Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Ekmek üreten ve satanlara hijyen eğitimi…

10 Şubat 2017 Cuma 10:25 Güncelleme : 10 Şubat 2017 Cuma 10:25

Türk Gıda Kodeksi-Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği gereği; ekmek üreten ve satanlara 2012 yılında verilen hijyen eğitimleri, 5 yıl sonra yeniden verilmeye başlıyor.

18 Ocak 2017 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu arasında imzalanan protokol gereği, bu eğitimlere; ülkemiz genelinde tüm fırınlarda çalışan personel ile ekmek satışı yapan tüm gıda işyerleri çalışanları katılmak zorunda.

Bu eğitimlerin yasal dayanağı olan Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nin Ek-2’sinde yer alan 10. maddesinde şu ifade yer almaktadır.

“Bu Tebliğ kapsamında faaliyet gösteren gıda işletmecileri, sorumluluk alanları ile ilgili çalıştırdıkları personelin gıda hijyeni ile ilgili konularda eğitilmelerini sağlarlar. Bu Tebliğ kapsamında verilecek eğitimlerle ilgili olarak Bakanlık; ilgili meslek federasyonu, kamu kurum ve kuruluşları ve üniversiteler ile işbirliği yapar.”

İşte bu ifade nedeniyle; tebliğ kapsamında faaliyet gösteren yani ekmek ve ekmek çeşitlerini üreten fırıncı esnaf, sanatkâr, tacir ve sanayiciler ile bu ürünleri işyerlerinde satan; bakkal, market, ekmek satış büfesi vb işyerleri, bu eğitimlere katılmak zorunda.

Eğitime katılıp yapılan sınavda başarılı olanlara verilecek olan belgelerin geçerlilik süresi ise 5 yıl…

Belgelerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı imzası olacak.

Bilindiği üzere 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” gereği yayımlanan yönetmelik ve tebliğlere aykırı faaliyette bulunanlar hakkında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il veya ilçe müdürlükleri tarafından yaptırımlar uygulanmaktadır.

Türk Gıda Kodeksine aykırı faaliyette bulunanlara uygulanan yaptırımlar oldukça ağır.

Örneğin ekmek üretimi ve satışının esas ve usullerinin ayrıntılı olarak yer aldığı, 4 Ocak 2012 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan “Türk Gıda Kodeksi-Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği” ne aykırı faaliyette bulunmanın cezası, 2017 yılı itibariyle 16 bin 58 TL dir.

Bu durumda; ekmek tebliğinde yer alan hijyen eğitimine katılmamanın cezası, Türk Gıda Kodeksine aykırılık kapsamında değerlendirilmekte olup, tüm fırıncılarımızın ve işyerinde ekmek ve ekmek çeşitleri satan tüm gıda işyeri sahiplerinin, bu eğitime ne yapıp edip katılmaları şart.

Kaldı ki; gıda güvenliğini sağlamanın temel koşulu olan gıda hijyeni eğitimleri; 17 Aralık 2011 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan “Gıda Hijyeni Yönetmeliği” nin 21. maddesi gereği de zaten zorunlu...

İşte hem “Gıda Hijyeni Yönetmeliği” hem de “TGK- Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği” gereği alınması zorunlu olan bu eğitime; ekmek ve ekmek çeşitleri üreten tüm fırıncılarımızın yanı sıra, bu ürünleri işyerlerinde vatandaşlarımıza satan gıdacı esnaf, sanatkâr ve tacirlerimizin ve yanlarında çalışanların katılmaları önem arz etmekte…

Burada yanlış anlaşılan bir duruma özellikle dikkat çekmek istiyorum.

Bazı fırıncı ve ekmek satan işyeri sahiplerine bu eğitimden bahsettiğimizde, biz bu eğitime katıldık diyorlar…

Katıldıklarını söyledikleri eğitim; eskiden portör muayenelerinin yerine geçen şimdi ise 5 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan “ Hijyen Eğitimi Yönetmeliği ” gereği katıldıkları eğitim…

Halbuki bu eğitim ile yukarıda bahsettiğimiz ekmek tebliği gereği katılmaları gereken hijyen eğitimi aynı şey değil…

Lütfen bu iki eğitim karıştırılmasın…

Duyduk, duymadık demeyin…

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün