Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Okul kantinlerinde yasaklanan gıdalar

25 Mart 2016 Cuma 00:00 Güncelleme : 25 Mart 2016 Cuma 00:00

Bilindiği üzere, ülkemiz genelinde sayıları şu an itibariyle 44 bin 513 adet olan ilk ve orta öğretim okullarında okuyan toplam 16 milyon 403 bin öğrencimiz, yiyecek ve içecek ihtiyacını okullarındaki kantinlerden karşılamakta.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl/İlçe Müdürlüklerinden İşletme Kayıt Belgesi alan, her bir çalışanı 2 ayrı hijyen eğitimine katılan ve en çok denetlenen gıda işyerleri olan okul kantinlerimiz, gerçekten birer sağlık deposu…

Tezgâhında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan kayıt ya da onay belgesi almış işletmelerin ürettiği ürünleri bulundurup satan okul kantinleri; Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge gereği, bu gıdalardan bazılarını, önümüzdeki dönem artık tezgâhlarında satamayacak.

Söz konusu genel müdürlüğün 10 Mart 2016 tarihli genelgesinde; yasaklanan gıdalar arasında, başta çikolatalar ve gofretler olmak üzere çok sayıda ürün yer almakta.

Başta obezite olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırlayan yetersiz ve dengesiz beslenmenin önüne geçilmesi dolayısıyla, okul çağındaki çocuklarımızın sağlığının korunması adına alınan bu tedbirler, acaba bir işe yarayacak mı?

Bence hayır…

Zira evinde ailesi ile birlikte yasaklanan bu gıdaları rahatlıkla tüketen öğrenciler, okul kantinlerinde satışı yasaklanan bu gıdaları, okul çevresindeki satış noktalarından zaten rahatlıkla temin edebilmekte…

Peki, bu olası soruna çare adına ne yapılmalı?

Her şeyden önce Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıkları kazanmaları konusunda, başta öğrencilerimiz olmak üzere, velilere yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapmalı.

Ayrıca, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, söz konusu genelgede, kalori sınırlaması getirilen ve bu haliyle okul kantinlerinde satışı uygun görülen gıdaların üretilmesi konusunda gıda sektörüne yönelik çalışmalar yapılmalı.

Fakat yine söylüyorum…

Yasak kesinlikle çözüm değil.

Ne yaparsanız yapın, öğrenciler yine bu gıdaları alıp tüketecek.

Zira yaşları itibariyle, fiziksel ve mental faaliyetlerinin en yoğun olduğu dönemleri yaşayan öğrencilerimiz, ihtiyacı olan günlük kaloriyi, evlerinde ya tükettikleri ya da dışarıda satın aldıkları gıdalardan temin etmekte.

Bu işin tek yolu var. O da bilinçli beslenme eğitimi…

Beslenme bilimi açısından öğrencilerimiz; günlük kalori ihtiyaçlarının % 55’ini karbonhidratlardan, %30’unu yağlardan ve geri kalanını yani %15’ini ise proteinlerden karşılamak zorunda.

Görüleceği üzere karbonhidratlar en yoğun kalori kaynağı…

Önemli olan bu kalorinin, bünyesinde diğer besin öğelerinin de yer aldığı gıdalar ile karşılanması.

Siz kalkar, çikolatayı ve gofreti yasaklar, bisküvilere kalori sınırlaması getirirseniz, çocuklar bu gıdaları siz isteseniz de istemeseniz de okul çevresinden temin eder.

Peki, bakkalda ve markette bu gıdaların satışı yasak değilken, okulda kantin işleten esnafımızın suçu günahı ne?

Lütfen kaş yapayım derken göz çıkartmayın.

Çarenin yasakta değil, önce evde sonra okulda eğitim olduğunu unutmayın…

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün