Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

MENDERES'İ ALAN PARTİ İZMİR'İ ALIR

6 Kasım 2018 Salı 08:47 Güncelleme : 6 Kasım 2018 Salı 11:30

Yapılacak yerel seçimlerde İzmir’in belediyelerinde hangi partilerin bayrağı dalgalanacak? Sorunun cevabı partilerin stratejilerinde saklı. CHP'nin önceliği; İzmir kalesinde açılan 8 gediği, kaybettiği 8 ilçe belediyesini geriye almak. AK Parti ise, yeni ilçeler kazanarak Büyükşehir belediyesi hedefine ulaşmak istiyor. İki parti içinde stratejik öneme haiz olan içe MENDERES...

Yapılan son anketlerin kulislere olan yansımasına göre iki partinin oyları birbirine çok yakın, yerel seçim adeta bıçak sırtında. 2014’de seçilen AK Parti Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, makamında gücüyle kişisel oy potansiyeline sahibi oldu. Başkan Soylu; Oğlananası eski Belediye Başkanı CHP meclis üyesi Halil Taşkıran’ı partisine aldı ve Başkan Yardımcılığı görevi verdi. CHP eski belediye meclis üyesi Mehmet Sinan’ı AK Partiden meclis üyesi yaptı. CHP eski ilçe Kadın Kolları Başkanı Neşe Doğrusöz Eker’i parti yönetimine alarak, CHP’ye ilçede tam bir yaprak dökümü yaşattı. AK Parti Menderes Belediye Başkanı ve muhtemel Aday Adayı Bülent Soylu yola birlikte çıktıkları ama süreç içerisinde ekip dışında kalanlarla problem yaşayabilir.

İş ve kişisel yaşamı takdir toplayan Menderes Ordulular Derneği Başkanı Süleyman Artcı Başkan Soylu’dan kopan ekibinde desteğini alarak AK Parti'den Belediye Başkan Aday Adayı olacak gibi görünüyor.

Menderes’in sevilen simalarından Ümit Onaç, Hasan Kabancı ve Mustafa Beşer’in adı konuşulurken, AK Parti İl eski Kadın Kolları Başkanı Gözde Keskin’in de Aday Adayı olabileceği dillendiriliyor.

Uzun süredir elinde bulundurduğu Menderes Belediyesi’ni kaybeden CHP ilçe örgütü beklenen performansı göstermekte zorlandı. Başkan Soylu’ya karşı CHP’li belediye meclis üyelerinden ciddi bir muhalefet sesi yükselmedi veya basına yansımadı.

CHP’de belediye başkan aday adaylığı için 10 başvuru oldu. Seçim kazanabilecek ağır topların yer aldığı isimlerin arasında çıkabilecek kavga veya en ufak kıvılcım yine seçim kaybettirebilecek kadar derin izler bırakabilir.

***

Menderes’in üç dönem başkanlığını yapan Ergun Özgün il ve ilçe başkanlığının almak istemediği başvuru dosyasını Genel Merkez baskısıyla aldırdı. Sahada ağırlığını hissettirmeye başladı. Üstü kapalı Pala ve belediye meclis üyelerini hedef alan cümleler kuruyor. Özgün’ün 2014’deki Bağımsız adaylığını silecek adımları atması gerekiyor.

***

2014 seçiminde CHP’nin kaybeden adayı Ahmet Pala Muharrem İnce lehine imza vermesine rağmen İlçe başkanlığından istifa ederek aday adayı oldu. Eski başkan Özgün’ün genel merkez hamlesine bazı muhtarları Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile kendi lehine görüştürerek karşılık verdi. Söyledikleri ile söylemek istedikleri arasında ciddi fark var. Menderes’i bilen danışmana ve seçmene dokunmasına ihtiyacı var.

***

 CHP’nin toplumun tamamına hitap eden, halkçı, herkesin kabul ettiği, herkesin olumlu baktığı kriterine sahip, sağ seçmen ve kişisel oyu yüksek Menderes ilçesinde tek kadın başvurusunu muhtarların ve sivil toplum kuruluşlarının referansıyla Zerrin Ak yaptı. Düzenlediği sosyal etkinlikleri, yardımseverliği ve hitabetiyle gönüllere giren, kadınların rol model aldığı Zerrin Ak CHP listesinde önemli yer tutabilecek güçlü bir isim.

***

Kapanan Görece Belde Belediyesi eski Başkanı, Demokrat Parti'den 2009’de girdiği seçimlerde 1994 oyla  % 6 orana ulaşan CHP’nin Büyükşehir meclis üyesi Mustafa Öztürk göçmenlerin ilgi gösterdiği aday adayı. Kendine çok güveniyor ve son dönemdeki sert eleştirileriyle dikkat çekiyor.

***

Bir inşaat şirketinin yönetim kurulu başkanı olan Mehmet Gürbüz de Menderes’e hizmet için yola çıktı. Tanıtım çalışmalarına büyük önem veren Gürbüz, Menderes’in çehresini değiştirecek bilgi birikimine sahip. Menderes’i atıl bir ilçe konumundan kurtarmak için aday olmak istiyor. Gürbüz'ün ekibinde ve arkasında dimdik duran yeğeni Dönüş Gürbüz ise CHP'de etkin bir isim... 

***

Halk Eğitim’de çalışan ve 2 yıldır Menderes’te oturan Haydar Topaç yola erken çıktı. Aday adaylarını etrafında toplanmaya davet etti. Partililerin gönlünü alacak sözleri peş peşe sıralıyor. Menderes’te sağ partilerden de oy alabilecek stratejiler geliştirmek zorunda.

**

İnşaatçı Belediye Meclis Üyesi Mustafa Kayalar dosya veren genç bir isim. Bir ara Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eski adaya alternatif olarak düşündüğü isim olarak dillendirilmişti. İbrahim Kara, Çağrı Çiftçi ve Erdinç Özdalak da diğer aday adaylarının ismi.

Menderes'te son durum böyle... Bu ilçeyi kazanacak partinin İzmir'i kazanmasından doğalı yok...

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün