Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Ekmekte ağırlık düştü

2 Aralık 2017 Cumartesi 09:20 Güncelleme : 2 Aralık 2017 Cumartesi 09:20

Ekmekte ağırlık düştü

01 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete ’de yayımlanan, “ Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ” gereği; ekmeğin gramajı, 200 grama indi.
Tebliğ gereği, 01.01.2018 tarihinde itibaren; ambalajsız olarak piyasaya arz edilen; ekmek, kepekli ekmek, tam buğday unlu ekmek, tam buğday ekmeği ve ekşi hamur ekmekleri, en az 200 gram ağırlıktan başlayarak 10’ar gram arttırılmak suretiyle piyasaya arz edilecek.

Toplu tüketim yerleri için çeşitli sözleşme ve taahhütler çerçevesinde üretilen, doğrudan tüketiciye arz edilmeyen ekmek, kepekli ekmek, tam buğday unlu ekmek, tam buğday ekmeği ve ekşi hamur ekmekleri ise muhtelif ağırlıklarda üretilebilecek.
Tebliğde yapılan değişiklik gereği; bu Tebliğ kapsamında ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ürünler ağırlıkça“ - % 2 ” tolerans değeri ile üretilebilecek. Ağırlık kontrolü amacı ile yapılan resmî denetimlerde, en az altı adet ekmeğin ortalama ağırlığı esas alınacak.
Tebliğde yapılan bir diğer değişiklik ise; dondurulmuş hamur teknolojisi ile üretilen ekmekler, bundan böyle tebliğ kapsamına girmiş bulunmakta.Bu nedenle; Tebliğ kapsamında olup dondurulmuş hamur teknolojisi ile veya farklı metotlarla üretilen pişmemiş, yarı pişmiş veya soğutulmuş, son pişirme işlemi henüz yapılmamış ürünlerin özellikleri, son pişirme işlemi tamamlandıktan sonra bu Tebliğ hükümlerine uygun olacak.

Tebliğ gereği; bu Tebliğ kapsamında ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ürünlerin ağırlık kontrolü amacı ile yapılan resmî denetimlerde; ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ürünlerin ön ağırlık kontrolü, denetim yapılan işletmede en az altı adet ekmek üzerinden yapılacak.Tartılan ekmeklerin toplam ağırlığı, tartılan ekmek sayısına bölünerek ortalama ağırlık hesaplanacak.

Yapılan ön ağırlık kontrolünün sonuçları, Resmî Kontrol Raporuna yazılacak.
Ön ağırlık kontrolünde ortalama ağırlığın uygun olması halinde numune alınmayacak.
Ön ağırlık kontrolünün sonuçlarına göre uygunsuzluk görülmesi durumunda, gıda işletmesine idari yaptırım uygulanmayıp, şu prosedür yerine getirilecek.
1) Gıda işletmesinden, parti ortalamasını temsil edecek şekilde en az altı adet ekmek, numune olarak alınacak.
2) Numunelerin ilgili laboratuvara fırın çıkış saatinden sonraki altı saat içerisinde ulaştırılması sağlanacak.
3) Fırın çıkış saatinden sonraki ilk iki saat içerisinde ekmek numunesi alınmayacak.
4) Numune alma tutanağına, üretimi yapılan ekmeğin gıda işletmecisi tarafından beyan edilen gramajı ve tespit edilebilmesi halinde fırın çıkış saati yazılacak.
Tebliğ özetle bu…
Ekmek ve ekmek çeşitleri üreten tüm fırıncı esnaf, sanatkâr, tacir ve sanayicilerimize önemle duyurulur…


 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün