Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Cumaovası Kadın Derneği

8 Mart 2018 Perşembe 09:56 Güncelleme : 8 Mart 2018 Perşembe 09:56

Cumaovası Kadın Derneği

Veteriner Hekim Urkiye İnal’ın girişimiyle dört ev kadını, bir öğretmen ve bir ebe tarafından, 2011 yılı Mart ayında kurulan Cumaovası Kadın Derneği, kurulduğu günden bugüne dek Menderes ilçesinde güzel çalışmalar yapmakta. Menderesli kadınları; ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal faaliyet alanında bilinçlendirmek, geliştirmek ve bu faaliyet alanlarına aktif olarak katılımını sağlamak amacıyla kurulan derneğin, bugüne kadar yaptığı çalışmaları şöyle kısaca bir özetleyelim.
Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler 2 inci Hibe Programından kazandığı hibe ile çalışmalarını yürüten Dernek, Menderes ve köylerinde yaşayan kadınlara, dut yetiştiriciliği ve yaş koza üretimi ile kendi geçimlerini sağlayabilecek bir projeyi hayata geçirme gayretinde. Bu proje kapsamında dernek; Bursa Kozabirlik’ten uzman getirterek Yeniköy Mahallesinde kadınlara ipekböceği yetiştiriciliği kursu vermiş. Dernek, Menderes ilçesinde yeterli sayıda dut ağacı olmadığı gerekçesiyle, Orman ve Su İşleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunarak, Kuyucak Mevkiinde 2800 adet dut ağacının dikilmesini sağladı ve bunun yanı sıra, Gümüldür ’de yanan orman bölgesinde dut ağaçlarının dikilmesine de vesile oldu.  Derneğin yaptığı güzel çalışmalardan biri de “ Evden Atölyeye Kadın Dayanışması ” projesi. Bu proje; kadınların ekonomik ve sosyal hayatta yer almasının son derece önemli olduğundan yola çıkan bir inançla, kadının güçlenmesi yönünde çalışan ve politika üreten kurumlar ile birlikte çalışarak, kadını yalnızca ev eksenli çalışan konumundan çıkararak, diğer kadınlarla dayanışma içinde üretmesini sağlayan bir proje.
Bu proje aynı zamanda; kadınların ürettiklerini aracılar olmadan hak ettiği değerden satmasını, kalkınmanın yerel köklerinden kopmadan bunu Menderes havzasında gerçekleştirirken, üretmek için önce evinden, ürettiklerini satarken de Menderes’ten çıkmasını sağlayan bir proje…
Dernek bu proje kapsamında, çok nitelikli fonksiyonlu makinelerden oluşan bir dikiş atölyesine de sahip… 
Bu proje ile sağlanan eğitim sayesinde, Menderesli kadınlar bu atölyede dikişler yaparak ürettikleri ürünlerin satışını kuracakları kooperatif kanalıyla yapabilecek.
Bu amaçla, bünyesinde kooperatif kurma çalışmalarına devam eden dernek; geçtiğimiz yıl 30 kadın katılımcısına, Sivil Düşün AB Programı desteği ile kadın kooperatifi bilgilendirmesi eğitimi ve atölye çalışması yaptı.   
Kurulacak olan bu kadın kooperatifi sayesinde, Menderesli kadınlara üretme ve para kazanma olanağı sağlanmış olacak, üretilecek olan mal ve değerler, kooperatif kanalıyla pazarlanacak.
Dernek bünyesindeki kadınların yanı sıra yeni kadınların da katılımı ile daha da büyüyecek olan kooperatif, yörenin kendi ayakları üzerinde duran tek kadın kooperatifi olmanın yanı sıra, Menderesli kadınların hayatında farkındalık yaratan ve tüm kadınlara umut olan bir kooperatif.
Dernek bu yıl, Halk Eğitim Merkezi işbirliği içinde “ Hurç” dikim kurslarına da başladı. Kursa katılmak isteyen kadınlar derneğe başvurabilir.
Menderesli kadınlarımız için böylesine güzel çalışmalar yapan derneğe; başta Menderes Belediyesi olmak üzere, ilçedeki tüm kamu ve özel sektör kuruluşlarının, dernek tarafından talep edildiğinde her türlü desteğin sağlaması şart.
Yaptığı güzel çalışmaları yukarıda kısaca özetlemeye çalıştığım Cumaovası Kadın Derneği’ni, aynı zamanda bir Özdereli olarak can-ı gönlünden kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.


 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün