Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

2019’da köylerimizi neler bekliyor?

9 Eylül 2016 Cuma 00:00 Güncelleme : 9 Eylül 2016 Cuma 00:00

Bilindiği üzere; 6360 Sayılı, “Onüç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmialtı İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ”, 30 ildeki büyükşehir belediyelerinin yapısında çok önemli değişikliklere ve dönüşümlere yol açtı.

Bu değişim ve dönüşümlerden birçoğunun yaşandığı ve 2019 yılının Mart ayından itibaren daha da yoğun olarak yaşanacağı yerlerden biri de; eskiden adı köy olup şimdi mahalleye dönüşen ülkemiz genelindeki 15 bin 912 mahalle…2010 yılında, ülkemizde 34 bin 247 adet köy mevcut iken, 6 Aralık 2012 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan 6360 sayılı Kanun gereği bu köylerin sayısı, 18 bin 335’e indi.

Peki, pratik yaşamda köy fakat resmiyette bağlı bulundukları ilçelerin bir mahallesi olan bu yerleri, 2019’da neler bekliyor?

6360 sayılı Kanun gereği; bundan böyle, büyükşehir sınırlarına dâhil edilen köylerde yaşayanlar; emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, harç ve katılım payları ödemek zorunda kalacak. Dolayısıyla bu yerlerde yaşayan vatandaşların yaşamı, ekonomik anlamda daha da zorlaşacak… İşin bir diğer önemli olan yönü ise, bu yerlerde hayvancılık bitecek...

Çiftçimiz, hayvanlarını bedava otlattığı otlaklarını kaybedecek. Dolayısıyla, yem masrafları artacak. Tabii ki bu durumda, zaten yüksek olan et fiyatları daha da artacak.

Köylümüz; en ufak ahırında bile tadilat yapamayacak, evleri ve ahırları için konut vergisi ödeyecek, imar sahası içerisinde kalan tarlalarına arsa vergisi ödeyecek. Köylülerimiz; evlerinin ahırlarının, mimari projesi, inşaat projesi ve elektrik projesini, çizdirmek zorunda kalacak. Köyde işyeri açmak isteyen tüm esnaf ve sanatkârlar; işyeri açma vergisi, işyerleri reklam ve tabela vergisi ödeyecek. Artık mahalle olan bu yerlerde, evlerin altında ya da bahçesinde, ahır, ahıl olmayacak.

Dolayısıyla geçimini hayvancılıkla temin eden kırsaldaki küçük aile işletmeleri, ciddi anlamda darbe alacak.

Bilindiği üzere, 6360 sayılı Kanunun, geçici birinci maddesini15. Fıkrası; köylerde yaşayanlardan alınacak olan emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, harç ve katılım payları uygulamasını, beş yıl süre ile ertelemişti. Bu erteleme; aynı kanunun 36 maddesi gereği; ilk mahalli idareler genel seçiminde, yani 31 Mart 2019 tarihinde son bulacak.

Dolayısıyla; büyük şehir belediyesi sınırları içerisindeki kırsal alanda yaşayan halk, bu tarihten sonra çok önemli miktarda vergiyle karşı karşıya... İşte bu yüzden; kırsal alanda zaten kronik halde olan yoksulluk, daha da derinleşecek ve köyden kente göç hızla artacak…

Bilindiği üzere; 6360 sayılı Kanun gereği; büyükşehir sınırları içindeki köylerde, içme ve kullanma suları için alınan ücret, beş yıl süreyle en düşük tarifenin % 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenmişti.

Bu uygulama; 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun geçici 2. Maddesi ile köy tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüştürülen yerleri de kapsamaktaydı. Şimdi bu süre dolduğunda köylünün ödediği su ücreti, şehirli ile aynı olacak.

İş bu kadarla da kalmıyor…

Köylerdeki esnaf ve sanatkârların yükümlülükleri artacak. Köylerdeki esnaf ve sanatkârlarımız; basit usul yerine gerçek usulde vergiye tabi olacak, dolayısıyla ödeyeceği vergi artacak. Bunun yanı sıra; her ay KDV, üç ayda bir gelir vergisi ve en az üç ayda bir gelir vergisi stopaj beyannamesi verecek.

Köylünün ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, köylerde işletilen hamam, çamaşırhane, değirmen, soğuk hava deposu ve yolcu taşıma işletmeleri ile tarım işletmelerinin kurumlar vergisi muafiyeti kalkacak.

Sonuç itibariyle; kırsaldaki tüm köy ve mahallelerde; sosyal, ekonomik, yönetsel ve siyasal sorunlar daha da derinleşecek.

Peki, çözüm ne?

Çözüm, bu kanunun derhal revize edilmesi ve 30 ilde kapatılan İl Özel İdareleri’nin tekrar açılması.

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün