Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Biz insan diyoruz

3 Temmuz 2019 Çarşamba 07:13 Güncelleme : 3 Temmuz 2019 Çarşamba 07:13

Spor sadece spor değildir, aidiyettir, sağlıktır, yaşamaktır ve tarihe geçmektir. Modern sporların ilk kez düzenlendiği kent olma özelliğini taşır İzmir. Örneğin Bornova semti, Türkiye'de futbolun ilk kez oynandığı yerdir. Kültürlerin birleştiği yer olma özelliğini taşır.

O dönem İzmir'de yer alan Levantenler'in kurduğu ilk futbol kulübü, Bornova'nın iliklerine kadar işlemiştir. Daha sonra sırasıyla tenis, bisiklet, eskrim, yüzme, kürek, golf, atletizm, boks ve jimnastik sporları yapılmıştır. Dönemin şartlarını düşündüğümüzde bu durum gerçekten inanılmazdır. Savaşların bitmediği ve bir imparatorluğun yıkılma yoluna girdiği bir dönemden bahsediyoruz.

Doğuda "Batılı", Batıda ise "Doğulu" olarak tanınan ve tam bir araf yaşayan Lavantenler, bu ülke ve şehir için çok çabalamışlardır. Anadolu'nun ilk tiyatro sahnesini onlar kurmuştur. O dönemin ticareti için yoğun bir çaba harcamışlardır. Bir çoğumuz dostluk bağı kurduk, ailelerimizi birleştirdik ve beraber yaşamayı öğrendik.

Altay'ın kuruluş amacının ve hedeflerinin ne olduğuna baktığımızda bizi çok şaşırtacak bilgiler görüyoruz. Kültürlerimiz o kadar birleşmiş ki düşünün, milliyetçilik akımının öncü kulübü Altay'ın içerisinde Ermeni kökenli Apetyan kardeşler, Zakaryan, Zara ve Alman subayı Schmidt gibi isimler yer alıyordu. Ayrıştırılmıyorduk, paylaşmayı biliyorduk ve komşumuzu iyi tanıyorduk. 1916 yılında sözde soykırım haberleri çoktan İzmir'e ulaşmış ve şehrimize yerleştirilen yetimler bile olmuştu. Buna rağmen şehirde hiçbir olay yaşanmamıştı.

Geçmişte 2 Temmuz Madımak olaylarının yaşandığı bugünlerde böyle bir yazıyı kaleme almak istedim. Çünkü din kardeşi dediler, mezhebinden yaktılar. Komşu dediler, soyundan dolayı yaktılar. Biz ise insan diyoruz, vicdanı olan ve sadece "türkü" yakan...

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün