Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Kazanırsak, kaybedeceğiz!

9 Ağustos 2019 Cuma 08:33 Güncelleme : 9 Ağustos 2019 Cuma 08:33

"Doğayla savaş halindeyiz. Eğer kazanırsak kaybedeceğiz." Bu sözlerin sahibi Hubert Reeves. Bugün spordan daha önemli olan doğa katliamlarına değineceğim. 

Ege Bölgesi'nin en nadide yerlerinden biri olan Kozak Yaylası'nda doğdum büyüdüm. 150 hanelik güzel bir köyde yaşadım. Sizin brokoli ormanı dediğiniz ağaçlar sayesinde bu günlere gelebildim. Çam ağaçlarının gölgesinde uyudum, gerektiğinde tarla bekleyip harman topladım. Bu güzel bölgenin suyunu içtim, havasını soludum. Hergün daha da kirlenen bu güzel bölgenin bir parçası oldum.

Taş ocakları, altın madeni, demir madeni ve cahillikleriyle ün salmış piknikçilerin kirlettiği bu arazinin acısı içimizde daha çok yeniyken, Kaz Dağları'nın katledilişini izlemek zorunda kaldık. Üstü, altından değerli olan antik çağdan kalma İda Dağları yani Kaz Dağları'nın havasını solumayan insanların kağıt üzerinde yaptığı pazarlıklar, canımızı acıtıyor. Kanadalı bir şirketin işletmesine sahip olduğu bu havza, siyanür ile boğulacak.

Avrupa'da Çernobil'den sonra yaşanan en büyük felaket, 2000 yılında Romanya'da yaşanan siyanür sızıntısı olmuştur. 100 bin metreküp siyanürlü su, bir ülkenin en büyük nehirlerinden birini ölü hale getirmiştir. Romanya, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan bu kazadan çok derin bir şekilde etkilenmiştir. Tizsa nehri ise "Ölü Nehir" adını almıştır. Bölgede vahşi yaşam ve insan yaşamı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelmiştir. Günümüzde bile hala siyanür seviyesi, insan hayatını derinden etkileyecek kadar tehlikeli düzeydedir.

Bütün bu örnekler karşımızdayken doğaya savaş açmak neden? Çıkacak altının ucundan bile faydalanamayacakken elin Kanadalı şirketini zengin etmek neden? Onlar para kazanacak, biz ciğerimizi kaybedeceğiz! Onlar bizimle dalga geçecek, onlar bize gülecek. Kendi ülkesinde ağaç kesene dünya kadar ceza kesen bir millete neden bizim dağlarımızı peşkeş çekiyorsunuz. Artık durun. Bizden değilse bile Allah'tan korkun... 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün