Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Milyonluk Elmas

24 Temmuz 2019 Çarşamba 07:46 Güncelleme : 24 Temmuz 2019 Çarşamba 07:46

Türk futbolunun yeni düzene girdiğinin göstergeleri bir bir gerçekleşiyor. Önce Cenk Tosun ve Ozan Kabak ve son olarak Eljif Elmas transferleri, kulüplerimizin izlemesi gereken yolda olduklarını gösteriyor.

Bir futbolcuyu 180 bin Euro bedelle transfer edip 18 milyon Euro'ya satmak, büyük bir transfer başarısıdır. Geçtiğimiz sezondan bu yana futbolumuzun en çok eleştiri alan adamı Fenerbahçe'nin Sportif Direktörü Damien Comolli, bu transferde yeteneklerini konuşturmuştur. Ancak Eljif'in gelişimini de göz önüne almak gerekir. Geldiğinde fizik olarak çok zayıf ve yetersizdi. 19 yaşına geldiğinde ise bir sezonda 40 maç 4 gol ile kendini kanıtladı. Bu transferi sonuna kadar haketti. Yolu bahtı açık olsun.

Bu transferler geneli de etkileyecek. Türkiye piyasası, Avrupa piyasasına göre oldukça düşük. Eljif veya Ozan Benfica çıkışlı olsa en az 30 milyon Euro değer biçilirdi. Belki çok daha üstüne satılabilirdi. Aynı Felix örneginde olduğu gibi. Bu transferler prestijimizi arttıracak. Hangi kulüp olursa olsun, "Artık Türkiye'den futbolcu çıkıyor" sözlerini duyacağız. Zaten 80 milyon nüfuslu bir ülkenin sporcu konusunda zayıf kalması da bir yönetim ve idare başarısızlığıdır.

Anlamadığım nokta ise Eljif o parayı hakediyor mu soruları... Başkan Ali Koç'a atılan yakışıksız iftiralar... Arkadaşlar, orta sahada geçiş oyununu o yaşta bu kadar iyi oynayabilen futbolcuların Avrupa'da değerleri 50 milyon Euro. Gelişime açık ve milli takım tecrübesi de bu özelliğe eklenince Eljif için ödenen ücret az bile kalır. Bunun için kendi yetiştirdiğimiz değerlerin kaç para kazandırdığını değil de kazanacağımız yeni değerler için kafa yormalıyız.
Yolun bahtın açık olsun Milyonluk Elmas!

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün