Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Deprem çantanız hazır mı?

30 Ocak 2020 Perşembe 10:26 Güncelleme : 30 Ocak 2020 Perşembe 10:26

Göçük altında kalmadım ama geçen sene Erciyes dağında pist dışında snowbord yaparken yaşanılan çığın altında kaldım. Beraber kaydığım arkadaşım Dr. Bayram Aksoy tarafından bulunduğum yerin tespiti ve ordan çıkarılmam 30 dakikayı bulmuştu. Hareket edemeden yardım beklemenin  nasıl bir his olduğunu biliyorum. Evet Allah kimseye yaşatmasın ama birer hafta arayla yaşanan iki deprem sonrasında olası bir yıkımda hayatımızı kurtarabilecek önlemleri sıralayan bir yazı kaleme almak istedim. Yurtdışı kaynakları, Federal Acil Yönetim Ajansı' nın (FEMA) uyarılarını araştırıp ülkemiz şartlarına uyarlamaya çalıştım. 
Acil durum çantanızda sıralayacağım eşyaların olduğundan emin olun. Bunlar hem ucuz hem de kolay bulunan şeyler olmasıyla birlikte, herhangi biri hayatımızı kurtarabilecek şeyler olabilir. Temel ihtiyaçları edindikten sonra ailenizin ya da beraber yaşadığınız evcil hayvanınızın özel ihtiyaclarını da gözden geçirmeyi unutmayın.
Acil bir durum sonrasında tek başınıza bir kaç gün kalmanız gerekebilir. Hazırlıklı olmaktan kastımız 72 saat boyunca su yemek ve diğer ihtiyaçları edinmiş olmanızdır. Deprem çantanız ev halkının temel ihtiyaçlarından oluşan şeyleri içermelidir.
Yiyecekleri hava geçirmez plastik bir kaba koyduktan sonra aşağıda sayacağım malzemeleri, kişi başına günlük bir litre suyu bir çöp kovasında, kamp torbasında yada spor çantasında bir araya getirebilirsiniz.

Bu çanta şu malzemeleri içermelidir:
‌1. Su. Kişi başı günlük en az 1 litre
‌2. Geç bozulan gıdalardan (konserve yiyecekler, kuru yemişler, kurutulmuş meyveler, kutu meyve suyu, ambalajlı yüksek enerjili gıdalar, bebekler için mamalar) oluşan en az 3 günlük yemek ihtiyacı
‌3. Ses alarmı yayabilen cihaz, radyo
‌4. Flash ışığı ya da el feneri
‌5. İlk yardım çantası
‌6. Yedek piller
‌7. Düdük, çakı, küçük makas
‌8. Toz maskesi
‌9. Islak mendil, çöp torbası, plastik ip
‌10. İngiliz anahtarı, kerpeten, kutu açacağı
‌11. Kağıt, kalem
‌12. Önemli belgelerin fotokopileri (nüfus cüzdanı, ehliyet)
‌13. Nakit para
‌14. Battaniye ve giyecekler
‌15. Evdeki bireylerin sürekli kullandığı ilaçlar ve varsa hastalıklarının raporları.

Bu deprem çantasını her ay kontrol etmek, bozulan yiyecekleri tazelemek ve her yıl yeni bir ihtiyaç olup olmadığını gözden geçirmek gerekiyor. Acil bir durum gerçekleştiğinde nerde olacağımızı bilemeyeceğimiz için bu çantayı ev, iş ve araç için ayrı ayrı hazırlamak önemli. Evdeki evi hızla terk etmek gerektiğinde kolay ulaşılabilecek bir yerde olmalıdır. Evdeki tüm bireylerin çantanın yerini biliyor olması gerekiyor. 
Deprem çantasına hiç bir zaman ihtiyacınız olmaması dileklerimle.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün