha ucuza tatil yapabilecek temsilcilerinin verdiği bilgilere göre özellikle nisan ayındaki ara tatil dönemi kıyı otellerinin sezonu uzatmasına büyük oranda fayda sağlayacak.

Dolaylı destek

Tüketici de yaz aylarına göre fiyat karşılaştırması yapıldığında yarı neredeyse fiyatına tatilini yapabilecek. Böylece yaz aylarında sıkışan talep de geniş bir takvime yayılacak. Bu sistemin tüm dünyada uygulandığına dikkat çeken Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, “Bu tip iç düzenlemeler sayesinde kendi vatandaşımıza esneklik sağlanmış oldu. Kıyı otelleri açısında nisan ayı böylece daha yüksek doluluklarla geçilecek. Bu kararla turizm sektörüne dolaylı yoldan verilmiş bir destektir. Şimdi beklentimiz ise okulların açılıp, kapanma tarihlerinin bölgelere göre belirlenmesi. Bu da sağlanırsa turizm sektörüne ve tüketiciye büyük fayda sağlanmış olur” diye konuştu.

"Uygun fiyat olur"

Nisan ayındaki ara tatilinin bir diğer etki edeceği alan ise yurtiçindeki kültür turları olacak. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)  Kültür Turizmi Komitesi Başkanı Erdal Çeri, “Ara tatil inanılmaz bir dönem olur. Sömestr ve yaz aylarına kültür turlarında yığılma oluyordu. Oteller dolulukların daha ad yükseleceğini bilir. Yığılmanın önüne geçileceği için tüketici daha uygun fiyata tatilini almış olur” dedi.

Termal turizme katkı

Nisan ayında şu anda bile kültür turlarına büyük bir ilgi olduğuna dikkat çeken Jolly Kültür Turları Müdürü Kerem Gökçe, “Nisan ayının yıldızı Güneydoğu turları olur. Doğu Karadeniz’e de ciddi ilgi gösterilir. Buralar dışında, Amasya, Eskişehir, Kütahya, Sivas, Mardin, Gaziantep gibi illere de bir hayli talep gelir. Kuzey Ege Bölgesi’ne ciddi turlar düzenlenir. Antalya’da 5 yıldızlı otellerle birlikte paket turlar oluşturulabilir” diye konuştu. Kasım ayında kar yağması halinde Erzurum ve Kars bölgesine ciddi talep olacağını belirten Gökçe, “Kasım ayındaki tatilin en büyük faydasını ise Batı Karadeniz ve Kapadokya görür. Buralar dışında termal turizmin yıldızı parlar. Doğu Akdeniz de tatil seçenekleri arasında yer alır” ifadelerini kullandı. 

Next page

Gazete Yenigün