Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Gıda, Sağlık Bakanlığı'na geçiyor!

14 Mayıs 2018 Pazartesi 10:28 Güncelleme : 14 Mayıs 2018 Pazartesi 10:55

Gıda, Sağlık Bakanlığı’na geçiyor!

Geçtiğimiz günlerde bir web portalında, oldukça dikkat çekici bir haber yer aldı.
Haberde; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde, devletin nasıl yapılandırılacağı ile ilgili çalışmaların netleşmeye başladığı ve bu bağlamda bazı bakanlıklarda isim ve görev değişiklikleri olacağı belirtiliyordu.
Haberde belirtildiği üzere;  Orman ve Su İşleri Bakanlığı kapatılıp Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birleştirilecek ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ismi, Kırsal Kalkınma, Tarım ve Su İşleri Bakanlığı olarak değişecek…
İş tabii ki sadece bununla da kalmıyor… Gıda ile ilgili tüm hizmetler; Kırsal Kalkınma, Tarım ve Su İşleri Bakanlığı’ndan alınıp Sağlık Bakanlığı’nın bünyesine aktarılacak…
Evet, haber özetle bu…
Benim asıl dikkatimi çeken,  açıkçası çok üzen, gıda ile ilgili tüm hizmetlerin Sağlık Bakanlığı bünyesine aktarılacağı konusu…
Her şeyden önce buna tümüyle karşı olduğumu söylemek istiyorum.
Gıda ile sağlığı aynı kefeye koyan anlayış, gıda ile tarımı nasıl olurda aynı kefeye koymaz!
Tarım ve gıda zaten birbiri ile ayrılmaz bir bütün. Gıdayı tarımın bünyesinden çıkartıp sağlık ile aynı kefeye hangi akla hizmet koyarsınız?
Cumhuriyetin ilk yıllarından 1995 yılına kadar Sağlık Bakanlığı’nın bünyesinde olan gıda ile ilgili tüm hizmetler,  bu tarihten itibaren 560 sayılı KHK ile ağırlıklı olarak Tarım ve Köy işleri Bakanlığı bünyesine bazı hizmetler ise Sağlık Bakanlığı bünyesine alınmıştı. 
Daha sonra 2004 yılında çıkarılan 5179 Sayılı Kanunla, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki birçok hizmet bu bakanlıktan alınıp Tarım ve Köy işleri Bakanlığı’na bağlanmıştı. 
Ve son olarak 2010 yılında çıkarılan 5996 Sayılı Kanun gereği hizmetlerin çok cüzi bir kısmı hariç gıda ile ilgili neredeyse tüm yetkiler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlandı. 
İyi de şimdi ne oldu da gıda konusu, tamamen Sağlık Bakanlığı çatısı altına alınmak isteniyor?
Sağlık Bakanlığı, görevi gereği yapması gereken birçok hizmeti çok iyi yapıyor da, şimdi birde gıda ile ilgili tüm hizmetlere de mi el atacak?
Lütfen, eğri oturup doğru konuşalım…
Gıda konusunda bugüne kadar başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, 7 ayrı bakanlığın yıllardır yapmış oldukları sektöre yönelik başta denetim olmak üzere yanlış hizmetlerin faturasını hep gıda sektör ödedi.
Gıda işi ile uğraşanlar, adeta 7 kocalı Hürmüz gibiydiler… Herkes bir işin ucundan tutmuş sözüm ona iş yapıyordu…
Şimdi gıda ile ilgili tüm hizmetler, Sağlık Bakanlığı’na bağlanınca daha iyi mi olacak?
Sektörde kayıt dışılık, taklit ve tağşiş, haksız rekabet ortadan mı kalkacak?
Hadi canım sende…
Gıdayı, illa Tarım Bakanlığı bünyesinden ayıracaksanız, kalkıp Sağlık Bakanlığı bünyesine bağlamayın, ayrı bir bakanlık olarak kurun olup bitsin…
Ya da hiç dokunmayın, gıda ilgili tüm hizmetlerin, adı değişmiş de olsa yine aynı bakanlık çatısı altında yürütülmesini sağlayın.
Ancak, yine de ne yaparsanız yapın; siz ülkemizde gıda konusunda taklit ve tağşişe, kayıt dışılığa, haksız rekabete son vermek istiyorsanız, her şeyden önce gıda konusunda yetkili olan bakanlığın bünyesinde, en az şu anki sayı kadar, gıda bilimi konusunda eğitim almış meslek mensuplarını istihdam edin.
Sadece bu mu? Tabii ki değil… Gıda ile ilgili cezai yaptırımları olabildiğince arttırın, denetimlerin çok daha etkin ve yeterli yapılmasını sağlayın ve gıda işyerlerinin ruhsat alma konusunda yaşadıkları sorunlara ne yapın edin kalıcı çareler üretin.
Bunlar olmayacak şeyler değil…
Yeter ki isteyin. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün