Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Çamur at, izi kalsın

17 Nisan 2019 Çarşamba 07:00 Güncelleme : 17 Nisan 2019 Çarşamba 07:00

Bugünkü köşe yazımda sizlere proje adamı lakaplı bürokratlardan; Cengiz Kuçhan’dan bahsetmek istiyorum. İnternet arama motoruna Cengiz Kuçhan diye yazdığımda, onun Cumhuriyet Halk Partisi'nden 2011 yılında Milletvekili Aday Adayı, 2014 yılında Belediye Başkan Aday Adayı olduğu döneme ilişkin projelerine ulaşabilir miyim diye baktım. Proje adamını göreyim derken (AK Partili Sakarya Karasu Belediyesi'ne CHP’li Başkan Yardımcısı) yazısını gördüm. Biraz okudum, inceledim. Sakarya gazetelerinde onlarca Cengiz Kuçhan haberi yapılmıştı. Benim tanıdığım Cengiz Bey ile Sakarya yerel gazetelerinde yazan Cengiz Bey aynı kişi olamaz dedim. Neredeyse CHP’li olmasından dolayı bir linç kampanyası başlatılmış gibiydi. Bu haber içerikleri ile ilgili Cengiz Kuçhan’ı aramaya karar verdim.

Kendisine bazı sorular yönelttim; “Hayırdır Başkan; Sakarya gazeteleri senden, CHP’li olmandan ve 45 milyonluk bir ihaleyi yapmandan dolayı sert eleştirilerde bulunmuşlar düşüncen nedir?”  

Bana verdiği cevapta; haberlerin bir çoğunun sadece Karasu ilçesinde yayın yapan bir internet gazetesi tarafından servis edildiğini, konu ile ilgili CİMER, BİMER ve AKİM gibi şikayet mercilerine organize bir şekilde yüzlerce şikayette bulunulduğunu, AK Partili İlçe Başkanı dahil, AK Partili milletvekillerinin dahi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı'na şikayette bulunulduğunu söyledi. Kuçhan, İller Bankası'ndan 45 milyon tutarında 120 ay vadeli kredi alınmasından dolayı büyük bir saldırı ile karşı karşıya kaldığını, aslında konunun özünün Sakarya Karasu’da 2015 yılının Ekim ayında meydana gelen sel felaketi ile bağlantılı olduğunu, Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu ile olan tanışıklığından dolayı 2013 ve 2014 yıllarında Karasu Belediyesi'ne çöpten elektrik üretilecek santral projesi için resmi görevlendirme ile gittiğini, sonrasında sel felaketi sebebiyle Belediye Başkanının Gaziemir Belediye Başkanlığı’na talebi sonrasında Başkan Yardımcısı olarak 2015 yılında Karasu Belediye Başkanlığına 2 yıllık geçici görev ile geçtiğini, Ekim ayında yaşanan felaket sonrasında ihalenin ihtiyacının ortaya çıkması üzerine kentin tamamında kullanılmak üzere hazır olan projeler üzerinden acil kredi talebi için İller Bankası'ndan kredi başvurusunda bulunulduğunu, proje aşmalarını kendisinin takip ettiğini ve büyük bir başarı gösterildiğini, 45 milyon TL civarında kredi onayı alındığını, Karasu ilçesinin sokaklarına yaklaşık 21 km yağmur suyu tahliye kanalları yapıldığını, bunların kılçık denen ara arterler ile yaklaşık 100 km.'ye tekabül ettiğini söyledi. Bunun yanı sıra bürokratik bir hamle ve akıl oyunu ile 4 adet tam teşekküllü semt sahası (Amatör spor kulüplerine tahsisli) parklar, aydınlatma ve yol yapım işlerinin yapıldığını kavganın da bundan sonra başladığını söyledi. İhale ile ilgili Karasu Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldığını, Ağır Ceza Mahkemesi'ne konunun taşındığını, Ağır Ceza Mahkemesi'nin suç unsurlarının ve delillerin olmaması sebebiyle davanın ağır cezalık suçlar vasfında olmadığını ve mahkemesine iadesine karar verdiğini söyleyen Cengiz Kuçhan; davanın “Yaşar Ne Yaşar, Ne Yaşamaz” konusuna döndüğünü, yargılamanın devam ettiğini, beraat edeceklerine kesin gözüyle baktığını “Ben sadece bana verilen görevi yaptım, doğru yerde, doğru zamanda projeyi İller Bankası'na sundum, peşini bırakmadım ve başardım, halen Karasu’da metrekareye, afet yaşanan 2015 yılındakinden daha fazla, yağmur yağmasına rağmen, bugüne kadar tek bir sel olayı yaşanmadığını, bunun da kendisi için yeterli olduğunu, projeyi başardıklarının kanıtının bu olduğunu belirtti.

Uzun yıllardır takip ettiğim Cengiz Bey; gerçekten Türkiye’de konusunda uzman olan ender bürokratlar içerisindedir. AK Parti'den aday adayı olmaya çalışan bir çok bürokrata rağmen, kendisi tam tersi CHP’den Aday Adayı olmuş, benim deyimim ile kendisini ateşe atmıştır. Aklımda kalan bazı projeleri halen gündemde... 2011 ve 2014 yıllarında açıkladığı GENÇ OKUL PROJESİ, SAĞLIK KÖYÜ PROJESİ, ÇÖPTEN ELEKTRİK ELDE EDİLMESİ İLE İLGİLİ PROJESİ, PARKLARIN AVRUPA STANDARTLARINDA AYDINLATILMASI VE GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI PROJESİ bunlardan bazıları...

Bana göre Cengiz Kuçhan doğru duvardır ve doğru duvar yıkılmaz. Sakarya’daki AK Partili organizasyona rağmen kendisi başarılı bir bürokrattır. Yazılanlara sadece gülerek baktığını, kale bile almadığını, bir devlet memurunun eğer yargılanıp şikayet ediliyorsa doğru yolda olduğunu ve görevini yaptığını, yargılanmayan ve şikayet edilmeyen memurun imzadan imtina eden iş yapmayan memur olduğunu bana hatırlattığı için kendisine teşekkür ederim. Gaziemir Belediyesi'nin ilk beş yılında yaptığı projelere damgasını vuran, AB, İl Bank, Dünya Bankası, Avrupa İmar Bankası ve Kalkınma Ajansları'ndan krediler sağlayan böyle bir bürokratın kötülenmesine gönlüm razı olmadığı için köşe yazımda kendisine söz hakkı verdim. Hayatında başarılar dilerim güzel insan...

  

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün