Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Ödemişte kestane ağaçları neden ölüyor! ( 2 )

7 Ekim 2016 Cuma 00:00 Güncelleme : 7 Ekim 2016 Cuma 00:00

Raporumuzun son cümlesini; Komisyonumuz, Bornova Zirai Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından, Beydağ İlçemizde 2 yıl süre ile gerçekleştirilecek olan “Beydağ İlçesinde Kestane Hastalık ve Zararlılarıyla Mücadele" konulu proje için İl Özel İdaremizin 2012 bütçesine ödenek konulmasının uygun olacağı sonucuna varmıştır” diye tamamlamıştık.

İzmir İl Genel Meclisi bunun üzerine almış olduğu kararla bu proje için para ayrılarak, Bornova Zirai Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından, Beydağ İlçemizde çalışmalar yapılmasını sağladı.

Müdürlük elemanları bölgedeki köylü vatandaşlarımıza, başta kültürel tedbirler olmak üzere almaları gereken tüm tedbirler hakkında bilgilendirme çalışmaları yaptı ve yayımlar hazırlayarak, köylülerimize ulaştırılması amacıyla ilgili kurumlara dağıttı.

Burada emeği geçen Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsünden Dr. Mükerrem Çeliker ve tüm değerli meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Malum, İzmir İl Özel İdaresi kapatıldığı için bu çalışmalar ne yazık ki devam edemedi. Takip ettiğim kadarıyla taraflardan biri olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, o tarihlerde üzerine düşen görevi yapmaya çalıştı. Ancak Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın çalışmaları yeterli değildi.

Zira hastalığın yayılmasında en önemli nedenlerinden biri olan hastalıklı ağaçların bölgeden uzaklaştırılması konusunda bakanlık halen gereğini yapmadı.

Bölgede yaşayan bazı vatandaşlarımızla yaptığım görüşmelerde, kesilen hastalıklı ağaçların halen arazide bulunduğu dile getirilmekte.

Ayrıca; sırıkla yapılan kestane hasadı sırasında yaralanan ağaçlara, bu hastalığa neden olan mantarın hızla bulaştığı bilindiği halde, bu hasat şekli yine aynen devam etmekte.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, özellikle bu konuda köylülerimize yönelik eğitim çalışmasını her sezon öncesi mutlaka yapması gerekir.

Özellikle kestane ağaç varlığı sayısının dolayısıyla kestane üretiminin yoğun olduğu; Giresun, Kastamonu, Ordu, İstanbul, Sinop ve İzmir illerinde bu eğitimler, aksatılmadan yapılmalı.

Bu eğitimlerin yanı sıra, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Zirai Mücadele Teknik Talimatı”nda yer alan, hastalık kaynağını en aza indirecek kültürel önlemler ile hastalığın temiz alanlara girişini önleyen karantina tedbirlerinin uygulanması konusundaki eğitimleri, sıkça vermesi ve bu işin denetimini de alanda gerçekleştirmesi şart.

Ancak ne yazık ki köylü vatandaşlarımızın çoğu, önleyici tedbirlere pek riayet etmemekte…

Bu nedenle, eğitim ve denetim konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na büyük görevler düşmekte.

Çünkü ülkemizde sayıları 2 milyon civarında olan kestane ağaçlarından, 1992 yılında 85 bin ton kestane alınırken, uzun yıllar süren bu hastalıklar yüzünden şimdi üretim, 50 bin tonun altına düştü…

Ve bu düşme daha da devam etmekte…

Ekolojik öneminin yanı sıra ekonomik değeri de yüksek bir bitki olan kestane ağaçlarımızda yaşanan bu ciddi sorunun bir an önce çözülmesi başta geçimini bu ağaçtan sağlayan köylülerimiz olmak üzere, ülke ekonomimiz açısından önem arz etmekte.

Umarım tüm ilgili kurumlar, bu konuda üzerlerine düşen görevi vakit geçirmeden layığı ile yapar ve bunun yanı sıra köylü vatandaşlarımızda, eğitimlerde kendilerine anlatılanlara uyar.

Yoksa bu çalışmalar hiçbir işe yaramaz…

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün