Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Ege’nin sardalyesi görücüye çıkıyor…

5 Ağustos 2016 Cuma 00:00 Güncelleme : 5 Ağustos 2016 Cuma 00:00

5-7 Ağustos 2016 tarihleri arasında, İzmir’de ilk kez düzenlenecek olan “Ulusal Deniz ve Balıkçılık Bayramı”nda, Ege’nin ünlü sardalyesi, bugün görücüye çıkıyor.

Güzelbahçe Belediyesi ev sahipliğinde; İzmir Valiliği, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü, Su Ürünleri Kooperatifi Merkez Birliği, İzmir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği, İzmir Balıkçı İş Adamları Derneği, Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği, İzmir Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası ve üniversitelerin desteğiyle, Tarım Artı Organizasyon tarafından, Güzelbahçe 2. Liman’da düzenlenecek olan bu bayram, sektörün tanıtımı açısından çok önemli.

Neden önemli?

Çünkü ülkemizde balıkçılık sektörünün tanıtımı yeterince yapılmıyor…

Dolayısıyla ülke olarak balık tüketim miktarımız bir türlü artmıyor…

Bu tanıtım atağı çerçevesinde bugün görücüye çıkacak olan sardalye; başta içeriğindeki omega 3 yağ asidi olmak üzere, besin elementleri sayesinde, anne sütüne eş değer doğal bir besin kaynağı olup, çocuklarımızın beyin ve fiziksel gelişiminde oldukça önemli rol almakta.Sardalye; dip balığı olmadığı için metal ve toksin içermeyen, fiyatı cep yakmayan ve bu nedenle sofralarımızdan eksik edilmemesi gereken bir balık…

Her ne hikmetse, Ege balığı denilince akla hep çipura ve levrek gelmekte… Halbuki sardalya, bizim için çok büyük bir nimet. Ama ne yazık ki bu nimetin tanıtımını, biz Egeliler yeterince yapmıyoruz…

İşte bugün başlayan bu bayram sayesinde, Ege’nin sardalyesi ilk kez vatandaşa tanıtılacak…

Bu amaçla 3 gün boyunca vatandaşlarımıza, 10 ton civarında sardalye dağıtılacak.

Bugüne kadar balık; sanki sadece bir içki mezesiymiş gibi hep rakıyla birlikte anıldı.

Halbuki balık; içerdiği besin elementleri ile vücudun gerçek anlamda ihtiyaç duyduğu bir besin kaynağı…

Ama ne yazık ki bizler; bu besin kaynağını, üç tarafı denizlerle çevrili ülke olmamıza rağmen, yeterince tüketmiyoruz. Bugün için kişi başına balık tüketimi; AB’nde ortalama 25 Kg, dünyada ortalama 15 Kg iken, bizde 7-8 Kg…Velhasıl, balık tüketmeyen bir ülkeyiz…

Balığı bir türlü vatandaşımıza sevdiremedik, yeterince tanıtamadık…

Bu nedenle balığın tanıtımı konusunda sektör paydaşlarının, öncelikle elini taşın altına koyması ve tanıtımı konusunda üzerlerine düşen görevi yapması şart.

Sardalye balığının tanıtım konusunda, bugüne kadar böyle bir etkinliğin yapılmaması, gerçekten büyük eksiklikti.

Şimdi bu eksiklik tamamlandı. Emeği geçenlere teşekkürler…Ancak bu tanıtımın sürekliliği konusunda sektöre halen büyük görevler düşmekte. Öncelikle vatandaşlarımıza, balığın besin değeri ve sağlık açısından önemi konusunun iyi anlatılması şart.Özellikle; balığın ucuz ve değerli bir protein kaynağı ve başta Omega-3 yağ asidi olmak üzere, B 12 ve D vitamin ile kalsiyum ve selenium minerali açısından oldukça zengin bir kaynak olduğu konusunda vatandaşlarımız bilgilendirilmeli.Görsel ve yazılı medyada, balık tüketiminin arttırılmasına yönelik programlara, sıkça yer verilmeli.

Güzelbahçe 2. Limanda bugün başlayacak olan bayramda; balık tutma, olta bağlama, ağ onarma yarışmaları, kıyı temizliği, denizdibi temizliği, konserler, şovlar ve paneller yer alacak.

Ayrıca; deniz ve balıkçılık sektör temsilcileri, ikili iş görüşmeleri fırsatı yakalayacak ve sektördeki yeni ürün ve hizmetler ilk kez görücüye çıkacak.

Vatandaşlarımızın bu güzel bayramı kaçırmamalarını diliyorum.


 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün