Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Değişim, gelişim dedikleri (1)

16 Temmuz 2019 Salı 07:33 Güncelleme : 16 Temmuz 2019 Salı 07:33

Kim bilir tüfek icat olduğunda insanoğlu nasıl bayram etti…
Taşla, sopayla avladıkları  etinden yararlandıkları hayvanları  tüfekle avlamanın kolaylığını yaşayınca kim bilir ne sevinç çığlıkları attılar…
Matbaa bulunduğunda nasıl da sevinmiştir insanoğlu kim bilir…
Düne kadar gidilemez, ulaşılamaz denilen uzayın derinliklerini keşfettikçe insanoğlu,  bilim insanları kim bilir mutluluktan ne yapmışlardır…
Uçağa binince, bilgisayarı kullanınca, beyaz perdede film izledikçe insanoğlunun sevinç çığlıkları attığını tahmin etmekte zorlanmıyorum.
Yenilik, hangi insanı mutluluktan uçurmaz ki…
Beynelmilel sözcüğünün ‘ beynelminel ‘ şeklinde yazıldığını biliyordum ben. Doğrusunu öğrenince takla atasım geldi. Belki de mahcup olmalıydım, bugüne dek yanlış biliyor olmam nedeniyle.
“Prezervatifin icadıyla insanoğlunun ne büyük bir sorunun üstesinden geldiğini düşünebiliyor musunuz? Düne kadar hayal bile edemeyeceğimiz kontak lenslerle, saç ekim- dikimiyle, mutluluk çubuğuyla  insanoğlunun kendine olan güveninin tavan yapabileceğini kim bilebilirdi ki… Paran varsa artık güzelsin/ sağlıklısın ve mutlusun!”
Darısı parası olmayanların başına!
İnşaatın beşinci katına ohlaya puflaya  harç taşımak yok artık. Vinçler var!
Sevgiline, annene babana, arkadaşına  üç günde ulaşan mektubun yerini artık şimdi e-postalar  görüyor. Hem de saniyesinde…  Özlemle beklemek devri bitti!
Evine uzak pazaryerine  kan ter içinde kalıp alışverişe gitme devri de bitti gibi. Adım başındaki AVM’ler, sokaktan geçen seyyar manavlar görüyor artık  bu işi. Yaşamımız kolaylaştı iyice…
Dolmuşa, otobüse  binerek  ulaştığımız ve çok zaman kaybettiğimiz yolculuklar metrolar sayesinde  kısaldı.
Siyasetçiler, ülkeyi ortaçağın karanlıklarına  götürme konusunda  yarışsalar da değişimin, gelişmenin önüne geçmek çok zor. Gazetelerin tirajı çok düşmüş olsa da, ekranlar karartılmış olsa da  sosyal  medya sayesinde  tek bir fısıltı insanları  bir anda bir araya toplamaya yetiyor.
Gelişimi durdurmaya çalışmak beyhude!
Daha düne kadar ve hâlâ bazı evlerde  duvarlarda resim  görülmüyorken şimdi İran sokaklarında ve caddelerinde kadınlar/ erkekler duvarlara resim yapıyorlar. Çıplak heykeli örtmeye çalışan fanatiklerin çabaları boşuna… Rodin, Leonardo Da Vinci, Rafael, Salvador Dali, Fikret Mualla, Monet, Osman Hamdi Bey yaşıyor ve yaşamaya devam edecek!
Resim ve heykel karşıtlarının düşmanlığı boşuna!
‘Kahkaha atan kadın iffetsizdir.’ Diyen örümcek kafalı siyasetçilerin hezeyanları boşuna!
Gülmek devrimci bir eylemdir oysa. Kadının gülmesi, kahkahayla gülmesi neresine batar ki bu  ortaçağ kafalı siyasetçinin?
Höpürse de köpürse de kadınlarımız gülecek. Kahkahalar atacak! Önüne geçilmez bunun… (Devam edecek)

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün