Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Özkanlar pazaryeri sorunu…

20 Nisan 2018 Cuma 10:43 Güncelleme : 20 Nisan 2018 Cuma 10:43

Özkanlar pazaryeri sorunu…

Bilindiği üzere, Bayraklı ilçemizin Mansuroğlu mahallesindeki Özkanlar Semt Pazarı, Danıştay kararı ile kapatıldı.  
2017 yılı kayıtlarına göre 26.255 kişinin yaşadığı bu mahallede, şu an itibariyle bir pazaryeri yok…
30 yıldır Mansuroğlu ve çevresindeki mahallelerden gelip bu semt pazarından alış veriş yapan vatandaşlar; şimdi ya daha uzak yerlerdeki pazaryerlerine ya da marketlere giderek pazar ihtiyaçlarını karşılamakta.
Marketlerdeki fiyat ile pazaryerlerindeki fiyat arasındaki tüketici aleyhine olan farkı bilmem söylememe gerek var mı?
İyi de kardeşim, bir mahallede pazaryeri yoksa ve halk ihtiyacını oturduğu semttin çok uzağındaki bir yere giderek karşılıyorsa ve üstüne üstlük o mahallede kapatılan pazaryerinde halka ucuz ve taze ürünleri sunan pazarcı esnaf mağdur edilmişse bunu düzeltmek kimin işi?
O mahallede yaşayan binlerce vatandaşı ve tezgâhı kapatılan 850 civarındaki pazarcı esnafı ve onların bakmakla yükümlü olduğu ailelerini düşünmesi gereken tek bir kurum var, o da o mahallenin bağlı olduğu belediye… 
Zira 5957 sayılı Kanun’un 7. maddesi gereği, belediyeler pazaryeri kurulması konusunda tek yetkili merci…
Peki, hal böyleyken, Bayraklı Belediyesi tarafından Mansuroğlu Mahallesinde kurulması gereken semt pazarı, bugüne kadar neden kurulmadı?
Bu semt pazarının kapatılması için aradan 7 yıl gibi uzunca bir zaman geçmesine rağmen, neden bugüne kadar bir yer bulunup kamulaştırması yapılmadı?
Pazaryerinin kurulacağı yer ile ilgili mevcut alternatifler üzerine neden ısrarla gidilmedi?
Açıkçası her şeyden önce bir vatandaş olarak merak ediyorum…
Kapatılan Özkanlar semt pazarı için düşünülen alternatif yerlerden en makul olanı, gördüğümüz kadarıyla sadece Bornova Viyadük altı.
Ancak Bornova Belediyesinin, her nedense viyadük altına pek sıcak bakmadığı ifade ediliyor. 
İyi de neden?
Bayraklı Belediyesi de aradan geçen 7 yıl gibi uzunca bir süreye rağmen Mansuroğlu mahallesinde pazaryeri kurulması konusunda ciddi adımlar atmış değil.
Bu sorun,  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na kadar iletilmiş…
Pazarcıların haklı olarak ilettiği ve Sayın Kılıçdaroğlu’nun çözün diye talimat verdiği halde bu sorun neden halen çözülemedi?

Peki, bu sorun daha ilk ortaya çıktığı günden itibaren, çare konusunda binlerce pazarcı esnafın temsilcisi olan İzmir Pazarcılar Esnafı Odasının görüşleri ve düşünceleri alındı mı? 
Hâlbuki bu soruna çözüm konusunda belediye, oda ile birlikte hareket etseydi, şimdiye kadar çok iyi yol kat edilmiş olunmaz mıydı?
Örneğin kapatılan Özkanlar semt pazarının, Bornova’daki viyadük altına kurulması konusunda Balçova örneği Bornova’da hayata geçirilemez miydi?
Halka hizmet etmek, halkın ekonomik çıkarını düşünmek, halkın mutlu olmasını sağlamak bu mudur? 
Hepsi bir tarafa, esnafı korumak, desteklemek, düşünmek bu mudur?
Anayasa’nın 173 üncü maddesinde yer alan “ Devlet esnaf ve sanatkârı koruyucu ve  destekleyici tedbirleri alır…” hükmüne rağmen, bunca zamandır pazaryeri esnafına halen tezgâhını açacağı bir pazaryeri kuramamak da neyin nesi!..
Tezgâhından olan pazarcı esnaf tabii ki haklı…
Bu nedenle Bayraklı ve Bornova Belediyeleri; ne yapıp edip, bu soruna çözüm konusunda yıllardır çalmadık kapı bırakmayan İzmir Pazarcılar Esnafı Odası Başkanı Hamdin Erişen ile en kısa sürede bir araya gelip şu pazaryeri işini halletmeli.
Olan aileleri ile birlikte binlerce pazarcı esnafa ve Mansuroğlu ile çevresindeki mahallelerde yaşayan vatandaşlarımıza oluyor…
Lütfen bu işi daha fazla uzatmayın…

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün