Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İçki ve sigara satanların dikkatine…

19 Ocak 2018 Cuma 10:02 Güncelleme : 19 Ocak 2018 Cuma 10:02

 

İçki ve sigara

satanların dikkatine…

 

Bilindiği üzere, işyerinde tütün mamulleri ve alkollü içki satışı ve sunumu yapanlar, “Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik ” gereği; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl / İlçe Müdürlüklerine müracaat ederek, satış ya da sunum uygunluk belgesi almakta.

Eskiden TAPDK ( Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu ) tarafından verilen bu belgeler; TAPDK nun kapatılması üzere, şimdi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl / İlçe Müdürlükleri tarafından verilmekte.

Ülkemiz genelinde 360 binden fazla işyerini ilgilendiren bu belgeler, Bakanlık tarafından belirlenen bir bedel ödendikten sonra alınabilmekte.

Bu bedellerin miktarı, 13 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan bir tebliğde açıklandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğ gereği 2018 yılı için uygulanacak olan satış belgesi ve süre uzatım işlemi bedelleri şu şekilde belirlenmiştir.

Tütün mamulleri ve alkollü içkilerin toptan satış belgeleri; 5 bin 750 TL,

Perakende satış belgeleri; il merkezlerinde veya büyükşehir belediyesi sınırları içinde 300 TL, ilçe merkezlerinde 210 TL, diğer mahallerde 75 TL.

Açık içki satış belgeleri; il merkezlerinde veya büyükşehir belediyesi sınırları içinde bin 240 TL, diğer mahallerde 480 TL.

Nargilelik tütün mamulü sunum uygunluk belgeleri; il merkezlerinde veya büyükşehir belediyesi sınırları içinde üç bin 35 TL, diğer mahallerde iki bin 760 TL.

2018 yılı için % 14,47 olarak belirlenen yeniden değerleme oranının da üzerinde yapılan bir artışla belirlenen bu bedeller, bu ürünlerin satışı ve sunumunu yapan esnaf ve tacirleri pekte mutlu etmiş değil…

Sigara ve içkideki yüksek vergiler nedeniyle, adeta bir vergi dairesi gibi çalışan bu ürünlerin satışını ve sunumu yapan işyerleri;  gelen zamlar yüzünden cirolarımız zaten iyice düştü, bu bedeller çok daha makul miktarlarda olmalıydı diye yakınmakta...

Yalnız burada öyle bir konu var ki acilen bir yasal düzenleme yapılmasını gerektirmekte.

Peki, nedir bu konu?

Tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ve sunumu yapan kişiler; satış ve sunum uygunluk belgesi almak ya da süre uzatım işlemini yapmak için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl / İlçe Müdürlüklerine müracaat ederken, işyerinin ruhsatını da ibraz etmek zorunda.

Ruhsatı olanlar için tabii ki hiçbir sorun yok…

Ancak ülkemiz genelinde bu işi yapan öyle işyerleri var ki, istese de ruhsat sahibi olması mümkün değil…

SİT kapsamında ya da 2B kapsamında olan ya da başka nedenler yüzünden ruhsat alamayan, ancak çok uzun yıllardır bakkal, market, büfe, kantin, içkili lokanta, restoran olarak faaliyet gösteren o kadar çok işyeri var ki…

Birçok belediyemiz, ruhsat alması mümkün olmayan bu gibi işyerleri için sırf mağdur olmasınlar diye ruhsat yerine işyeri izin belgesi veya işyeri hizmet belgesi gibi isimler altında belgeler vermekte.

Hâlbuki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bu gibi işyerlerine ruhsat talep etmede “İşletme Kayıt Belgesi”vermekte.

Bu işyerlerine ruhsat talep etmeden işletme kayıt belgesi veren Bakanlık, tütün mamulleri ve alkollü içki satışı ve sunumu yapmaları için bu işyerlerinden neden ruhsat talep etsin?

İşte bu nedenle,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı; tütün mamulleri ve alkollü içki satış belgesi ve süre uzatım işlemleri müracaatı sırasında, bu gibi gıda işyerlerinden, ruhsat talep edilmemesi hususunda acilen bir yasal düzenleme yapması gerekir.

 

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün