Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Arıcılarımızın sesine kulak verin…

23 Eylül 2016 Cuma 00:00 Güncelleme : 23 Eylül 2016 Cuma 00:00

 

İzmir’de sayıları 4500’ü bulan ve bunun 2800’ü, İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği’ne üye olan arıcılarımız dertli…

Bundan 4 yıl kadar önceydi. İzmir İl Genel Meclisi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı olarak, ilimizde arı yetiştiricilerinin sorunlarının ne olduğunu anlamak amacıyla, İzmir Arı yetiştiricileri Birliği’ni ziyaret etmiştim.

Birlik Başkanı ile yapmış olduğum görüşmeler üzerine; sorunlardan biri olan temel petek konusuna çözüm bulmak amacıyla, İl genel meclisine bir önerge vermiştim.

Önergemin konusu; “Arıcılık sektöründeki temel petek konusunun, ilimiz açısından değerlendirilerek durum tespitinin yapılması idi.

Önergenin komisyonumuza havale edilmesi üzerine; komisyon üyelerimizle birlikte, konu ile ilgili olarak ilimizde arıcılık faaliyetinin icra edildiği ilçelerimizde incelemeler yapmıştık.

İncelemeler sonucunda hazırladığımız 15 Mayıs 2012 tarihli komisyon raporumuz, meclisten oy birliği ile geçmesine rağmen, ne yazık ki bütçe yetersizliği nedeniyle raporun son paragrafında yer alan önerimiz, gerçekleşemedi.

Bilindiği üzere; 6360 sayılı Kanun gereği, 30 ilde il özel idarelerinin dolayısıyla bu kurumların karar organı olan il genel meclislerinin kapatılmış olması nedeniyle, başta tarım ve hayvancılık konusu olmak üzere birçok karar, ne ilimizde ne de diğer illerde hayata geçirilemedi.

İşte bu kararlardan biri de; ilimizde arıcılığın en yoğun yapıldığı ilçelerimizden Bergama ve Ödemiş ilçelerimizde, il özel idaremiz katkılarıyla birer soğuk hava deposu yapılması ve yapılacak olan soğuk hava depolarının, İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği’ne kiralanmasıydı…

Bu iki soğuk hava deposunun yapılmasını istememizin nedeni ise şuydu…

Bilindiği üzere; ilimizdeki balcıların % 90’ı, süzme bal üretimi için kovanlarındaki balla dolu temel peteklerdeki balı aldıktan sonra, bu petekleri tekrar kullanmak amacıyla soğuk hava depolarına bir ücret karşılığı bırakmakta.

Bu ücret; özel soğuk hava depolarında 10 çerçeve karşılığı yıllık 8-10 TL’yi bulmakta. Belediye soğuk hava depolarında ise bu ücretin miktarı daha az. Örneğin Bergama Belediyesi, 10 çerçeve için yıllık 4 TL ücret almakta.

O tarihlerde yaptığımız incelemelerde; soğuk hava depolarındaki yer darlığı nedeniyle, arıcıların temel peteklerinin depolanması konusunda ciddi sorunlar yaşadığını tespit etmiştik.

Hatta Bergama’daki soğuk hava deposuna temel petek göndermek isteyen Dikili ve Kınık ilçelerindeki arıcıların, bu taleplerinin karşılanamadığı da öğrenmiştik.

Aradan bunca zaman geçti. Bu süre içinde acaba arıcılarımızın bu sorunu devam ediyor mu, eğer ediyorsa bu soruna, başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere Bergama ve Ödemiş İlçe belediyelerimiz, bir çare buldular mı diye merak ettim.

Bunun üzerine İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Gülmez’i aradım. Hüseyin Başkan; “ Sorunlarımız aynen devam ediyor. İzmir’in güneyi ve kuzeyinde acilen birer soğuk hava deposu yaptırılması şart. İhtiyacımız her geçen gün daha da artmakta…” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Velhasıl değerli okurlar, arıcılarımızın yaşadığı bu soruna çözüm konusunda yerel yönetimlerin bir an önce bu işe el atmaları şart.

Bizden söylemesi…

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün