Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Gıda Komitesi bu işe çözüm sağlayabilir mi?

22 Ekim 2016 Cumartesi 00:00 Güncelleme : 22 Ekim 2016 Cumartesi 00:00

Bilindiği üzere ülkemizde tarımsal üretim; kuraklık, don, aşırı yağış ve diğer doğal afetler gibi iklim koşullarına ve üretim tercihlerinde yaşanan beklenmedik değişimlere göre şekillenmektedir.

Tarımsal üretimde ne denli değişim yaşanırsa yaşansın; tüm gıda ve tarım ürünleri arzının ve fiyatlarının sürdürülebilir bir yapıda olması, hem toplum sağlığı hem de sosyal ve ekonomik açıdan büyük önem taşımaktadır.

İşte bu önem göz önüne alınarak; 9 Aralık 2014 tarihinde, 2014/20 Sayılı Başbakanlık Genelgesi ile “Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi” adı altında bir komite oluşturuldu.

2 yıl önce kurulan bu komite; gıda ve tarım ürünlerinin, kısa ve uzun vadeli arz-talep, ihracat-ithalat ve üretim-tüketim değişimleri ile bu değişimlerin ve dağıtım zincirindeki gelişmelerin fiyatlara olası etkilerini izleyip değerlendirecek, gerekli görmesi halinde, alınacak tedbirler ve uygulanacak politikalara ilişkin önerilerde bulunacaktı.

Gelinen noktaya baktığımızda; tarladan sofraya kadar olan süreçte, gıda ve tarım ürünlerinde uygulanan fiyat politikasının, ne üreticiyi ne de tüketiciyi memnun etmediği görülmekte…

Tabii ki memnun etmez…

Siz tarladan, sofraya kadar olan süreçte; başta akaryakıt olmak üzere girdilere ha bire zam yaparsanız, çiftçinin alın terinin karşılığını vermez, çiftçiyi ekemez, yetiştiremez hale getirirseniz, çiftçinin kooperatifleşmesi konusunda gayret göstermez ve destek sağlamazsanız, çiftçinin ürettiği ürünlerin bozulmadan depolanmasını sağlayacak alt yapıyı oluşturmaz,, tarladan sofraya kadar olan süreçte israfı engellemez, aracıları takibe almazsanız, bizler gıdada enflasyonu daha çok ama çok konuşuruz…

Konu ne zaman gündeme gelse, ilgili bakanlıklar topu hep taca atmakta…

İyi de bu ülkeyi siz yönetmiyor musunuz?

Gıdada yaşanan enflasyona siz değil de, başkaları mı çare bulacak?

Ne yapılacaksa şunu bir an önce yapın da, çiftçi de tüketici de artık memnun olsun…

Alın size birkaç öneri…

Siz her şeyden önce; çiftçinin ağzına bir parmak bal çalacağınıza, 5488 sayılı Tarım Kanunu gereği çiftçiye her yıl vermeniz gereken tarımsal destek miktarının en azını verin, çiftçi şöyle bir ağzının tadını alsın.

Ne yapın edin, tarım sektöründe kooperatifleşmenin önünü iyice açın. Mevcut tüm kooperatiflere doğru dürüst destek sağlayın. Çiftçiye vermeniz gereken tarımsal desteği de, bu kooperatifler kanalıyla verin. Böylece çiftçinin kooperatife katılmasının önünü açmış olursunuz.

Tarımsal girdilerin tümünde indirime gidin ve KDV’yi kaldırın. Tarım ürünlerinde depolamaya önem verin. Üretim bölgelerinde kapasiteye uygun depolar inşa edin. Ülkemiz genelinde damlama sulama sistemini yaygınlaştırın. Sulanmayan arazilerin sulanmasını sağlayın. Tarım ürünlerinin aracılar tarafından değil, kooperatifler tarafından toplanması ve satılmasının önünü açın.

Ve siz hepsinden önemlisi, tarımı stratejik sektör olarak görün ve tüm tarım ürünleri ve gıda maddelerinde tarladan sofraya kadar olan süreçte, gıda güvenliğinin yanı sıra fiyatları, lafta kalmayıp sıkı denetimlerle izlemeye alın.

Siyasi ve ticari ahlakın, her geçen gün daha da erozyona uğradığı ülkemde, bu ve buna benzer daha birçok tedbir, doğru politikalarla uygulamaya geçmedikçe, bizler bıkmadan usanmadan bu konuları ha bire tartışır durur ve gıdalarımızı, tarla ile tezgâh arasında kat be kat fazla fiyatla daha çok alır dururuz…

Şunu da unutmayın ki; bu işin gereğini yapmak, öncelikle ülkeyi yönetenlerin görevi…

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün