Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Okul kantinlerinde logolu gıdalar…

18 Ocak 2019 Cuma 10:01 Güncelleme : 18 Ocak 2019 Cuma 10:01


 
Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul / kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; gıda işletmelerinde satışa arz edilecek olan tüm gıdaların üzerinde,  bundan böyle “ Okul Gıdası Logosu” yer alacak.
Uygulama, 2019 – 2020 öğretim yılından itibaren hayata geçecek.
Ambalajı üzerinde  “ Okul Gıdası Logosu ” olmayan gıdalar, okullardaki gıda işletmelerinde artık satılmayacak.
Okul gıdası logosu; hazır gıda ambalajları üzerinde beyaz zemin üzerine siyah renkle yazılmış şekilde ve çapı ambalajın büyüklüğüne göre, en az 1.5 en fazla 2.5 cm olacak…
Okullarda satılan hazır gıdaları üretecek olan firmalar; bu logoyu alabilmek için öncelikle Bakanlığa müracaat edecek.
Bakanlıkça şartları uygun olduğu tespit edilen firmalar, çocuklar için uygun olan gıdaların üretimini yapabilecek ve ürettikleri ürünler ancak bu şekilde okullardaki kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı, yemekhane gibi yerlerde satılabilecek.  
Ancak bu uygulamanın istenilen amaca ulaşabilmesi için öncelikle bu işin en kısa sürede alt yapısının oluşturulması şart.
Bir kere okul gıdasının ne olduğu kamuoyuna ve öğrencilere çok iyi anlatılmak zorunda... Veliler, çocukları için üretilecek olan bu gıdaların bileşimini ve kalori değerlerinin normale göre ne oranda düşürülmüş olduğunu ve sağlığa faydasını çok iyi bilmeli.
Bu uygulamada görev alan üç Bakanlığın bu işteki sorumluluklarının ne olduğu da kamuoyuna iyi anlatılmalı.
Görülüyor ki, 17 milyonu aşkın öğrencinin olduğu ülkemizde, çocuklar için düşük kalorili ve aynı zamanda besin değeri yüksek çeşitli ürünleri üretecek olan gıda işyerlerinin, önünde oldukça büyük bir pazar söz konusu…
Sanırım bu işin altından ancak büyük gıda sanayi kuruluşları kalkabilir.
Bu ürünleri üretmek isteyen firmalar, üretecekleri ürünün uygun olduğunu ya Tarım ve Orman ya da Sağlık Bakanlığı’na ispat etmek zorunda.
Her dört çocuktan birinin aşırı kilolu olduğu ülkemizde böyle bir uygulama, çocuklarımızın sağlığı açısından elbette yararlı.
Ancak bu işin yolunun, çocuklar için okullarda sadece kalori değeri düşük gıdaların satılması olmadığını bilmek gerek…
Çünkü çocuklarımız; okuldan çıkar çıkmaz ya okul dışında ya da evlerinde bu ürünlerin yüksek kalorili olanlarını pek ala alıp tüketebilmekte…
Okulun karşısındaki bakkal, büfe ya da seyyar satıcıdan çocuğun daha önce tükettiği aynı ürünün yüksek kalorili olanını almasına kim kalkıp engel olacak?
Çocuk, evinde aile bireylerinden her hangi birinin elinde aynı ürünün yüksek kalorili olanını yerken ya da içerken gördüğünde ne yapacak?
Bence bu iş önce ailede başlar…
Bu nedenle, Sağlık Bakanlığı;  ne yapıp edip önce aileleri bu konuda bilinçlendirmek adına görsel ve yazılı medyayı kullanarak halkın bilinçlenmesini sağlamak zorunda.
Bunlar yapılmadığı takdirde, bu uygulama hiçbir işe yaramaz...
Çünkü çocukluk çağındaki beslenme alışkanlıkları, öyle kolay kolay terk edilebilecek bir şey değil…
Bu konuda hem ailelere hem de okul idarelerine görev düşmekte.
Bu uygulama başlamadan önce öğretmenlerimiz tarafından çocuklara; bu ürünlerin ne amaçla üretildiği, bu ürünlerin etiketlerinde yazan bilgilerin neler olduğu velhasıl gıda ambalajlarında etiket bilgilerinin önemi konusunda eğitimler verilmeli.
Bu amaçla, her il ve ilçedeki Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüklerinden pek ala destek alınabilir.
Yoksa bu uygulamanın hiçbir yararı olmaz
Aksi takdirde istenen amaca ulaşılmaz ve bu işten hem gıda sektörü, hem de okullardaki kantinci esnafımız zarar görür…
 
 
 
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün