Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Sürdürülebilir tarım için TARSİM

27 Nisan 2018 Cuma 09:14 Güncelleme : 27 Nisan 2018 Cuma 09:14

Sürdürülebilir tarım için TARSİM

İnsan yaşamı açısından en önemli sektörlerin başında gelen tarım sektörü; meteorolojik, ekonomik, sosyal ve siyasal risklerden en çok etkilenen ve bu nedenle tüm dünyada çok iyi korunması, kollanması gereken bir sektör.
Her gece bir milyardan fazla insanın yatağına aç girdiği dünyamızda, en stratejik sektörlerin başında gelen tarım sektörü, ne yazık ki ülkemizde önemi yeteri kadar anlaşılan bir sektör değil...
Zira ülke olarak, ne tarım ürünleri üretimimizi arttırabiliyor, ne de ürettiğimiz bu ürünleri tüm olası riskleri göz önüne alarak yeterince koruyabiliyoruz…
Bırakın bunu, sektördeki olası riskleri bile yönetmeyi beceremiyoruz…
Hâlbuki gelişmiş ülkeler, uyguladıkları çeşitli korumacılık politikaları sayesinde bu işin altından kolayca kalkabiliyor…
Örneğin bu ülkeler; risk yönetim programları ve bu programlar içerisinde önemli bir yere sahip olan Tarım Sigortaları Uygulamaları ile sektöründeki risk paylaşımını ve transferlerini kolayca gerçekleştirebilmekte…
Ülkemizde ise, tarım sektörünü tehdit eden risklerin teminat altına alınabilmesi,14 Haziran 2005 tarihinde çıkartılan 5363 Sayılı Tarım Sigortaları Kanunu ile mümkün olabildi. 
Kanun gereği; kapsam altına alınan riskler ile ilgili olarak yapılacak sigorta sözleşmelerinde, riskin en iyi koşullarda transferi için uygun ortam oluşturulması, oluşacak hasarlarda tazminatın tek merkezden ödenmesi ve tarım sigortalarının geliştirilmesi, yaygınlaştırılması amacına yönelik olmak üzere bir Sigorta Havuzu kuruldu.
Bu Havuza ilişkin tüm iş ve işlemler, bu Havuza katılan sigorta şirketlerinin eşit hisselerle ortak oldukları Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş. tarafından yürütülmekte.
Sigorta şirketleri; tarım sigortası sözleşmelerini Havuz adına ve Havuz tarafından belirlenen standart poliçeler üzerinden yapmakta ve prim ile riskin tamamını bu Havuza devretmekte.
Devlet, bu Kanun kapsamında yapılacak sigorta sözleşmelerine münhasır olarak çiftçi adına sigorta primine destek sağlamakta.
Devlet; prim desteğinin miktarını her yıl için ürün, risk, bölge ve işletme ölçekleri itibariyle, Bakanlar Kurulu kararıyla belirlemekte.  
Geçtiğimiz günlerde, Tarım Sigortaları Havuzunun İzmir'deki durumu ile ilgili bir açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Musa Bakan; “Sürdürülebilir tarımsal faaliyetler için riskleri azaltmak çok önemli. Bu yüzden Bakanlık olarak biz de ilimizde TARSİM' e daha fazla katılım olması için üreticilere yönelik eğitimler düzenliyoruz. Bitkisel ve hayvansal üretimde karşılaşılan birçok risk faktörü var. Üretim esnasında başta iklim faktörleri olmak üzere karşılaşılan olumsuzluklar kimi zaman üretimin devam edememesine bile sebep oluyor. Dolayısıyla üretimde sürdürülebilirlik için TARSİM büyük önem taşıyor. Üreticilerimizin sigorta maliyetinin yarısı Bakanlığımız tarafından karşılanıyor. Böyle bir desteklemeden üreticilerimizin de faydalanmasını istiyoruz. 2017 yılında İzmir ilinde 350 bin dekar tarım arazisi sigortalandı. İzmirli üreticilere Bakanlık tarafından toplamda 20 Milyon TL’ye yakın sigorta prim desteği verildi. Bu rakamla 1 Milyar TL’nin üzerinde tarımsal değer teminat altına alındı” açıklamasında bulundu.
İl Müdürü Sayın Musa Bakan’ın dediği gibi sürdürülebilir tarım için TARSİM gerçekten çok önemli…
Yeter ki bunun önemini bizler çiftçilerimize iyi anlatalım ve desteği de olabildiğince çok daha üst seviyelere çıkartalım.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün