Mektebim
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Hijyen Eğitimlerine dikkat !..

27 Ekim 2017 Cuma 12:20 Güncelleme : 27 Ekim 2017 Cuma 12:20

Hijyen Eğitimlerine dikkat !..

 

Geçen hafta,İzmir’de bir ilçe Gıda, Tarım veHayvancılık Müdürü arkadaşımı makamında ziyaretettim.

Ziyaretim sırasındalokantacı bir esnafımız, elinde bir belge ileilçe müdürünün yanına geldi.

Elindeki belge; bir işyeri hekimi tarafından imzalanmış hijyen eğitim belgesiydi.

Belge üzerinde yapılan inceleme sonucunda, belgenin geçersiz olduğu ve işyeri hakkında yasal işlem yapılması gerektiği sonucuna varıldı.

Belgede; lokantaçalışanı personele, Gıda Hijyeni Yönetmeliği kapsamında, 4+4 saat süre ile hijyen eğitimi verildiğini ve işyeri bir lokanta olmasına rağmen sanki bir fırınmış gibi ekmek ve ekmek çeşitleri tebliği ile ilgili eğitimin verildiği bilgisi de yer almakta.

İşin bir diğer ilginç tarafı ise, verilen eğitimin adının, Temel Gıda Hijyen Eğitimi olması. 

Çünkü bu isim; hâlihazırda ülkemiz genelinde sadece fırıncılarımıza yönelik olarak verilen eğitimin adı…

5 Temmuz 2013 tarihli Hijyen Eğitimi Yönetmeliği gereği, hijyen eğitimleri en az 8 saat süre ile yapılması gerektiği için belgede eğitim süresi, özellikle 4+4 saat olarak yazılmış.

Hâlbukibu yönetmelik kapsamındaki eğitimler;her ilde ilgili meslek odası ve Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliği içinde verilmekte ve verilen eğitimin sonunda yapılan sınavda başarılı olanlara, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “ Kurs Bitirme Belgesi” adı altında belge verilmekte.

İşin asıl ilginç olan tarafı, belgede işyeri hekimin imzasının olması.

Bilindiği üzere işyeri hekimleri; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın “ İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik” hükümleri gereği, o işyerinde iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş işyeri hekimliği belgesine sahip kişilerdir.

Mevzuat gereği bir işyeri hekiminin; sorumluluk alanına girmeyen, sadece Milli Eğitim Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın görev alanına giren bir konuda düzenlenenhijyen eğitiminde, eğitime katılanlara verilen belgede imzasının olması oldukça düşündürücü…

Bilindiği üzere “ Hijyen Eğitimi Yönetmeliği ” kapsamında verilen hijyen eğitimleri;1593 sayılı “ Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ” gereği; sadece Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bu eğitimlerin, başka kurum ve kuruluşlar tarafından verilmesi ve belgelendirilmesi mümkün değildir.

Ancak, bazı kişi ve kurumlar; hiç yetkileri olmadığı halde yasa dışı olarak hijyen eğitimi adı altında gıda sektörüne yönelik eğitimler düzenlemekte.

Bu nedenle tüm gıda sektörü yetkililerinin; gıda hijyen eğitimi adı altında düzenlenen bu gibi yasa dışı eğitimler konusunda bilgi sahibi olması ve gelen eğitim taleplerini, öncelikle bağlı bulundukları meslek odalarına bildirmeleri şart.

Ayrıca; Türk Gıda Kodeksi - Ekmek ve Ekmek Çeşitler Tebliği gereği, fırıncılarımıza verilen “ Hijyen Eğitim Belgesi ”nin,Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu arasında imzalanan protokol kapsamında, her ilde Tarım il ve ilçe müdürlükleri ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu tarafından düzenlenen eğitimler sonucunda verildiğibilinmelidir.

Bu nedenle, tüm fırın sahiplerimizin; işyerlerinde çalışan personelini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu tarafından açılan “ Temel Gıda Hijyen Eğitimine ” alması, bu ad altında verilen diğer eğitimlereitibar etmemesi gerekir.

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün