Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Okul sütü programı…

26 Ağustos 2016 Cuma 00:00 Güncelleme : 26 Ağustos 2016 Cuma 00:00

Geçen hafta Perşembe günü yani 18 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete’de; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan, 2016 / 38 No’lu, “Okul Sütü Programı Uygulama Tebliği” yayımlandı.

Hâlihazırda dünyada 61 ülkede uygulanmakta olan Okul Sütü Programı, ülkemizde ilk kez, 1960 yılında, Amerika yardımı ile süt tozu dağıtımı şeklinde başladı.

İkinci uygulama ise; Sosyal Yardım ve Destekleme Fonu bütçesinden, 2000-2003 yılları arasında, sadece 4 ilde yapıldı.

Üçüncü uygulama, Ulusal Süt Konseyi'nce 2009-2010 yıllarında 4 ilde sınırlı sayıdaki okulda gerçekleştirildi.

Bunun yanı sıra, değişik İl ve İlçelerde mahalli idareler tarafından, okullara süt dağıtımı uygulamaları yapıldı.

Bilindiği üzere bu işi ilk ve en iyi yapan il ise İzmir oldu…

Ülkesel ölçekte ilk uygulama; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nca ortaklaşa olarak Okul Sütü Programı adı altında, 2011-2012 Eğitim Öğretim yılında başladı.

Okul Sütü Programı; anasınıfı ve ilkokul çağındaki öğrencilere, süt içme alışkanlığının kazandırılması, sağlıklı ve dengeli beslenme suretiyle gelişme oranlarının arttırılması amacıyla, 4 yıldır uygulanmakta olan bir program.

Çocuklarımıza her ne kadar bu program kanalıyla süt içme alışkanlığı kazandırılıyorsa da, başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı olmak üzere, Ulusal Süt Konseyi tarafından, görsel ve yazılı medyada başta çocuklarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza, süt içme alışkanlığını kazandırma adına reklam ve tanıtım çalışmaları sıkça yaptırılmalıdır.

Bu işin maliyeti de, ilgili bakanlıkların bütçesi ve sektör tarafından karşılanmalıdır.

Okul sütü programı kapsamında; 2011-2012 eğitim öğretim döneminden, 8 Şubat 2016 tarihine kadar, toplam 960 milyon 305 bin 23 adet, 200 ml yağlı sade UHT içme sütü, öğrencilere dağıtıldı.

2015-2016 eğitim öğretim yılının ikinci döneminin başlangıcı olan 08 Şubat 2016 tarihinden bugüne kadar ise bu program kapsamında; haftada 3 gün süreyle 16 hafta boyunca, 33 bin349 okulda, 6 milyon 12 bin 130 öğrenciye, 288 milyon 582 bin 216 adet 200 ml yağlı sade UHT içme sütü dağıtıldı.

Bu sütler; okul sütü programı kapsamında yüklenici - alt yüklenici firmalar olan; Dimes - Pınar İş Ortaklığı, Meysu Gıda, Oğuz Gıda, Aynes Gıda ve Balkan Süt Ürünleri firmaları tarafından üretildi.

Bilindiği üzere bu program gereği; bağımsız anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ve ilkokullarımızda öğrencilerimize sadece UHT süt dağıtımı yapılmakta.

Ancak çocuklarımıza; UHT sütün yanı sıra, pastörize süt tüketimi alışkanlığını da ne yapıp edip kazandırmalıyız

Bakınız; bugüne kadar yaptığı çalışmalar ile göz dolduran ve neredeyse tüm dünya örnek olan bir kooperatifimiz var.

Kimden bahsettiğimi anladınız… Tire Süt Kooperatifi…

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ülkeye örnek okul sütü programı kapsamında, 2008-2013 yılları arasında, İzmir’de 250 okulda, 5 yıl boyunca hiçbir sağlık sorunu yaşanmadan, 220 bin öğrenciye, 200 mililitrelik pastörize sütü başarı ile dağıtan bir kooperatif…

Bu nedenle; ilgili bakanlıkların ne yapıp edip, çocuklarımızın pastörize süt tüketmelerini ve de kooperatiflerimizin dolayısıyla tarımımızın daha da gelişmesini sağlama adına; Tire Süt Kooperatifi gibi koşulları uygun olan süt kooperatiflerimizin, sadece kendi bölgelerinde bu program kapsamında dağıtılacak sütleri üreten firmalar arasında yer almaları sağlanmalı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün