Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Ekmekte fiyatı artık komisyon belirleyecek

26 Aralık 2017 Salı 10:17 Güncelleme : 26 Aralık 2017 Salı 10:17

Ekmekte fiyatı artık komisyon belirleyecek

24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan iki ayrı yönetmelik değişikliği sonucu, bundan böyle ekmekte yeni fiyat tarifesi, her ilde oluşturulacak olan bir komisyon tarafından belirlenecek.
5362 Sayılı Kanun gereği, 14 Şubat 2008 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan "Esnaf ve Sanatkârlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmelik"  ile 5174 sayılı Kanun gereği 15 Aralık 2004 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan “ Tacir ve Sanayiciler Tarafından üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmelik”te yapılan değişikler sonucu bundan böyle her ilde ekmek tarifesi, artık şu şekilde belirlenecek.
Yapılan yönetmelik değişikliği gereği; fırıncı esnaf ve sanatkârların bağlı olduğu oda tarafından belirlenen yeni tarife; ilgili belediye, Ticaret İl Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, ticaret ve sanayi veya ticaret odası ile fırıncı esnaf ve sanatkârın bağlı olduğu ilgili odanın temsilcilerinden oluşan beş kişilik bir komisyon tarafından değerlendirilecek.
Komisyon bu değerlendirmeyi yaptıktan sonra, Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığının görüşü alınacak.  Bu görüşler doğrultusunda belirlenen yeni ekmek tarifesi, esnaf ve sanatkârlar odaları birliği tarafından onaylanıp yürürlüğe girecek.
Ticaret veya sanayi odası üyesi fırıncılar tarafından üretilen ekmeklerin fiyat tarifesi ise; bu odaların yönetim kurulu tarafından 15 gün içinde Ticaret İl Müdürlüğü ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile esnaf ve sanatkârlar odaları birliği ve tarifeyi düzenleyen oda ve ilgili belediyenin temsilcilerinden oluşan beş kişilik bir heyetin değerlendirmesine sunulacak.
Heyetin değerlendirmesi ve odanın ilgili meslek komitesinin görüşünün de dikkate alınması sonucu yönetim kurulunca oluşturulan ekmek tarifesine ilişkin teklif, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın görüşünün alınmasından sonra yapılacak olan ilk toplantıda ticaret ya da sanayi odası meclisinin onayına sunulacak.  
Evet, bundan böyle her ilde yeni ekmek tarifeleri bu şekilde belirlenecek.
Her ilde ekmek fiyatının belirlenmesinde yaşanan kargaşanın ortadan kalkması, tek düze bir uygulamanın önünün açılması, ilgili tüm taraflarının görüşü doğrultusunda ekmekte yeni tarifenin belirlenmesi elbette çok güzel.
Ancak, son söz olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın görüşünün alınmasına ben halen bir anlam vermiş değilim.
Merkeziyetçi anlayışı, müdahaleci yaklaşımı her nedense bir türlü bırakmak istemiyoruz. 
Bir itirazım şuna…
Fırıncı esnaf ve sanatkârın bağlı olduğu oda tarafından belirlenen yeni fiyat tarifesinin görüşüleceği komisyonda, bu odanın bağlı olduğu üst kurum olan esnaf ve sanatkârlar odaları birliği temsilcisinin olmamasını doğru bulmuyorum. 
Birlik burada sadece bir onay makamı haline getirilmiş.
Bunu yanlış buluyor ve düzeltileceğini umuyorum.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün