Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Tarımın nesini kutluyorsunuz!

17 Ocak 2018 Çarşamba 10:34 Güncelleme : 17 Ocak 2018 Çarşamba 10:34

Tarımın nesini kutluyorsunuz!

Binlerce ziraat mühendisi meslektaşımın, gıda mühendisinin, veteriner hekimin halen iş bulamadığı, tarım topraklarının doğru dürüst ekilemediği, çiftçimizin mutsuz olduğu, köyden kente göçün arttığı, tarım ürünleri fiyatlarının fazlalığı nedeniyle tüketicinin mutlu olamadığı ülkemde, Allah aşkına siz neyin kutlamasını yapıyorsunuz?

Siz vatandaşlarımızı kendi topraklarımızda ürettiğimiz tarım ürünleriyle, uygun fiyatta, sürdürülebilir şekilde, yeterli ve dengeli besleyebiliyor musunuz?

Köylerimizde yaşayan vatandaşlarımız yaptıkları işten çok mu mutlu? Onlara yapacak iş mi bıraktınız? Tarlasını ekip biçiyor mu? Hayvanını besleyebiliyor mu? Alın terinin karşılığını alabiliyor mu?

Şöyle bir hatırlayın…90’lı yıllara kadar dünyada kendi kendini besleyen 7 ülkeden biri idik. Şimdi geldiğimiz noktaya bir bakın, tarım ve gıdada egemenliğini kaybetmiş bir ülke haline geldik…

Peki, neden?

Tabii ki uzun yıllardır ülkemizde uygulanan yanlış tarım politikaları yüzünden…

Yıllardır tarımsal ürün ve gıda maddesi ithal eden, kendi çiftçisi yerine başka ülke çiftçisini kazandıran, tarımın tüm girdilerine ha bire zamlar yapan, çiftçinin alın terinin karşılığını tam olarak vermeyen, çiftçisini doğru dürüst desteklemeyen politikalardan siz daha ne bekleyebilirsiniz ki!

Çiftçi tarlasını ekemez hale gelmiş, ziraat mühendisi, veteriner hekim, gıda mühendisi, su ürünleri mühendisi iş bulamaz hale gelmiş kimin umurunda!

Sonra da kalkıp tarım eğitimini bayram diye kutluyoruz…

Hadi canım sende…

Köyde tarlasını işleyecek, ekip biçecek, büyük ve küçükbaş hayvan yetiştirecek genç adam kalmadı… Köyler artık yaşlıların hayatının son demlerini geçirdiği yerler halinde geldi.

Sonra da kalkıp, uzun yıllardır egemenliğini kaybettiğimiz tarım sektöründe, sanki başarı üstüne başarı elde ediyormuşuz, mezun ettiğimiz tarım ve gıda bilimi konusunda eğitim almış evlatlarımıza iş imkânı sunuyormuşuz gibi tarım bayramı kutluyoruz.

Olacak şey değil…

Mesleğe atıldığım 1976 yılından bu yana her yıl tarım haftası kutlamalarına şahit oluyorum.

Ve bizler, bu hafta içinde tarımdaki başarılarımızı değil, adeta başarısızlıklarımızı kutluyoruz.

Her defasında, ülke olarak tarımda geldiğimiz noktayı masaya yatırıp nerede yanlış yaptık, neyi nasıl yapmalıydık gibi konuları konuşup duruyoruz.

Peki, yıllardır bunu yapıyoruz da, değişen bir şey oluyor mu?

Hayır…

Biz yine her yıl olduğu gibi hep aynı şeyleri konuşup duruyoruz.

Çünkü tarım kesiminin sorunlarını dinlemesi ve bu konuda yapılması gerekenleri yapacak olanlar bizi duymuyor bile…

Politikacılar, seçim zamanları köyleri dolaşıp, yapacağız edeceğiz demekten başka bir şey yapmıyorlar…

Çünkü ne iktidar ne de muhalefet partileri, tarımın ne kadar önemli olduğunun halen tam olarak farkında bile değil…

Bunun en önemli göstergesi olan TBMM’nde ve yereldeki meclislerde tarımı temsil eden kişi sayısına baktığınızda anlarsınız.

Partilerin tarım programlarında yazılanları hayata geçirecek bununla ilgili tüm çalışmaları yapacak olan bu mesleğin gerçek sahipleri ne parlamentoda ne de yereldeki meclislerde yeterince temsil edilmiyor…

Siz üreticinin ithalatla terbiye edildiği bir ülkede kalkıp nasıl bu haftayı kutlarsınız…

Siz önce tarımı gelmesi gereken noktaya getirin, çiftçiyi, tüketiciyi mutlu edin ondan sonra gelin hep birlikte tarım haftasını şöyle adam gibi birlikte kutlayalım…

Lafla kutlama olmuyor…

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün