Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Şirince'nin isyan çığlığı

5 Ağustos 2019 Pazartesi 07:31 Güncelleme : 5 Ağustos 2019 Pazartesi 07:31

İzmir'in tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü turistik ilçesi Selçuk'ta çevre tehdit altına girdi. Torbalılı işadamı Rüçhan Abaylı'nın, Selçuk'un Belevi ve Şirince mahalleleri arasındaki bölgede mermer ocağı işletmek için yaptığı başvuru Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından kabul edildi. Maden İşleri Genel Müdürlüğü, birbirine bitişik olan, her biri 99 hektarlık üç saha için işletme ruhsatı verdi. Maden sahası Şirince'ye 3200 metre, Belevi'ne 2500 metre mesafede tanımlandı. Toplam 297 hektar alanda faaliyet göstermek isteyen şirket için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED olumlu raporu verdi. Bakanlığın raporunda, mermer ocağına tam 546 yıl ömür biçildi. Diğer yandan, mermer ocağı sahasının doğusu ve bitişiğinde jeotermal enerji santrali kurulması için iki kuyuda sondaj çalışması yapılmasına da onay verildi.
Bu alan, 1/100.000 ölçekli planda tarım arazisi ve orman olarak tanımlanıyor. Bölgede orman, şeftali bahçeleri, zeytin ağaçları ve tarlalar yer alıyor. Uzmanlar, mermer ocağı faaliyete geçtikten sonra su kaynaklarının yok olacağını, ağaçların kuruyacağını, ocaktan yayılacak toz ve tükenecek yer altı suları nedeni ile tarım üretiminin yok olacağını belirtiyor. Tesislerin halk sağlığını olumsuz etkileyeceği, en büyük zararı, sahaya en yakın noktada bulunan Aziz Nesin Matematik Köyü öğrencilerinin göreceği vurgulanıyor.
Bu büyük tehdit karşısında endişeye kapılan tüm yöre sakinleri hemen harekete geçti. En başta da Selçuk'un cesur yürekli, aynı zamanda iyi bir hukukçu olan genç belediye başkanı Filiz Ceritoğlu Şengel... Selçuklular, doğayı ve yaşam hakkını savunmak için Şengel'in yanında tek yürek oldu.  Şengel; “Her türlü desteğe hazırım. Tek yürek hareket edeceğiz. Oy birliği ile Şirince'ye mermer ocağı yaptırmama kararlılığındayız” diyor. 
Selçuk Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Gonca Erdem, JES ve mermer ocağının çevreyi, tarımı, halk sağlığını ve tüm canlıların yaşamını olumsuz etkileyeceğini bilimsel açıklamalar ve somut örnekler vererek anlattı. Hukuki mücadeleyi üstlenen ünlü çevre avukatı Şehrazat Mercan da, ruhsatların üstün kamu yararı gözetilmeden verildiğini ve hukuka aykırı olduğunu ifade etti. 
Toplantıda, ilk olarak sosyal medya üzerinden kampanya başlatılması için acil eylem planı oluşturulması kararı çıktı. İmza kampanyası başlatıldı. Selçuk halkının tüm temsilcileri, eğer ruhsatlar iptal edilmezse bir yandan demokratik direniş haklarını kullanarak protesto eylemleri yapmak, diğer yandan da hukuk mücadelesi vermek için karar aldı.
Bu haklı isyana Selçuk'un komşu ilçeleri de sessiz kalmadı. Destek mesajları ard arda geliyor. Başkan Tunç Soyer de, “Selçuk'un yanındayım” dedi, İzmir'in CHP'li vekilleri de...
Peki, tarihi, turistik ve tarım cenneti bir bölgede mermer ocağı açmasına izin verilen Rüçhan Abaylı cephesinde durum nedir?
AK Parti'ye yakınlığı ile bilinen Abaylı, iş alanındaki faaliyetlerine Torbalı'da devam ediyor. Torbalı'da müteahhitlik yapan Abaylı'nın, Selçuklular tarafından topyekün başlatılan çevre mücadelesine karşı nasıl bir tavır sergileyeceği merak konusu...
Ayrıca Selçuk halkının Rüçhan Abaylı'ya yönelik ortak soruları var... 
Bu soruları ve yaşanan tüm gelişmeleri bir sonraki yazımda tüm kamuoyu ile paylaşacağım.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün