Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Tarım Bakanı'nın hayalindeki köy…

26 Ocak 2018 Cuma 14:33 Güncelleme : 26 Ocak 2018 Cuma 14:33

Tarım Bakanı'nın hayalindeki köy…
Geçtiğimiz günlerde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba, hayalindeki köyden bahsetti.
“Ahırı pırıl pırıl, hayvanı ile haşır neşir. Hayvanı ona ürününü veriyor, onu geçindiriyor. Sonra evine gelip üstünü başını değiştirip duşunu alıyor. Sonra halı sahaya gidiyor. Köyünde kütüphanesi var, kitap okuyor…” 
Sayın Bakan, hayalindeki köyü böyle anlatıyor…
Bu hayalin gerçekleşmesi elbette mümkün… Bunun için devlet olarak yapılması gereken o kadar çok şey var ki!
Bakınız size bir projeden bahsetmek istiyorum. Bu projenin adı “Bizim Çiftlik Projesi ”
Projenin fikir babası, Tire Süt Kooperatifi ve aynı zamanda İzmir Tarım Grubu Başkanı değerli arkadaşım Sayın Mahmut Eskiyörük… 
Sayın Eskiyörük, 2009 yılında Tire’de bu projeyi bana ayrıntılı olarak anlatmıştı. Biz de o tarihte, İzmir İl Genel Meclisi CHP Grubu olarak bu projenin Tire’de hayata geçirilmesi amacıyla bir önerge hazırlamış ve başkanlığını yürüttüğüm Tarım ve Hayvancılık Komisyonu olarak raporunu yazmış ve meclisten geçirmiştik.
Ancak bu proje, İzmir İl Özel İdaresinin kapanması nedeniyle hayata geçemedi.
Sayın Bakanın hayal ettiği köyden çok daha güzel, yaşanabilir bir köy olmasını sağlayacak olan bu proje, ilklerin şehri olan İzmir’de istenilse pekâlâ gerçekleştirilebilir ve diğer illere de örnek olabilir.
Peki, neydi bu proje?
Bu projeyle; büyükbaş hayvan yetiştirilen köylerde, hayvan barınaklarının, köy dışında uygun bir alanda bir araya getirilerek, site şeklinde organize süt sığırcılığı tesisleri kurulması, köylerde istihdamın ve hayvan yetiştiricilerinin gelirinin artırılması, köyden kente göçün azaltılması amaçlanmıştı. Böylece; köyde her evin altında ya da bahçesinde küçük hayvan barınakları kaldırılacak ve köyün dışında bir alanda bir araya getirilerek site şeklinde büyük bir çiftlik kurulacaktı. Bu çiftlikte; hayvanlar için barınak, sağımhane, revir ve  doğum odası, ayrıca çiğ sütte bazı analizlerin yapılacağı laboratuvar,  idari bina, eğitim salonları, dezenfeksiyon çukurları, yürüyüş yolları, biyogaz tesisi, seralar ve saire bulunacaktı. 
Projenin, Tire'nin Kırtepe köyünde yaklaşık 155 dönümlük bir alana kurulması planlanmıştı.
Bu proje sayesinde; köylerde bilinçsiz ve sağlıksız koşullarda yapılan süt hayvancılığının yol açtığı çiğ sütte kalite düşüklüğü ve maliyet yüksekliği ve bunun sonucu, küçük işletmelerin yeterli kazanç sağlayamama sorunu ortadan kalkacaktı.
Böylece; köylerin içinde yapılan hayvancılık faaliyeti sonucu ortaya çıkan kötü koku, sinek ve yoğun kirlilik ortadan kalkacak, köylerimiz çok daha yaşanabilir hale gelecekti…
Ayrıca çiftlik bünyesinde kurulacak olan biyogaz tesisi ile hayvanların gübresinden biyogaz elde edilecek ve bu gaz, çiftliğin enerji ihtiyacı için kullanılacaktı.
Yönetimini Tire Süt Kooperatifin üstleneceği bu çiftliğin hemen yanı başında, köylülerin kullanımı amacıyla seralar kurulacak ve bu sayede köylünün gelirinin artmasına imkân sağlanacaktı.
Süt üretiminde maliyeti düşürerek karlılığın artmasına, veterinerlik hizmetleri sayesinde hayvanların çok daha sağlıklı olmasına, süt üretiminin asgari teknik ve hijyenik koşullarda yapılmasına, süt üretiminde kalitenin ve verimliliğin artmasına, gerek üreticilere gerekse çiftlikte çalışan bakıcılara uygulamalı eğitimler verilmesine imkan sağlayacak olan bu proje, ülkeye gerçekten örnek olacak bir projeydi…   
Bu nedenle, ne yapıp edip sütün başkenti olan İzmir’de bu güzel proje bir an önce hayata geçirilmeli.


  


 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün