Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Hijyen eğitimlerine ilgisizlik devam ediyor

12 Mayıs 2018 Cumartesi 10:16 Güncelleme : 13 Mayıs 2018 Pazar 09:58

Hijyen eğitimlerine ilgisizlik devam ediyor

Gıda sektöründeki gıda hijyen eğitimlerine olan ilgi ve alaka, ne yazık ki olması gerekenin çok altında…
Hâlbuki 5996 sayılı Kanun gereği; bu eğitimlerin alınıp alınmadığını sorgulama konusunda tek yetkili kurum olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda işyerlerinin denetimi sırasında bu eğitimlerin alındığına dair belgeyi sorsa, katılım çok daha iyi olabilir.
Özellikle fırıncılık sektöründe çalışan personele neden bu eğitimlere katılmadığı sorusu sorulduğunda;  “ Bu belgeyi ne arayan, ne de soran var… İşi gücü bırakıp neden bu eğitime katılayım…”  cevapları alınmakta… 
Sanki bu yetmiyormuş gibi, hijyen eğitimleri sektör çalışanları tarafından halen karıştırılmakta…
Örneğin; 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereği gıda işyerlerinde çalışan tüm personelin katılmak zorunda olduğu hijyen eğitimleri ile 5996 sayılı Kanun gereği okul kantinleri ve fırınlarda çalışan personelin katılmak zorunda oldukları gıda hijyen eğitimleri maalesef karıştırılıyor…
Eskiden portör muayeneleri yerine geçen şimdi ise 1593 sayılı Kanun gereği 5 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan “ Hijyen Eğitimi Yönetmeliği” kapsamında tüm gıda işyerlerinde çalışanların da katıldıkları hijyen eğitimlerinde verilen belgenin adı “ Kurs Bitirme Belgesi ”.
Halbuki yasal dayanağı 5996 Sayılı Kanunun 29 uncu maddesinin ikinci fıkrası olan gıda hijyen eğitimine katılan kişilere verilen belgenin adı “ Hijyen Eğitim Belgesi ”
Görüldüğü gibi her iki eğitimin hem adı hem de katılanlara verilen belgelerin adı farklı…
Ancak her ne hikmetse bu eğitimler halen karıştırılmakta…
Okul kantinlerinde çalışanların gıda hijyeni eğitimlerine katılım konusunda ilgi alaka gayet iyi iken, ekmek ve ekmek çeşitleri üreten fırınlarda çalışan personelin katılmak zorunda oldukları eğitimlerde, ne yazık ki ülkemiz genelinde ilgi ve alaka dolayısıyla katılım çok ama çok az…
Bu katılımın azlığı biraz önce belirttiğim gibi denetimlerde gıda hijyen eğitim belgeniz nerede diye sorulmaması…
Halbuki, fırın denetimi sırasında, gıda kontrol görevlisi tarafından üretim, satış ve dağıtım aşamasında çalışan personele, gıda hijyen eğitim belgesi sorulduğunda, belgenin gösterilmemesi halinde, o fırın hakkında 5996 sayılı Kanunun 29 uncu maddesinin ikinci fıkrasına aykırı faaliyetten dolayı 5000 TL idari para cezası uygulanmakta.
2010 yılı için 5000 TL olarak belirlenen bu cezanın miktarı, 2018 yılı itibariyle 9188 TL.
Bu nedenle tüm fırın çalışanlarının bu eğitime katılmaları konunda fırın sahibi gerçek ya da tüzel kişilerin, çalışanlarına bu eğitimi aldırmaları şart.
Zira 5996 sayılı Kanun gereği bu eğitimin gıda işyerinde çalışanlara aldırılması konusunda gıda işyeri sahiplerinin kendileri sorumlu. 
Bu nedenle fırıncı esnaf, sanatkâr, tacir ve sanayicilerimizin bağlı olduğu meslek odalarına özellikle büyük görev düşmekte.
Üyelerinin bu gibi ceza ile karşı karşıya kalmamaları için meslek odalarının üyelerine konunun önemini çok ama çok iyi anlatması şart.
Ayın sonunu zaten getiremeyen haksız rekabet karşısında dayanacak gücü kalmayan fırıncılarımızın 9188 TL gibi yüksek bir ceza ile karşı karşıya kalmalarını gerçekten istemiyorum.
Bu nedenle tüm fırın sahiplerinin bağlı bulundukları meslek modaları ile irtibata geçerek çalışanlarına ne yapıp edip bu eğitimi aldırmaları hususunda üzerlerine düşen görevi bir an önce yerine getirmeli.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün