Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Atıl enerji kaynaklarımız…

29 Kasım 2017 Çarşamba 09:49 Güncelleme : 29 Kasım 2017 Çarşamba 09:49

Atıl enerji kaynaklarımız…

Bilindiği üzere; ülkemizde hâlihazırda, 21.395 orman köyünde 7 milyon 85 bin orman köylüsü vatandaşımız yaşamakta.

Ancak, başta ekonomik yetersizlikler olmak üzere, çevre koşullarının bozulması gibi nedenler yüzünden, ülkemizin en yoksul kesimi olan orman köylülerimizin kentlere göçü, ne yazık ki devam etmekte.

Yapılan araştırmalar göre, hane gelirlerinin sadece % 1’inin orman kaynaklı olduğu bu köylerimizde yaşayan vatandaşlarımıza ek gelir sağlayacak projeler, her ne kadar Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilmeye çalışılsa da bunun yeterli olmadığı görülmekte.
İşte orman köylerimizde yaşayan vatandaşlarımıza ve ayrıca tarımsal faaliyette bulunan üreticilerimize bir nebze de olsa destek sağlayacak olan bir projeden bahsetmek istiyorum.
Bu projenin adı; tarımsal ve orman atıklarından yakacak elde edilmesi projesi.
Bu proje; bundan 7 yıl önce İzmir İl Genel Meclisinde başkanlığını yürüttüğüm Tarım ve Hayvancılık Komisyonu tarafından kaleme alınan ve meclisten oy birliği ile geçen bir proje.
Bu projede şu amaçlanmıştı.
O tarihte Bayındır’da İzmir İl Özel İdaresi’nin Bay- San Nebati Yağ ve Toprak Sanayi Ticaret A.Ş’ne ait 49 dönümlük arazisinde, ilimizde orman ve tarım ürünleri atıklarından pelet ve briket odunu imal edecek bir tesis kurulması amaçlanmıştı.
Ancak ne yazık ki bu tesis kurulamadı…
Bu tesisin kurulması için hazırlamış olduğum önergede ve yazdığım komisyon raporunda şu hususları dile getirmiştim.
Yılda 56 milyon ton tarım ürünü atığı ve 10 milyon ton ağaç atığına sahip bir ülkeyiz.
Bu oldukça büyük lignin ve selüloz potansiyeli adını verdiğimiz biyokütle; tüm dünyada olduğu gibi, ısı enerjisi elde etme amacıyla, pelet tesislerinde pelete dönüştürülmektedir.
Bilindiği üzere; 1970’li yıllardaki enerji krizlerinden sonra ülkeler, yenilenebilir enerji kaynaklarına çok büyük yatırımlar yapmaya başladı.
Bugün için dünya genelinde hâlihazırda, 2000 den fazla biyokütle santralinde enerji üretilmekte.
Hal böyle iken; ithal petrol, doğal gaz ve kömüre olan bağımlılığımızın sürekli arttığı ülkemizde biz, enerji için değil biyokütle santralleri yapıp faaliyete geçirmek, bunca potansiyelimize rağmen bu biyokütle varlığımızdan, ısı enerjisi elde etmek için pelet ve briket odunu üretemiyoruz. 
İşte bu, ülkemiz açısından ciddi bir ekonomik kayıp. 
Doğal gaza kıyasla 4 kat, fuel-oil’e kıyasla 5 kat daha az CO2 salan çevre dostu, temiz bir enerji kaynağı olan odun peletinin termal ısı değeri, 4.000 ile 5.000 Kcal / Kg arasındadır.
Diğer katı yakıtlarla mukayese edildiğinde, daha uniform bir yanma sağlayan ve yanma süresi yaklaşık 4 saati bulan bu ürünler; birçok AB ülkesinde olduğu gibi katı yakıt kullanan soba, şömine ve kazanlarda, çok daha etkili bir şekilde kullanılabilmekte.
Tarımsal faaliyette bulunan ilimiz çiftçilerinin ve orman köylülerimizin para kazanmasına olanak sağlayacak ve ayrıca; üretim, nakliye, pazarlama vs. aşamalarda çalıştırılacak olan personel sayesinde istihdama da katkı sağlayacak olan bu projenin, ilimizde ne yapıp edip hayata geçirilmesi şart.
Başta, oldukça geniş bir orman ve bitkisel üretim alanına sahip olduğu ilimiz olmak üzere; Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi’nde en uygun olan illerimizde, ne yapıp edip pelet ve briket odunu tesislerinin bir an önce kurulması için harekete geçirilmesi ülkemiz ekonomisi adına çok yararlı olacaktır.
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün