Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Aydın Şimşek

18 Aralık 2018 Salı 08:44 Güncelleme : 18 Aralık 2018 Salı 08:44

 

 İyi romancı ya da iyi şair mi yoksa iyi bir öykücü mü bildiğim yok ama çalışkan bir edebiyatçı olduğuna kuşku yok.

Adını Ankara'dan bildiğim bir şair. Yayıncılık yapan, yazarlık atölyesi işleten ve edebiyat dergisi çıkaran bir çalışkan adam!

Ona olan sevgim / ilgim bir cümlesiyle başladı. ''İzmir'in okumaz yazarları'' diye başlayan cümlesiyle...

Yazar olduğunu söylemeyen biri olduğum için alınmama gerek yoktu. Yazar olsaydım, beni anlatıyor galiba diyebilirdim pekala. Çünkü düzenli ve çok okuyan biri olmadığımı biliyorum. Ben sadece bir edebiyatseverim. Yazmaya ilgi duyan, yazmayı çok seven...

O cümleden sonra düşünür oldum. Gerçekten doğru bir tanımlama mı bu?

Çevremdekileri göz önüne getirdim. Avram, Mehmet, Aydoğan, Salim... Çok okuduklarını bildiğim arkadaşlar yani. Daha başkalarını da...

Merak edip her İzmirli yazarın kitabını okusam ya da onlarla uzun uzadıya konuşsam mı acaba...

Bunun bana ne yararı olacak ki... Aydın Şimşek böyle diyorsa, doğrudur herhalde. Anlatım bozukluğu olan, dilbilgisi yanlışları yapan kişi hakkında bir yorum yapabilirim ama... Gördüğüm bir gerçeklik şu ki, böylesi yanlışları olan arkadaşlar var çevremde. Maalesef!

Bu, dilbilgisi kurallarını bilmek ve çok okumakla aşılabilen bir konu. Her yazanın, Türkçe öğretmeni gibi Türkçeye hâkim olması da kolay değil ama. Yanlışı yalnış, mütevaziyi mütevazi, sentezi öztürkçeye çevirirken karşılığını bileşim diye yazan da az değil...

Aydın Şimşek, İzmir için bir kazanç bence. Uzun yıllardır yaratıcı yazarlık dersleri veriyor. Kuramsal ve uygulamalı... Yazar yetiştirme gibi bir iddiası da yok. Yazma meraklısı kişilerde bir yüreklendirme ve onların önünü açma... Derdi bu! Bu çalışmalarda bir başka yazarın yazdıklarından yararlanmayı olmazsa olmaz biliyor. Yazar yetiştirme iddiası olmasa da iyi okur / iyi okurlar yetiştirdiğinin de ayrımında. Atölyelerin, yazma serüvenine emek verecek olanların önünü açtığını söylüyor.

Şimşek, 'Yazma Yaratma ve Okuma Cesareti ' adlı kitabında kırk yılda yaşadığı deneyimleri ve büyük yazarların yazma eylemiyle ilgili görüşlerini/ düşüncelerini anlatıyor okura. ''Her yazar, kendisinden önce yazılanlarla birlikte kendisidir ve kendisiyle birlikte gelecekteki yazarlardır. '' derken okuru ya da atölye öğrencisini uyarıyor. Gibi.

Yazandan yazar olmaya doğru giden yolda, yazar adayına önerileri sıralıyor bir bir. Uyarıcı cümleleriyle de dikkat çekiyor. Örneğin diyorki: ''Unutmaki senden önce söylenmişlerin bir tekrarısın. Oradan çıkabilmek için orada çok uzun süre kalmak zorunda olduğunu er geç anlayacaksın. Hiçbir zaman yazar olamayacaksın, olsan olsan yazan birisisin. ''

Dergi çıkarıyor, öykü- roman dosyaları basıyor, yazarlık atölyesi işletiyor, kitap fuarlarına yetişiyor. Hiç durmuyor. Koşuşturup duruyor.

1980'den bu yana Virgül, Varlık, Defter, Fanatik, Damar, Argos, Edebiyat Eleştiri, Agora, Bilim Ve Ütopya, Kum, Sanat Olayı, Papirüs, Cumhuriyet Kitap Eki, Radikal Kitap Eki'nde yazıları ve şiirleri yayımlanan Şimşek, Damar Dergisi Emek Ödülü, Eskişehir Sanat Günleri Onur Sanatçısı, Buyaz Derneği Onur Ödülü, İnsan Hakları Derneği Onur Ödülü sahibi.

Roman ve araştırma-inceleme türünde yazdığı kitaplarla çalışkanlığını sürdürüyor.

İyi ki İzmir'e geldin Aydın Şimşek!

Geldik yazının sonuna...

Yatağımın başucunda hep bir kalem ve kağıt bulundururum. Ne zaman geldiği/ geleceği belli olmayan şimşek çakmaları gibi parlayan/ kaybolan sözler ve düşünceler için... O şimşek çaktığında hemen ışığı yakar not alırım. Eşimin, ''Gene ne oluyor!'' şeklindeki sözlerini duymazdan gelerek. Çünkü biliyorum ki, o şimşek çakmaları bir daha aynı şekilde çıkmayacak karşıma.

''Uykuya kıyın ve bunları not edin. Sakın sabaha bırakmayın. Sabah, büyü bozulmuş olacaktır.'' diyor Aydın Şimşek.

Seni dinlemez miyim hiç!

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün