Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İmamoğlu doğru isim peki ya EKONOMİ?

25 Haziran 2019 Salı 08:43 Güncelleme : 25 Haziran 2019 Salı 08:43

Uzatmalı İstanbul seçimleri nihayet noktalandı.
Aday, kampanya dili, atılan sloganlar, ekonomik faktörler ve saygının başkan belirlediği seçimler, Türkiye’de pek çok ilki de beraberinde getirdi. Öncelikle siyasi kutuplaşmanın en yüksek seviyesinin yaşandığı son 20 yılda, iki önemli adayın bir televizyon kanalında canlı yayında buluşmuş olması önemli bir kazanımdı. Ve ayrıca çok uzun bir zamanın ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin el değiştirmesi seçimin dikkat çeken noktasıydı.
Geçtiğimiz yıllarda partinin önemli isimlerini kapının önüne koyarak metal yorgunluğuna çare arayan AK Parti’de, değişime direnenler grubunun sayısal üstünlüğünün Cumhurbaşkanı lehine çevrilememesi bu seçimi AK Parti aleyhine çeviren en önemli unsurdu.
Eğri oturup doğru konuşalım, 2023 hedefiyle yola çıkan AK Parti’de işler bugün, dün olduğundan daha zor.
Aslında değişime direnenler grubunun yarattığı yıkımdan öte, AK Parti medyasının toplumda oluşturduğu “iletişim sıkıntısı” hedef sapması yarattı. Şöyle bir düşünün adınız kadar emin olduğunuz bir sonucu, havuz medyası tarafsızlık ilkesinin çok ötesinde yorumluyor. Ve “A” olarak bildiğiniz babanızın oğlunun adının aslında “B” olduğu konusunda diretiyor. 
Tabi ki deli saçması. Ama vatandaş bu tarz oyunları artık yorumlayabilme kabiliyetine sahip. Ve bu da yarışı AK Parti aleyhine çeviren faktörlerden biri olarak dikkat çekiyor.
“AK Parti neden kaybetti, CHP neden kazandı?” daha onlarca neden sayar, derin analizlere girebilirim. Lakin seçimlerden sonra bunu yapmak kadar kolay bir şey yok. Önemli olan partilerin yönetim kadrolarının seçim öncesi bunları görebilmesi.
Bir de Ekrem İmamoğlu’nun tarzı İstanbullularca çok beğenildi.
“Ekonomi yapacağız”
“Savurganlığa son vereceğiz”
“İsrafı noktalayacağız”
“Şatafatı hayatımızdan çıkaracağız” sözleri belediye başkanlığı koltuğu ile halk arasında çok çok uzun yıllar önce oluşan uçurumu ortadan kaldırdı. Halk Ekrem İmamoğlu’nu evinin bir ferdi gibi gördü. Dahası bu söylemlerine inandı.
Kabul edelim Ekrem İmamoğlu, geleceğin önemli siyasi figürlerinden biri.
Lakin;
Belediye başkanlığı seçimlerinde AK Parti’nin kaybının en önemli nedeni bu değil. Tamam aday güçlü, söylemler güçlü, hedef kitle üzerinde yaratabildiği etki süper, vaadler harika…
Ama bu seçimlerde AK Parti’nin muhalefeti ekonomik krizdi, asla CHP değildi. CHP 2. sırada, ekonomik krizin yaratacağı depremi bekledi. Ve bundan çok iyi faydalandı.
Ve bundan çok net anlaşılıyor ki kimsenin cebindeki paraya dokunmayacaksınız. Devalüasyondan kaçınacak, uzak duracaksınız. Öyle veya böyle halkı döviz kurlarında yaşanacak dalgalanmaya mahkum etmeyeceksiniz. Bir tarım ülkesinde patlıcanı kimseye 20 liraya satamazsınız, domatesi 15 liradan veremezsiniz. Patatesi, soğanı 10 liraya  yediremezsiniz. Son 1 yılda şişe suya gelen zam oranı yüzde 100’leri buldu. Vatandaşa bunu anlatamazsınız.
Hal böyle olunca, ağzınızla kuş tutsanız, sonuca ulaşabilmeniz zor.
Dilerim herkes bu seçimden ders çıkarır. Belki tarım konusunda farklı politikalar izler, belki ortalığı geren söylemlerden vazgeçer, liyakata değer verir ve ona göre iş yaparız.
İnanın ki doğru insanları doğru yerde tutarak, ekonomideki parametreleri iyileştirerek, vatandaşın cebindeki parayı koruyarak kazanamayacağınız hiçbir seçim yok.
İyi bir hafta dilerim. Umarım artık biraz ekonomi konuşur, yaşanan bu gizli ekonomik krizden vatandaşımızı çıkarmanın yollarıyla meşgul olmaya başlarız artık…

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün