Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Esnaf daha ne yapsın!

26 Mart 2018 Pazartesi 10:51 Güncelleme : 26 Mart 2018 Pazartesi 10:51

Esnaf daha ne yapsın!

Alkollü içki ve tütün mamulü satışı ya da sunumu yapan ülkemiz genelinde binlerce esnafımız, ciddi bir sorun yaşıyor…
Çünkü bu esnaflarımız, bulundukları belediyeden isteseler de işyeri açma ve çalışma ruhsatı alamıyor…
Gerekçesi ise bu işyerlerinin bulunduğu alanın ya SİT kapsamında ya da tıpkı Gaziemir ilçemizin Sarnıç Beldesinde olduğu gibi 2B kapsamında olması ya da başka nedenler…
İşte belediyeler bu gibi işyeri sahibi esnaflarımıza ruhsat veremiyor… Vermesi de mümkün değil… Peki, istediği halde belediyeden ruhsatı alamayan esnafın suçu günahı ne? Bu esnafımız daha ne yapsın!
Bu esnafımız; devletine vergisini ödüyor, yanınızda kalfa, çırak, usta velhasıl birkaç insan da çalıştırarak, ülkenin en önemli sorunlarından biri olan işsizliğe çözüm adına istihdama katkı sağlıyor.
Şimdi de bu esnafımıza, işyeri ruhsatı yok gerekçesiyle sen vatandaşa alkollü içki ve sigara satamazsın deniliyor… 
İyi de esnaf istediği halde bu ruhsatı alamıyor… Esnaf daha ne yapsın?
Bugün itibariyle, ülkemiz genelinde istihdama ciddi anlamda katkı sağlayan toplam 574 bin 236 adet gıda satış ve toplu tüketim işyerimiz var. Bu işyerlerinden 360 binden fazlası, işyerinde alkollü içki ve sigara satışı yapmakta. Sadece İzmir’de bu işi yapan 21 bin gıda işyeri bulunmakta…Bu işyerlerinin alkollü içki ve tütün mamulü satabilmeleri için 4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrası gereği; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il/ilçe müdürlüklerinden satış belgesi almak zorunda.Bu satış belgesinin alınabilmesi için işyerinin belediyeden alınmış bir ruhsatı olması şart…Ancak ülkemiz genelinde on binlerce esnaf, istese de bu ruhsatı alamıyor. İyi de o zaman, bu esnafımızın suçu günahı ne?
Bu esnaflarımız, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2010 yılında yayımlanan 5996 sayılı Kanun gereği, kayıt kapsamına alındı.
Bunun için Bakanlıktan “ İşletme Kayıt Belgesi ” aldılar. Bu yasa çıktığında, ülkemiz genelinde birçok ilde gıda işyerlerinin çeşitli nedenlerle ruhsat almaları mümkün olmadığı için Bakanlık; ilgili yönetmeliğinde bir değişiklik yaparak, ruhsat talep etmeden bu gibi işyerlerine kayıt belgesi vermeye başladı. Ve bu halen devam etmekte…
Esnaftan ruhsat istemeden işletme kayıt belgesi veren Bakanlık; işyerinde alkollü içki ve sigara satışı ya da sunumu yapması için esnafın alamayacağını bildiği halde, 4250 sayılı Kanunu gerekçe göstererek ruhsat istemekte…
İyi de aynı Bakanlık, 5996 sayılı Kanun gereği bu gibi esnafımıza ruhsat istemeden işletme kayıt belgesi vermiyor mu? Veriyor…Peki, Bakanlık neden bu gibi binlerce esnafımızın, ruhsatı yok diye bu ürünlerin satışı ve sunumu konusunda sıkıntı yaşamasına dolayısıyla mağdur olmasına seyirci mi kalıyor? Bakanlık neden bu gerçeği göz önüne alıp, derhal bir yasal düzenlemeye gitmiyor?
Eğer Bakanlık bunu bir an önce yapmaz, ülkemiz genelinde bu sıkıntıyı yaşayan esnafın bu sorununu gidermezse, Anayasanın 173. Maddesini hiçe saymış olur…
Ne diyor bu madde?  “ Devlet esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır…” 
Anayasa’nın bu hükmüne rağmen, işyerine istese de ruhsat alamayan esnafa, ruhsatın yok sana içki ve sigara satış belgesi veremem nasıl denir? Esnaf ve sanatkâr böyle mi korunur desteklenir?
Siz Bakanlık olarak kalkıp 5996 sayılı Kanun gereği esnaftan ruhsat istemeden ona işletme kayıt belgesi veriyorsunuz, şimdi aynı esnafımızdan 4250 sayılı Kanunu gerekçe gösterip dükkânında içki ve sigara satması için ruhsat istiyorsunuz…Bu ciddi bir çelişki değil de nedir?
Bu nedenle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ne yapıp edip bu işi bir an evvel düzeltmeli Aksi takdirde, önüne bir türlü geçilemeyen kaçak içki ve sigara satışı daha da körüklenmiş oluyor.
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün