;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Cevat Durak'ın gözyaşları

4 Nisan 2013 Perşembe 00:00 Güncelleme : 4 Nisan 2013 Perşembe 00:00

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, görevdeki 9. yılını dün gerçekleştirdiği açılışlı basın toplantısı ile değerlendirdi.¶

Bostanlı'daki Suat Taşer Açık Hava Tiyatrosu'nu yeniden dizayn ederek hizmete açan ve 9 yıllık icraatlarını da burada anlatan Durak'ı uzun zamandan sonra ilk kez bu kadar rahat ve kendinden emin gördüm.

Sosyal medyada hakkında çıkan eleştiriler yüzünden sıkıntılı günler geçiren Başkan Durak, 9 yıllık icraatlarını anlatırken bir nevi bu eleştirilere yanıt verdi.

Karşıyaka Belediyesi'nin icraatlarının anlatıldığı tanıtım filmi de farklıydı.

Tanıtım filminde Başkan Durak, Karşıyakalılara yazdığı mektupla, nasıl bir Karşıyaka devraldığını, bugüne kadar neler yaptıklarını ve neler yapacaklarını görsel olarak sundu.

Tanıtım filmini Başkan Durak'ın kendisi seslendirmesi de bir başka dikkat çekici farklılıktı.

“İşimiz çok zordu, bunu biliyorduk” diye söze başlayan Durak, 9 yılda merkezi iktidarın baskısını her daim üzerlerinde hissettiklerini üzerine basa basa vurguladı.

Tüm bu baskılara ve engellemelere rağmen 9 yılda 550 milyon liralık yatırım yaptıklarını ve 300'ün üzerindeki projeyi hayata geçirdiklerini göğsünü gere gere gururla söyledi.

Başkan'ın çocuklara, öğrencilere, gençlere, yaşlılalara, kısacası 7'den 70'e tüm Karşıyakalılara verdiği hizmetleri anlatan tanıtım filmi, Suat Taşer Tiyatrosu'nu dolduran vatandaşlar tarafından sık sık alkışlarla kesildi.

Bu bir başkan için en büyük onur ve gururdan başka bir şey olamaz.

Cumhuriyete, Atatürk'e olan bağlılığın yılmaz kalesi Karşıyaka'daki mitinglerin, yürüyüşlerin ve gösterilerin öncüsü Cevat Durak, tanıtım filminin sonunda yine alkışlar arasında ve gözyaşlarıyla çıktı sahneye...

Dokuz onurlu yılın hesabını vermek için sahneye yürürken, gözyaşlarına hâkim olamadı.

Ben, ilk kez seçmeni tarafından dakikalarca alkışlanan bir belediye başkanının sevinç ve mutluluk gözyaşlarına tanık oldum.

Aslında Karşıyaka'daki bu onura ve coşkuya CHP İzmir İl Başkanı sayın Ali Engin ile diğer metropol ilçe belediye başkanlarının da ortak olmasını isterdim.

Sayın Ali Engin için protokolde ayrılan koltuk boştu.

Yerine yardımcıları katılmıştı.

Dikkat çeken bu durum, gazetemizin Genel Koordinatörü Eyüphan Gündoğdu tarafından da Başkan Durak'a soru olarak yöneltildi.

Başkan Durak, Ali Engin'in program yoğunluğundan dolayı katılamadığını söylese de verdiği kısa cevapla (gelse de canı sağ olsun, gelmese de) der gibiydi.

Diyorum ki; Sayın Ali Engin ve sayın Aziz Kocaoğlu başta olmak üzere metropol ilçe belediye başkanları Karşıyaka'da, Cevat Durak'ın yanında yer alsaydı ortaya nasıl bir tablo çıkardı?

CHP bir kez daha İzmir'de, Karşıyaka'da gücünü dosta düşmana göstermez miydi?

Seçim dönemine girdiğimiz şu günlerde herhalde Karşıyaka'da yer yerinden oynardı.

İşte CHP'nin İzmir'de tek eksiği bu...

Birlik ve beraberlik yok...

Başarısını gururla sergileyen bir başkanın yanında yoksanız acaba ne zaman nerede olacaksınız?

Tüm bunların farkında olan Başkan Durak, 2014 için (yeniden varım) dedi. Hatta daha da ileriye giderek, (2023'e kadar buradayız) dedi.

Başkan Durak, toplantının ardından Bostanlı'daki Gondol Parkı'nı gezdirdi bizlere...

Müthiş bir tesis olmuş... Kendimi bir Avrupa şehrinde sandım...

Gerçekten Karşıyakalılar çok şanslı...

Cevat Durak boşuna söylemiyor demek ki “Bir sevdadır Karşıyaka” diye...

Sayın Durak'ı bir kez daha kutluyorum, inşallah böyle başkanlar İzmir'in her ilçesine nasip olur.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün