Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Seçmene sorular…

7 Haziran 2018 Perşembe 11:14 Güncelleme : 7 Haziran 2018 Perşembe 11:14

Seçmene sorular…
Seçime artık şurada sayılı günler kaldı.
Hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun, 24 Haziran günü 180 bin 896 adet sandıkta oy kullanacak olan 59 milyon 391 bin 328 seçmene, bir vatandaş olarak şu soruları sormak istiyorum.
Malum bu ülkede tam 16 yıldır tek bir parti iktidar.
TBMM’ndeki mevcut 316 milletvekili sayısı; bunca zamandır istediği her kanunu çıkartmaya, bu ülkenin vatandaşları yani sizler için istediği her şeyi yapmaya yeterde artardı bile... Önlerinde hiç ama hiçbir bir engel yoktu…
Sizce de öyle değil mi?
Peki, son 16 yıldır bu ülkeyi yöneten iktidar, sizler için bugüne kadar neyi yapmak istedi de yapamadı ve şimdi kalkıp yine sizden oy istemekte! 
Akla ister istemez hemen şu sorular gelmekte.
Örneğin;
Ülkede işsizlik mi ortadan kalkacak? İşçinin, memurun, emeklinin maaşı mı artacak? Ekilmeyen tarım arazilerimiz mi ekilecek? Sayıları her geçen gün daha da azalan çiftçimiz, artık şehre göç etmeyip köyünde kalıp, daha çok üretip daha fazla mı para kazanacak? 
Çiftçiye 2006 yılından beri yani 12 yıldır doğru dürüst verilmeyen tarımsal destekler, artık her yıl GSYH’nin en az %1’i oranında mı verilecek?
Tarımsal hâsıla miktarımız 150 milyarı, tarımsal ürün ihracatımız 50 milyar doları mı bulacak? Çiftçi alın terinin karşılığını mı alacak?
Çiftçiye verilen destek, tarımsal girdilere ödenen vergilerle geri mi alınacak? Çiftçi, bu milletin gerçekten efendisi mi olacak? Tarımda daha çok üreten, çözümü ithalatta değil, üretimi ve ihracatı artırmada arayan, gıdada tam anlamıyla egemenliği olan bir ülkemi olacağız? 
Samanı, eti, canlı hayvanı ithal mi etmeyeceğiz? Ekilmeyen tarım arazilerimiz mi ekilecek?
Esnaf, sanatkâr, tacir ve sanayicilerimiz daha fazla mı iş yapacak? Daha çok para mı kazanacak? Adeta otomatiğe bağlanmış zamlara, artık son mu verilecek?
Okulundan mezun olan üniversite öğrencilerimiz rahatça iş mi bulacak? Katma değerli ürün sayımızda artış mı olacak? İç ve dış borç miktarımız mı azalacak?
Gelir dağılımındaki eşitsizlik ortadan mı kalkacak? İthalatımız azalıp ihracatımız mı artacak? Dış ticaret açımız mı kapanacak? Tüm dünyanın tanıdığı markalı ürünlerimiz mi olacak? 
Herkesin başını sokacağı, gönlüne göre bir evi mi olacak? Anneler ve babalar; okulları bitince nasılsa bir iş bulacak diye, artık çocuklarının geleceğini mi düşünmeyecek?
Bütün sınır komşularımız ile sulh ve barış içinde mi yaşayacağız? Sayıları 3,5 milyonu geçen Suriyeliler kendi memleketlerine geri mi dönecek? Ülkemizde açlık ve yoksulluk, tamamen ortadan mı kalkacak?
Terör artık sona mı erecek? Özgürlüklerimiz mi artacak? Anne ve babalar, çocuklarına artık bolca harçlık mı verecek?
Eğitim sistemimiz yazboz tahtası olmaktan mı kurtulacak? Çocuklarımız daha iyi okullarda mı okuyacak? Tatil nedir bilmeyen çoğu vatandaşımız, tatil yapar hale mi gelecek? Üniversitelerimizde eğitim ve öğretimin kalitesi mi yükselecek? Vatandaşımız aşını, işini, yarınını düşünmeden mi yaşayacak?
Gördüğünüz gibi akla bu ve buna benzer daha birçok soru gelmekte… Diyelim ki tüm bu sorulara, olur ya içinizden evet dediniz…
İyi de be güzel kardeşim… Peki, o zaman adama sormazlar mı, neden 16 yıldır iktidar olanlar, senin evet dediğin yukarıda sıralananları, ülken için senin için bunca zaman yapamadı?
Bunca zamandır iktidarın elini tutan neydi? Bunların hayata geçmesini sağlayacak olan hangi kanun teklifini, TBMM’ne sundu da çıkartamadı?
Bir engel olan mı vardı?
İşte tüm bu soruları sakin kafayla bir kez daha düşün ve ne yap et sandığa git ve oyunu kullan...

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün