Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Yeni partiler seçime girebilecek mi?

Yeni kurulan partilerin olası bir erken seçim durumunda demokrasi yarışına katılabilmeleri konusunda, CHP ve MHP liderlerinin açıklamalarıyla beraber Ankara kulisleri de hareketlendi

Yeni partiler seçime girebilecek mi?

Geçtiğimiz günlerde MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, 15 Temmuz 2020’ye kadar acilen çıkartılması gereken yasalar listesi ilan etmesi, siyasi kulisleri hareketlendirdi. Cumhur İttifakı’nın iki yıl önce ilan ettiği 24 Haziran 2018 erken seçimleri, iddiaya göre o dönem yeni kurulmuş olan İYİ Parti’yi seçimde devre dışı bırakmaktı. Yine Ankara’da konuşulanlara bakıldığında iddiaya göre Devlet Bahçeli’nin Temmuz ayında çıkarılması gerektiğini ifade ettiği yasaların içeriği ile yeni kurulan Gelecek ve DEVA partilerinin olası erken bir seçimde yarışa katılamayıp devre dışı kalabileceği görüşü ağırlık gösteriyor.

Türk siyasetinde ilk kez, bir partiden toplu halde istifaların başka bir partinin seçime girebilmesi için gerçekleştiği hatırlatılırken, hatırlanacağı üzere İYİ Parti seçime, CHP’den 20 Milletvekilinin partisinden istifa ederek kendilerine gelmesiyle seçime girebilmiş ve bu gelişme Ankara’da demokrasi dayanışması şeklinde yorumlanmıştı.

ALTI YASADA SÜRATLE DEĞİŞİKLİK TALEBİ

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin 15 Temmuz 2020 tarihine kadar, seçim yasasındaki değişikleri istemesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir gazeteciye verdiği mülakatta, gerekirse Gelecek ve DEVA Partilerine de İYİ Parti’ye yaptıkları gibi vekil verebileceklerini ifade etmesiyle doğrudan ilgili olduğu iddia ediliyor çünkü her iki liderin açıklamaları ard arda gelmişti.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, altı yasada süratle değişiklik yapılması çağrısında bulunarak listesini şöyle sıraladı:

*Siyasi Partiler Kanunu hemen değiştirilmelidir.

*Seçim Kanunu'nda düzenlemeler yapılmalıdır.

*TBMM İç Tüzüğü mutlaka yeni baştan gözden geçirilmeli, yeniden yazılmalıdır.

*Milletvekili Dokunulmazlığıyla ilgili beklentiler karşılanmalıdır.

*Siyasi Etik Kanunu çıkarılmalıdır.

*Kamu kurumu niteliğindeki mesleki kuruluşlarla ilgili kanuni düzenlemeler süratle gerçekleştirilmelidir.

VEKİL GEÇİŞİNİ ENGELLEME İDDİASI

MHP lideri Bahçeli’nin seçim ve siyasi partiler yasası ile meclis iç tüzüğünde değişiklik talebi, Ankara kulislerinde daha çok milletvekillerinin parti değiştirmesinin önlenmesi, siyasi partilerin seçime girebilme gibi kriterlere ilişkin olduğu ve milletvekili adaylarında aranacak şartların değiştirileceği yönünde olacağı tahmin ediliyor.

CEM KAVUR: ERKEN SEÇİM OLURSA GİREBİLİRİZ

Gelecek Partisi, 13 Aralık 2019’da kuruldu, olası bir erken seçimde 13 Haziran 2020 tarihinde altı aylık süreyi doldurmuş oluyor. Aynı zamanda 81 ilin yarısından bir fazlası 41 ilde teşkilatların kurulması ve il kongrelerini yapmış olması gerekiyor. Şuanda 53 ilde teşkilatların ataması yapıldığı ancak ilk kongrelerinin tamamlanması gerekiyor. Gelecek Partisi bu koşulları gerçekleştirmesi durumunda seçime katılabileceği düşünülüyor. Gelecek Parti İzmir İl Başkanı Cem Kavur, “Bizim şuanda 53 ilde teşkilat başkanlarımız atanmış. İzmir’de 11 ilçe teşkilatı şartı yerine getirilmiş durumda. Ağustos ayında da kongremizi yapmış olacağız. Erken bir seçim olması durumunda Gelecek Partisi olarak katılabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

DEVA PARTİSİ İÇİN DURUM AYNI DEĞİL

Demokrasi ve Atılım Partisi(DEVA) açısından durum aynı değil. Henüz İstanbul-Ankara-İzmir’de teşkilatları kurulmadığı gibi kongrelerinin de ne yapılacağı konusunda da henüz kesin bir tarih verilmemiş. Erken bir seçim olması durumunda seçime katılabilmesi için Meclis'te grubunun olması gerekiyor.

HANGİ PARTİLER GİREBİLİYOR?

Hangi partilerin seçime girebileceği, Siyasi Partiler Kanunu’nun 36’ncı maddesinde belirtiliyor.
İlgili madde şöyle: “Siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında teşkilat kurmuş ve büyük kongresini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunması şarttır. Bir ilde teşkilatlanma, merkez ilçesi dahil o ilin ilçelerinin en az üçte birinde teşkilat kurmayı gerektirir.” - Mehmet Emin AL

 

Next page

Gazete Yenigün