Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Büyükşehir’de sahte Buğra Gökçe alarmı!

13 Ekim 2015 Salı 00:00 Güncelleme : 13 Ekim 2015 Salı 00:00

Kendisini İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe olarak tanıtan kişi, Başkan Aziz Kocaoğlu’nun selamını ileterek 532-603 04 46 numaralı cep telefonu hattından aradığı İzmir’in tanınmış işadamları, müteahhitleri ve CEO'larından 10 bin ile 80 bin euro arasında ilik nakli için bağış adı altında para istedi. Olayı kısa sürede öğrenen Buğra Gökçe ve Büyükşehir yetkilileri savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İzmir’de büyük bir vurgun olayının son anda önüne geçildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun şehir planlamasında en etkin isimlerinden olan Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe’nin adını kullanan bir kişi, İzmir’in ünlü işadamları ve sanayicilerini dolandırmaya kalkıştı. Buğra Bey ve Aziz Bey’in adını duyan işadamları önce parayı vermek istedi ama gerçek kısa sürede ortaya çıktı. Telefonda aradığı işadamlarına kendisini Buğra Gökçe olarak tanıtan, hatta 532-603 04 46 numaralı cep telefonunu vermekten dahi çekinmeyen dolandırıcının son kurbanı, benim de çok yakın dostum olan adı bende saklı bir işadamı ve müteahitti.

Dün sabah söz konusu müteahhit dostumu, cep telefonu yerine şantiye numarasından arayan dolandırıcı, telefonda söze “Selamın aleyküm” diyerek başlıyor ve ardından direkt konuya giriyor. Kendisini Buğra Gökçe olarak tanıtan dolandırıcı, ilik nakli olması gereken bir hasta için düzenlenen yardım kampanyasına Büyükşehir olarak dışarıdan destek verdiklerini, Aziz Kocaoğlu’nun da konuyla yakından ilgilendiğini ve bu nedenle Aziz Bey ile yakın olan kişilerden 10 bin ile 80 bin Euro arasında özel yardım beklediklerini iletti.

Dolandırıcının cep telefonundan ve özel kalem aracılığı ile değil de kendine ait şantiye numarasından aramasından ve tutarsız konuşmalarından şüphelenen işadamı dostum, “Böyle bir şey varsa Aziz Bey zaten kendisi arardı, sizin üslubunuz da yanlış” diyerek konuşmayı sonlandırıyor. Bu konuşmadan 5 dakika sonra beni arayan işadamı dostum, konuyu anlattığında aynı düşünceler bende de oluştu. “Ben Buğra Gökçe’yim, numaram da 532-703 04 46” diyen dolandırıcıyı bu kez ben aradım. Telefonu Doğu şiveli, tahminen 45-50 yaşlarında biri açtı. Kendimi tanıttığım ve gazeteci olduğumu söylediğim kişi, kendisinin de Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe olduğunu, yoğun çalışmaları arasında hayır işleri ile de uğraştıklarını söyledi. Öyle ki dolandırıcı, sözde ilik nakline destek için medya desteği bile istedi.

Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Reşat Yörük’ü aradığımda gerçek ortaya çıktı. Yörük, iki haftadır bir dolandırıcının İzmir’deki ünlü işadamları ve müteahhitleri arayarak aynı tezgahı kurduğunu, kendilerinin de durumu tespit edince savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Reşat Yörük, “532-603 04 46” numarayı kendisinin de aradığını, telefona çıkan kişinin kendisine de aynı yöntemle yaklaştığını ve Buğra Gökçe olarak tanıttığını ifade etti. Yörük, hiçkimsenin söz konusu dolandırıcıya tek kuruş vermemesi nedeniyle savcılığın da bu kişi hakkında herhangi bir işlem yapmadığını ekledi.

Dolandırıcıların İzmir’de adını kullanarak milyonlarca lira istediği Buğra Gökçe de olanlar karşısında hem şaşkın hem de tepkili… Kendisiyle telefonla görüştüğüm Gökçe, bu tip dolandırıcılara kimsenin itibar etmemesini, işadamlarına herhangi bir talep gelmesi halinde de kendisine direkt ulaşılarak teyit alınmasını istedi.

Şimdi herkes bu dolandırıcının kim olduğunu merak ederken, savcılığın numarası belli olan bu kişi hakkında nasıl bir işlem yapacağı da ayrı bir merak konusu…

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün