;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Futbol kurtulsun, çiftçi mahvolsun

11 Ocak 2019 Cuma 13:15 Güncelleme : 11 Ocak 2019 Cuma 13:15

Geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinin ardından ortaya çıkan Ziraat Bankası’nın Futbol Kulüplerinin borçlarını satın alıp yapılandıracağı haberi gündeme bomba gibi düştü. Taraflı tarafsız her kesimin tepkisini çeken bu yapılandırma, devlete ilk aşamada 13 milyar TL’nin üzerinde bir yük getirecek.

Peki, Ziraat Bankası’nın asıl görevi nedir? 19. Yüzyılın başlarında Osmanlı Devleti topraklarında ilk batılı bankalar yer edinmeye başlamıştı. Ülkemizde ulusal nitelikte bir bankacılık anlayışı olmadığından, bu anlayışı oturtmak için ve sermaye birikimi oluşturup kendi kaderine terk edilmiş, tefecilerle, faizcilerle ve yabancı sermaye güçlerine bağımlı Osmanlı halkını ve çiftçisini kurtarmak amacıyla 15 Ağustos 1888’de Menafi Sandıkları’nın yerine işlevlerini üstlenecek modern bir finansal kuruluş olan Ziraat Bankası kuruldu. Yani ana teması çiftçinin kurtulması ve halkın faizcilerden arındırılması olan bu bankanın bugünkü hali ortadadır.

Yıllarca okullarda gördüğümüz derslerin boşa çıktığını üzülerek izliyorum. Kulakları çınlasın üzerimde çok büyük emeği ve hakkı olan sevgili Edebiyat öğretmenim Ali Osman hocam şöyle söylemişti; “Ziraat Bankası’nın kuruluş amacı tarımı, çiftçiyi ve hayvancılığı desteklemektir.” Bu sözler daha dün gibi aklımdayken, bankanın şimdiki haline bakıyorum da sanırım bu tanımı hocam bize yanlış anlatmış. Şöyle demeliydi belki de; “Dövizle futbolcu getirip onların maaşlarının dövizle ödenmesine yardımcı olan, kulüpler battığında adeta kendini hiçe sayıp borçlarını satın alan ve çiftçilere ödenmesi gereken payı olduğu gibi bu kulüplere aktaran finansal bir kuruluş.”

Durumlar bu hale gelmişken benim çiftçilerimize bir tavsiyem olacak. Madem Ziraat Bankası çiftçilerimize yapılandırma yapmak için borçsuzluk şartı koşuyor bence; “Köylerdeki çiftçiler birleşip 24 kişiden birer futbol takımı kursun. Traktörleri ve tarım aletlerini de döviz üzerinden Almanya’dan transfer ettik diye bildirim yapsın federasyona. Neme lazım belki Ziraat Bankası 20-30 bin TL olan borçlarınızı yaşasın futbol diyerek öder.”

Bu pek gerçekçi olmaya bilir ama burası Türkiye. Gün doğmadan neler doğar.

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün