Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Esnafın suçu günahı ne?

18 Nisan 2018 Çarşamba 08:31 Güncelleme : 18 Nisan 2018 Çarşamba 08:31

Esnafın suçu günahı ne?

Ülkemde işyeri açacak olan yabancı esnafa sağlanan kolaylık, bizim esnafımıza neden sağlanmıyor?
Bu da nereden çıktı demeyin…
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, aralarında esnaflık yapanlarında olduğu ülkemizdeki yabancı işadamlarına süreli çalışma izni ve belediyeler de bu kişilerin açtığı işyerlerine, süreli işyeri açma ve çalışma ruhsatı veriyor.
İyi de, istediği halde belediyeden ruhsat alamayan ve bu nedenle mağdur olan binlerce esnafımızın suçu günahı ne?
İlgili belediyeden süreli ruhsatı kolayca alan yabancı işadamıyla aynı işi yapan esnafımıza; İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları Yönetmeliği’ne aykırı olduğu gerekçesiyle belediyelerin verdiği süreli ruhsatın, İçişleri Bakanlığı tarafından kabul edilmemesi, bir çifte standart değil de nedir? 
Yabancılara ülkemizde işyeri açmaları için bu kadar kolaylık sağlanırken, kendi vatandaşımıza aynı kolaylığın sağlanmaması sizce ne demektir?
Devletine vergisini veren, yanında birçok kişi çalıştırarak istihdama katkı sağlayan esnaf ve sanatkârımızı koruyup desteklemeyeceksiniz de kimi destekleyeceksiniz?
Anayasamızın 173 üncü maddesi, “ Devlet esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır…” demiyor mu?
Yapılan bu yanlış ile Anayasanın bu amir hükmü açıkçası hiçe sayılmıyor mu?
Bu nasıl bir anlayıştır…
Bakınız bunu niye yazıyorum.
Geçtiğimiz haftalarda yine bu köşemde dile getirmiştim.
Ülkemiz genelinde ilgili belediyeden istese de ruhsat alamayan on binlerce gıda işyerleri arasında; bakkal, bayi, market, lokanta, büfe gibi işyeri sahibi esnaf ve sanatkârlarımız da var.
Bu esnaflarımız; işyerlerinde gıda maddelerinin yanı sıra tütün mamulleri ve alkollü içki satışı veya sunumu da yapmakta…
İşyerinde alkollü içki ve tütün mamulleri satışı ve sunumu yapmak isteyen gıdacı esnaf ve sanatkârlarımız, eskiden TAPDK’ dan şimdi de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan bu ürünlerin satışı ve sunumunu yapabilmeleri için işyeri açma ve çalışma ruhsatını ibraz etmek zorunda.
İyi de, istese de ilgili belediyeden ruhsat alamayan gıdacı esnaf ve sanatkârımız var. Bu insanların suçu günahı ne?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yabancı uyruklulara süreli çalışma izni verirken, ilgili belediyeler de bu kişilere süreli ruhsat verirken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ruhsat alması mümkün olmayan gıda işyerlerine, ruhsat istemeden işletme kayıt belgesi verirken, sırf 4250 sayılı Kanun istiyor diye, bu işyerlerinden ruhsat istemesi nasıl izah edilebilir?
Lütfen eğri oturup doğru konuşalım…
İşyerinde alkollü içki ve tütün mamulleri satışı ve sunumu yapmak isteyen gıdacı esnaf ve sanatkârımızdan ruhsat almayı zorunlu kılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, aynı işi yapan yabancılardan aldıkları süreli ruhsat ile bu ürünlerin satışı için belge verirken, neden benim esnafımdan halen ruhsat talep etmekte?
Gelin bana bunu izah edin… 
Bana bunu izah ederken; ruhsatı olmadığı halde faaliyette bulunan, hatta ürettiği ürünleri yurt dışına ihraç eden işyeri sahibi esnaf, tacir ve sanayicilerimizin olduğunu, SİT veya 2B kapsamında olan bu gibi işyerlerinin, ülkemiz genelinde oldukça yaygın olduğunu lütfen göz önünde bulundurun… 
Ne yazık ki, amacının bağcıyı dövmek değil üzüm yemek olduğunu unutan,  uygulamaları çelişkilerle dolu bir ülkeyiz…
Maalesef durum aynen böyle…
Neyi, nasıl, neye göre yaptığını bilmeyen kişi ve kurumların olduğu bir ülkede yaşıyoruz…
Allah hepimize önce akıl sonra sabır versin…

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün