Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Gültekin Emre

10 Eylül 2019 Salı 08:56 Güncelleme : 10 Eylül 2019 Salı 08:56

Şiir coğrafyamızın üretken/ kendine özgü şiir dili olan Gültekin Emre, yılın dört ayını Ayvalık’ta, kalanını da 8 Şubat 1980’den bu yana yaşadığı Berlin’de geçiren bir şairimiz.
Yaklaşık 20 yıldır Ayvalık ikametgâhlıyız ya… Suat Çağlayan sormuştu bir gün: “Gültekin Emre’yi görüyor musun oralarda?”
Ben de merak etmiş Ayvalık Sanat Fabrikasındaki bir etkinlikte tanışmıştım kendisiyle. Onunla tanışınca Kidonya’yı da tanımış oldum. Kidonya, onun mimarlığını yaptığı bir kültür- sanat dergisi. Turgut Baygın’la birlikte çıkardığı… Gültekin Bey'i öğrenmişliğim Kidonya’dan…
Geçmiş sayıları okuyunca Ayvalık’ımı daha da iyi öğrenmiş oldum.
Resim yazıları olduğunu da Bedri Karayağmurlar’dan öğrenecektim sonraki günlerde.
Şeytanın Kahvesi’nde de mutfağa, yeme-içme günlükleriyle, olan ilgisini öğrenmiş oldum bir imza gününde. Bu konuyla ilgili kitabını Yiyelim, İçelim, Okuyalım, Yazalım (Oğlak Yay 2017) imzalatmış, o gece okumuştum hemen.
Gültekin Emre, Ayvalık kültür- sanat yaşamının öznelerinden. Öne çıkmayan ama önde olan…
Şu günlerde Yeniden Kidonya’yı çıkarıyor. Arif Buz, onun için şöyle dedi bir görüşmemizde: ‘’ Dergi çıkarmak onun için yarım saatlik iş.’’ Nasıl yani deyivermişim. ‘’ Valla, telefonla bitiriyor işi. Bir Ataol’a bir Cevat’a bir Haydar’a telefon açıyor, al sana Kidonya! ‘’ 
Şu sıralar, Yeniden Kidonya’nın ikinci sayısını hazırlamaktaymış.
Yeşille mavinin sürekli aşk yaşadığı Ayvalık’ta;  Sanat Fabrikasında, Arif’in atölyesinde, Şeytanın Kahvesi'nde ya da deniz kıyısındaki bir dost meclisinde karşılaşabilirsiniz onunla.
Geride bıraktığı yıllara gelince…  Ülkede yaşadığı sıkıntı ve yaşadığı burukluklar, korku iklimi nedeniyle 1956 yılından bu yana Almanya’da yaşayan abisinin yanına gidiyor, eşini ve üç buçuk yaşındaki oğlunu bırakarak… Ancak sekiz ay sonra onlara kavuşuyor.
Askerliğini yaptıktan sonra Sol Ve Onur Yayınlarında redaktör olarak çalışmışlığı, Yeni Ülke’ye Rusça’dan makaleler çevirmişliği ve Türkiye Yazıları’nda şiirlerinin yayımlanmışlığı onu mutlu etmiyordu. Yaşanan faşizan koşullar sonunda onu gurbetçi yapmıştı.
Dile kolay 30 yıl Alman Ortaokulunda öğretmenlik yapıyor. Tabii ki bir başka toplumun geleneklerini, tarihini, yaşam biçimini, iş dünyasını öğrenmek kolay olmuyor. Anadili farklı olan birileriyle birlikte yaşamanın zorluklarını yaşamıyor değil…
Türkiye’den gelen dergiler, gazeteler ve kitaplarla avunuyor hep. Şiire sığınarak ayakta kalmaya çalışıyor. Vatanındaki kaosu, korkuyu, siyasi baskıları, düzensizlikleri görmese de unutamıyor ki… Onlarla yaşıyor kilometrelerce  ötede. Yeni bir dil ve anlatım bulma da o günlerin/ o yılların ürünü … dergilerin, yeni basılan kitapların kendisini Gültekin Emre yaptığını söylerken hiç de haksız değil. Şiire sığınarak ayakta kalmak… Bunu başarıyor.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün