;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Ayvalık'taki Keçeci Fizik Profesörü

15 Mart 2019 Cuma 10:08 Güncelleme : 15 Mart 2019 Cuma 10:08

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümünü bitirmiş Işık Karabay. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde göreve başlamış. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nde doktora yaptıktan sonra üniversite kadrosuna alınmış ve sonunda profesörlüğe kadar yükselmiş. Bu arada müziği de ihmal etmemiş, Klasik Türk Müziği eğitimi almış. Fizik ve müzik, hayatının iki vazgeçilmezi olmuş.

Eşi Frank ile yolu bir gün Ayvalık'a düşen fizik profesörü Işık Karabay Altenburg, tarihi dokusu ve doğası nedeniyle 2014 yılından bu yana bir Ayvalık tutkunu.

Doktora tezinin konusu 'Amorf Silisyum Güneş Pillerinin Yapısal Optik, Elektrik Özellikleri ve Optimizasyonu' olan Işık Karabay, bugüne değin yüzlerce, belki de binlerce öğrenci yetiştirmiş. Hayatı hep laboratuvar ortamında geçmiş. Deneysel fizik çalışmalarından başını kaldıramamış.

Ayvalık'a yerleştiği günlerde kendini mutfağa vermiş, pişirip pişirip eşe dosta yemek dağıtmış. Buna da doymuş ve kendine yeni bir iş aramaya başlamış. Halk Eğitim Merkezi'ndeki keçe kurslarına katılmış. Orada yün ve keçe ile tanışmış. Keçe denilen şeyin ne olduğuna gelince... Sağlam, sert, kalın, su geçirmez bir kumaş. Islak ve kuru oluyor keçe. Işık Hoca, ıslak olanı tercih etmiş. Yaptığı işte has koyun yününü kullanıyor. Onu da Konya'da Mevlana fesleri üreten birinden alıyormuş. Kumaşların boyalarını da kendisi hazırlamakta. Sık kullandığı tekniklerden biri, doğanın bizim göremediğimiz, kuantum boyutundaki zenginliğinden/ güzelliğinden yararlanarak kumaş yüzeyine bitkilerin- yaprakların form ve renklerinin aktarıldığı ecoprint. Işık Hoca, en çok okaliptüs ve akçaağaç ile çalışıyor. Cevizin muhteşem desenler verdiğini söylüyor. Nuno Felt tekniği ise  kumaşla birlikte yapılan bir çalışma. Kumaşın üzerine ince bir keçe tabakası atarak yapılan bir çalışmaya verilen isim.

Fizikçi profesör, keçenin de profesörü olmaya aday gibi... İpek şifon üzerine incecik bir keçe döşeyerek farklı bir ürün ortaya çıkarıyor.

Kimileri şiir yazar, kimileri söyler. Kimileri de resim yapar. Hoca da 'giyilebilir sanat' adı altında elbiseler, şallar, yelekler üretiyor Kech Evi adını verdiği atölyesinde. Bir de keçe kaplı sabunları var. Siz ona keçeli kese de diyebilirsiniz. Hem sabunlanıyorsunuz hem de keçeyle masaj yapıyorsunuz kendinize.

2018 yılının Ocak ayından bu yana da sürdürüyor çalışmalarını. Günde 5 saat saatini bu işe ayırıyor. Sonra da Klasik Türk Müziği Korosunda müzik çalışmalarını sürdürüyor. Konserler veriyorlar. Son iki yıldır da ud dersi alıyor. Işık Hoca, öğrenme öğrencisi. Askeri pilotluktan emekli olan eşi Frank'tan da yelkenciliği öğrenmiş. Kaptanlık brövesi almış bile. Şaka maka 10 yıllık yelkenci. Emekli olunca demek ki sadece oturulup yatılmıyormuş dedirten bir emekli. Belediyenin çıkardığı Ayda Bir Ayvalık Dergisi'nde haber olduktan sonra da iyice dikkat çeker olmuş hocamız. Kayseri'de doğmuş ama artık bir Ayvalık kızı olmuş o!

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün