Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Yeni Partiye Sessiz Destek

Kurmayı planladığı partinin açılışını sürekli erteleyen Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın açıklayacağı yeni tarihin 9-10 Mart olacağı öne sürüldü. Babacan'ın partisinin vekil transfer ederek Meclis'te de yer alacağı iddia ediliyor

Yeni Partiye Sessiz Destek

YENİGÜN Partisinin kuruluş tarihini sürekli erteleyen Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın partisinin kuruluşunu açıklayacağı yeni tarihin 9-10 Mart olacağı öne sürüldü. Babacan’ın partisi vekil transfer ederek Meclis'te de yer alacağı iddia ediliyor.
Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın partisinin yeni kuruluş tarihi daha önce kurulacağı haberleri medyada yer almasına rağmen resmi bir gelişme yaşanmadı. Ancak geçtiğimiz gün siyaset dünyasında Ali Babacan'ın Ankara'da özel bir otelde 9-10 Mart tarihinde haftanın ilk günü parti kurucuları ile beraber partisinin resmen kurulduğunu açıklayacağı iddia edildi. 

"GÜL'E YAKIN İSİMLER OLACAK" İDDİASI

Partinin tanıtımında iddiaya göre 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yer almayacağı konuşulurken, diğer partilerden istifa ederek Babacan'ın kuracağı partiye geçmek isteyen bazı milletvekillerinin de kurulma sürecini bekledikleri ileri sürüldü. Babacan'ın kuruluşunu resmen açıklayacağı partinin, AK Parti'nin devamı görüntüsünün verilmek istenmemesine dikkat edildiği de kulislere yansıyor. Bu nedenle Abdullah Gül'ün açılışta olmayacağı dillendirilirken, partinin Ege Bölgesi'nde özellikle İzmir'deki çalışmaları konusunda ise 
dikkat çekecek derecede temkinli oldukları konuşuluyor. 

"SESSİZ ÇALIŞIYORLAR"

İzmir'de ilçe belediye başkanlığı yapmış bir AK Partili, Babacan'ın kurucağı partiye ilişkin siyasetin içinde olmasına rağmen, hiç bir hareketliliği gözlemediğini, bu durumun kendileri için de dikkat çekici olduğunu kaydetti. Yine AK Parti İzmir İl eski başkanlarından bir ismin, "Çalışmalarının olduğunu tahmin ediyorum ancak, isim konusunda kimlerin bu partinin içinde olacağı yönünde hiç bir isim ortada yok" sözleri dikkat çekti.

"İŞ DÜNYASINDAN DESTEK VAR" 

İzmir'de Babacan ekibi olarak bazı iş adamlarının isimleri geçse de hiç bir şekilde görüş vermeyen kişilerin, parti kuruluşunu bekledikleri ve çalışmaları sessizce sürdürdükleri ifade edilirken, il başkanlığı koltuğuna oturcak ismin sürpriz bir biri olmayacağı, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yakın bir kaç isimden birini olacağı iddia ediliyor. Partinin kuruluşunun ardından tabandaki hareketliliğin yaşanacağı ve İzmir'de muhafazakar, merkez-sağ seçmene hitap eden partilerden de bazı isimlerin buraya geçeceği dillendiriliyor. Özellikle iş dünyasınıdan çok sayıda ismin destek vereceği iddia edilirken, bazı iş adamlarının da Babacan ile doğrudan temas kurdukları ve iletişim halinde oldukları partinin kuruluşunun ardından desteklerini açık bir şekilde verecekleri ileri sürülüyor. 

Meclis'te yeni bir parti olacak 

Ali Babacan’ın partisi TBMM’ye 11’inci parti olarak girecek. Babacan’ın partisinde Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun yer alacağı öğrenildi.

Mehmet Emin AL 

Next page

Gazete Yenigün