Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Ödemiş'te kestane ağaçları neden ölüyor! (1)

30 Eylül 2016 Cuma 00:00 Güncelleme : 30 Eylül 2016 Cuma 00:00

CHP İzmir Milletvekili sayın Mustafa Balbay, Ödemiş ilçesindeki kestane ağaçlarında, hastalık nedeniyle meydana gelen ölümleri, geçtiğimiz hafta TBMM’ye taşıdı.

Sayın Balbay, verdiği soru önergesinde; “2003 yılından beri ülkemizin çeşitli illerinde meydana gelen bu sorunla ilgili olarak ilgili bakanlıklar neden gerekli tedbirleri almadı?

2003 yılında Beydağ ilçemizde, 2016 yılında da Ödemişte görülen bu hastalık konusunda neden önleyici tedbirler alınmadı?

Orman Genel Müdürlüğü ile FAO’nun birlikte yürüttüğü kestane dal kanserine yönelik proje hangi aşamada?

İzmir bu hastalıkla mücadele konusunda pilot il seçilen 3 ilden biri olmasına, ülkemizde kestane eylem planı hazırlanıp uygulanmasına rağmen bu hastalıkların bitmeyip yayılmasının nedenleri nedir?” diye haklı olarak birçok soru sormakta.

Sayın Balbay’a; bu konuda çalışma yapmış bir ziraatçı olarak ve de Ödemiş'te, Beydağ’da geçimini kestaneden sağlayan köylü vatandaşlarımız adına teşekkür ediyorum.

Umarım ilgili bakanlıklar, sayın Balbay’ın bu sorularına en kısa sürede yanıt verir.

Gelelim, kestanede meydana gelen ölümlerin nedenine…

Bu hastalık ülkemizde ise ilk kez 1967'de Marmara Bölgesi'nde saptandı ve bu bölge ile Karadeniz Bölgesi kestaneliklerinde yayılarak, çok sayıda ağaç ölümlerine neden oldu.

Daha sonraki yıllarda; Balıkesir, İzmir, Manisa illeri kestaneliklerinde de belirlenen bu hastalık, Aydın yöresi kestane alanlarına da bulaşarak yayılmaya başladı.

Özellikle Menderes Havzası'nın kuzeyinde yer alan ve Aydın ilinin kestane üretiminin yaklaşık %90'ını sağlayan Sultanhisar, Köşk ve Nazilli ilçeleri kestane üretim alanlarına bulaştı ve hatta bazı köylerde önemli sayılabilecek kurumalara neden oldu.

Dolayısıyla bu hastalık Küçük Menderes Havzamızın başta Beydağ olmak üzere Ödemiş ve havzadaki diğer ilçelerimizde de hızla yayılmaya başladı.

Örneğin Beydağ ilçemizde ilk defa 1998 yılında Çomaklar Köyü'nde tespit edildi.

Bölgedeki kestane ağaçlarında, bu hastalığın yanı sıra, kök çürüklüğü hastalığı ve gövde kurtlarının da ciddi sorunlar yarattığı bilinmekte.

İşte bu sorunların bölgede iyice artması üzerine, 06.10.2011 tarihinde Beydağ ve Ödemiş İl Genel Meclis üyesi arkadaşlarım; kestane ağaçlarında görülen bu hastalıkların nedenlerinin, incelenmesi hususunda bir önerge hazırlayıp vermişlerdi.

Önergenin Tarım ve Hayvancılık Komisyonu'na havale edilmesi üzerine, komisyon başkanı olarak, komisyon üyesi arkadaşlarımla birlikte o tarihlerde bölgede araştırmalar yapmıştık.

Yaptığımız araştırmalar üzerine hazırladığımız ve meclisten oy birliği ile geçen 14.10.2011 tarihli komisyon raporumuzda; kestanede dal kanseri hastalığı ile mücadele konusunda, ülke olarak gereken önlemlerin alınmaması ve sağlıklı fidanlarla yeni kestane plantasyonlarının oluşturulmaması durumunda, maalesef kestane üretimimiz azalmaya devam edeceğini belirtmiştik.

Ayrıca; gerek devlet ormanlarımızda gerekse de vatandaşlarımıza ait kestane bahçelerinde, çok hızla yayılan bu hastalıkla mücadele konusunda; üniversiteler, ilgili kamu kurumları ve sanayicilerimiz ile kestaneden geçimini sağlayan köylülerimizin, acilen birlikte çalışma programları ve projeler geliştirmesi gerektiğini ifade etmiştik..

Bunun dışında; tedbirler alınmadığı ve yapılacak olan çalışmalara destek olunmadığı takdirde; çok kısa bir süre sonra ekonomik değeri yüksek ve köylümüzün geçim kaynağı olan bu doğal ürünümüzün elden çıkacağını belirtmiştik.

Devamı haftaya…

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün