Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Bu işin artık tadı kaçtı

20 Mart 2018 Salı 10:18 Güncelleme : 20 Mart 2018 Salı 10:18

Bu işin artık tadı kaçtı


Kamuya ait 14 şeker fabrikasının özelleştirilecek olması, 105 bin şeker pancarı üreticimizi kara kara düşündürmekte…
Vatandaşımız ise, glikoz ve früktoz şuruplarının kullanıldığı tüm tatlı gıdaları tüketmekten âdete korkar hale gelmiş durumda… Çünkü işin ucunda özellikle yüksek früktozlu NBŞ ( nişasta bazlı şeker )  tüketiminin neden olduğu obezite ve bunun yol açtığı kanser söz konusu…
Eğer gerçekten, tüketicimizin sağlığını düşünüyor ve şeker pancarı üreten çiftçimizin geçimine mani olmak istemiyorsanız, bu özelleştirmeden ne yapın edin bir an önce vazgeçin.
Geçmiş uygulamalarda da görüldüğü gibi özelleştirme asla bir çare değil…
Hatırlayacak olursanız, SEK özelleştirildiğinde fabrikalar üretim yapmadı, süt sektöründe yaptığı alımlarla adeta regülasyon görevi yapan bu fabrikalar kapatılınca bu işten süt üreticisi, süt sektörü, ülkemiz zararlı çıktı.
Bu örnekleri çoğaltabiliriz…   
Beyaz şeker sektöründe özelleştirilmesi düşünülen 14 şeker fabrikasında, 4410 kişi çalışmakta ve 946 bin 758 ton kristal şeker üretimi yapılmakta. 
Diyelim ki kimseyi dinlemediniz ve bu fabrikaları özelleştirdiniz…
Özelleştirme sonucunda bu fabrikaların kapatılmayacağı, bu insanların işsiz kalmayacağı ne malum?
Deniliyor ki bu fabrikalar zarar ettiği için özelleştirilecek. İyi de, bu fabrikalar işleyeceği kadar yani kapasiteleri ölçüsünde şeker pancarı alıp işleyebilse değil zarar etmek, fazlasıyla kar edeceği hesap edilmiyor mu? 
Yıllardır bas bas bağırıyoruz, tarımda kurtuluşun reçetesi üretimi arttırmak, çiftçiyi doğru dürüst desteklemek, kooperatifleşmeyi yaygınlaştırmak diye… 
Ama dinleyen kim!
Doğru tarım politikaları uygulayın, ekim alanlarının artmasını sağlayın, üretici ektiği pancarı fabrikalara satsın, bakın görün bu fabrikalar zarar mı ediyor, kar mı?
Kaldı ki bu fabrikalar zarar değil, kar ediyor.
Bakınız bu fabrikalarda 322 bin 270 ton melas üretimi yapılmakta. Melas; hepimizin her gün soframıza gelen ekmeğin üretiminde kullanılan mayanın hammaddesi…
Şimdi siz kalkar bu fabrikaları özelleştirirseniz, bu melasa zam yapılmasına, dolayısıyla ekmek mayasının zamlanmasına, sonuç itibariyle ekmeğin de zamlanmasına zemin hazırlamış olmaz mısınız?
Çiftçilerimiz bu fabrikalar kapandı diye şeker pancarı üretimini bırakırsa hayvanlarımız, şeker pancarının yaprak, baş ve posasından ve bu fabrikalarda üretilen 2 milyon 74 bin ton yaş küspeden mahrum kalmayacak mı?
Bunları niye düşünmüyorsunuz?
Hâlbuki bu fabrikaları özelleştireceğinize, yenileme ve modernizasyon çalışmaları yaparak, üretimlerini arttırsanız daha iyi olmaz mı?
Son günlerde görsel ve yazılı medyada sıkça dile getirilen nişasta bazlı şekerin insan sağlığı üzerine olan olumsuz etkileri ise işin bir başka boyutu…
Bugün için gıda sektöründe oldukça yaygın olarak kullanılan bu şeker, yediğiniz içtiğiniz hemen hemen tüm gıdalarda mevcut… Nişastanın işlenmesiyle elde edilen glikoz ve früktoz içeren şekerler dediğimiz nişasta bazlı şekerler, bugün dünya ülkelerinin büyük çoğunluğunda oldukça az kullanılmasına rağmen, bizde daha çok üretilmekte.
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun yaptığı “ nişasta bazlı şeker kansere yol açıyor” açıklaması ortadayken, en doğal şekeri üreten fabrikalar özelleştirilsin isteniyor…
Üstüne üstlük, Bilim Kurulunun raporunda NBŞ üreten firmaları sevindirecek değişikliğe bile gidilebiliyor…
Tadımızın ve tuzumuzun zaten fazla kalmadığı şu günlerde, artık bu işin tadını fazla kaçırmayın…
İptal edin şu özelleştirmeyi, olsun bitsin…

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün