Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İzmir'i CHP'ye kale yapan kadınlar aday gösterilecek mi?

26 Kasım 2018 Pazartesi 08:43 Güncelleme : 26 Kasım 2018 Pazartesi 08:51


24 Haziran’da yaşanan kadın aday tartışmalarının bir benzerinin bu yerel seçimler öncesinde yaşanmaması için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bazı bölgelerde herkesin ve her kesiminin oylarını alabilecek güçlü kadın adayların çıkarılmasını istiyor. Kılıçdaroğlu’nun en fazla kadın aday göstermek istediği bölgelerin başında ise İzmir’in kaybedilen 8 ilçesi geliyor. Genel Başkanın bu isteğini Ankara’da kulis yapan erkek aday adayları ciddi anlamda hissediyor.

CHP’NİN CESUR YÜREK KADINLARI

CHP’nin kaybettiği 8 ilçedeki kadın aday başvurusunu inceledim. Kaybedilen 5 ilçede kadının adı yok. Kadın aday adayı başvurusu maalesef hiç yapılmamış.  Aliağa: Ulviye Öztürk, Menderes: Zerrin Ak, Selçuk: Sevcan Yörük ve Filiz Ceritoğlu Şengel kadın aday adayları olurken hiç kadın başvurusunun olmadığı ilçeler ise Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Ödemiş ve Torbalı. Ulviye Öztürk, Zerrin Ak, Sevcan Yörük ve Filiz Şengel bence şimdiden Genel Merkez davetini ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun takdirini kazanmış durumdalar.

ATATÜRK KADAR KADINA ÖNEM VERİN

Atatürk’ün kurduğu partide, kuruluşun ve kurtuluşun kenti İzmir’den Belediye başkan aday adaylıkları için kadınların çekimser kaldığını görüyorum. Cumhuriyet Halk Partisi’nde belediye başkanlığı aday adaylığı için İzmir’de dosya teslim eden 337 isimden sadece 31’inin kadın aday adayı olması içimi acıtıyor. Tüm aday adayları içinde kadın başvurusunun yaklaşık yüzde ona tekabül etmesi İzmir’de CHP’ye seçimi kazandıran demokrat kadınları da ziyadesiyle üzüyor.

İşte CHP’nin kadın adaylarından aklıma gelenler ve kamuoyuna yansıyanlar…

Büyükşehir: İzmir eski Milletvekili Dr. Canan Arıtman…

Konak: Sema Pekdaş… Şu anki Belediye Başkanı ve yeniden aday… Safiye Zengin…

Urla: Sibel Uyar… Şu anki Belediye Başkanı ve yeniden aday…  CHP Kadın Kolları eski İl Başkanı Nurşen Balcı… Şehrazat Mercan…

Bayraklı: Pınar Susmuş, Hatice Tatlı, Songül Gök, Gamze Gül Çamur…

Buca: Aysun Önal Uyar, Ayten Karadağ…

Balçova: Banu Gençkan…

Narlıdere: Ezgi Deniz Urunga…

Çiğli: Tülin Koç, Semra Aksu…

Çeşme: Nükhet Akyıldız, Nilüfer Etkin…

Karşıyaka:  Nilüfer Bakoğlu…

Güzelbahçe: Nilay Kökkılınç, Sibel Parmaksız…

Foça: Saniye Bora Fıçı…

HADİ YEREL SEÇİM ÖNCESİ HATIRLAYIN

25 Kasım, "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü" bu günde ve bu haftada gündemi takip eden kişi ve kuruluşlar onlarca açıklama yaptılar. “Kadına yönelik her türlü şiddete karşıyız. Kadınların yer almadığı alanlarda toplumsal başarıdan söz etmek mümkün değildir, aile kurumunun temel taşı, değerlerimizin temsilcisi olan kadınlarımız ve annelerimiz daima özverinin, sevginin temel kaynağını oluştururlar. Kadınlarımızın iyi şartlara kavuşması demek, toplumumuzun çağdaş uygarlıklar seviyesine ulaşması anlamına gelmektedir. Bizler, kadınlarımızı senenin sadece bir gününde değil her gününde hatırlayarak onlara gereken hassasiyeti göstermeliyiz” dediler. Hadi; samimiyseniz yerel seçim öncesi Belediye başkanlıkları için kadınları bir hatırlayıverin.

KADINLAR İÇİN DEMOKRATİK ANKET ŞART

Siyasetin ağır çarkları arasında kadınların ezilmesi ve öğütülmesi kadınlara karşı yapılan siyasi bir şiddettir. Siyasi partiler yaptırdıkları anketlerde mutlaka

A)-Kadın bir Belediye Başkan Adayı görmek istermisiniz?

B)-Kadın Belediye Başkan Adayı olarak kimi görmek istersiniz?

Sorularını koydurmalıdırlar.

Kadın Aday koyma konusunda samimi olan partilerin genel merkezleri il ve ilçe başkanlıklarından kadın başvurusu yapan aday adayları arasından sadece kadınların yer aldığı bir çalışmayı ve bir ismi mutlaka istemelidir.

Aksi halde Kadınlar siyasetin öznesi değil nesnesi olur. Erkek siyasetçiler samimiyetsizlikleri nedeni ile annelerinin, eşlerinin, kız kardeşlerinin ve kız çocuklarının yüzüne bakmakta zorlanırlar!

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün